Wtorek, 16 lipca 2024

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

11.08.2021 09:00 | 0 komentarzy | MK

Kuchenka indukcja jest specjalistycznym urządzeniem, działającym na skutek szybkozmiennego pola magnetycznego, zachodzącego w dnie naczynia. Specyfiką indukcji są cewki, które wytwarzają pole zmieniające się z częstotliwością wynoszącą 24 kHz. Indukcja cieszy się coraz większą popularnością – głównie dlatego, że goszcząc w naszych kuchniach redukuje czas gotowania o 30% i gwarantuje większą oszczędność energii. Tylko w jaki sposób zamontować ją w swoim kuchennym blacie?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed podłączeniem

Kuchenka indukcyjna może zostać podłączona w dwojaki sposób. Pierwszy sposób obejmuje zasilanie trójfazowe (400 V), a drugi - jednofazowe (230 V) – obecne w zwykłych gniazdkach elektrycznych, najczęściej spotykanych w naszych domostwach.

Podstawą poprawnego podłączenia są oczywiście przewody, którymi doprowadzone będzie zasilanie. W przypadku instalacji jednofazowej stosowane są przewody 3x4mm, a trójfazowej – 5x2.5mm. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku okablowanie można chować do tzw. korytek (https://dlaelektrykow.pl/199-kanaly-i-korytka-kablowe).

Proces montowania i podłączania warto zaplanować w jak najwcześniejszej fazie aranżacyjnej – im wcześniej to zrobimy, tym zmniejszymy ryzyko kucia ścian czy przerabiania instalacji.

Podłączanie płyty indukcyjnej - metoda I

Metoda ta jest zdecydowanie najprostsza i najczęściej spotykana – zwłaszcza, że coraz więcej urządzeń ma wmontowywaną wtyczkę, którą podłącza się do gniazdka w podobny sposób jak inne, popularne urządzenia elektryczne.

Gdy z płyty wystają przewody i trzy kable – należy je połączyć w odpowiedniej konfiguracji z tzw. przewodami instalacji. O sposobie podłączania przeczytasz w instrukcji dołączonej do urządzenia. Najczęściej metoda podłączania oparta jest na dopasowaniu kolorystycznym, ale nie należy traktować jej jako niezawodną – zwłaszcza, jeśli istnieje ryzyko błędnie poprowadzonej instalacji domowej.

Niezwykle istotne jest, aby płyta indukcyjna była podłączona do oddzielnego obwodu elektrycznego – koniecznie z osobnym zabezpieczeniem. Krok ten pozwoli Ci zapobiegać zbytnim obciążeniom, ochraniając w ten sposób całą instalację elektryczną w mieszkaniu.

Jeśli nie jesteś pewien czy rozumiesz opisany sposób, a instrukcja od producenta jest niejasna – nie wykonuj montażu „w ciemno”. W takiej sytuacji dużo bezpieczniej będzie, jeśli montażem zajmie się uprawniony i doświadczony elektryk.

Podłączanie płyty indukcyjnej – metoda II

Metoda druga odnosi się do instalacji trójfazowej, która jest dużo rzadziej stosowana i która nie nadaje się do każdej płyty indukcyjnej. Zanim więc zaczniesz podłączać nowe urządzenie - upewnij się, czy wybrany model można podłączyć zgodnie z poniższą instrukcją.

Instalacja trójfazowa wymaga zastosowania: przewodów fazowych, przewodu neutralnego (przyjmujący kolor niebieski) oraz uziemienia w kolorze żółtym. Tutaj również pomocna będzie instrukcja załączona przez producenta – pamiętaj, że każdy model posiada własny schemat, którego należy bezzwłocznie przestrzegać. Zanim jednak zaczniesz podłączanie - upewnij się, że przewody mają właściwy przekrój – jeśli nie umiesz tego zrobić, skorzystaj z usług sprawdzonych specjalistów.

Skorzystanie z pomocy specjalisty upoważnia cię także do otrzymania protokołu podłączenia. Dokument ten respektowany jest przed producentów i serwisantów, potwierdzających obowiązywanie gwarancji. Brak pieczątki i pokwitowania ze strony elektryka (posiadającego świadectwo kwalifikacyjne E1, które obowiązuje instalację sieci do 1000V) jest sporym utrudnieniem w przypadku awarii i konieczności naprawy sprzętu.

Materiał zewnętrzny