środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Lubisz jeździć na rowerze, grać w piłkę lub wspinać się, ale przeszkadza ci wada wzroku? Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie soczewki do aktywności fizycznej

27.07.2021 07:00 | 0 komentarzy | OK

Nowe technologie stosowane w optyce sprawiły, że wada wzroku nie zmusza nas do rezygnacji z aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrane soczewki okularowe pozwolą nam cieszyć się ćwiczeniami w plenerze, bez względu na to, czy jeździmy na rowerze, gramy w piłkę nożną czy uprawiamy wspinaczkę. Aby jednak dawały 100% ochrony i zapewniały doskonałe widzenie, muszą spełniać określone parametry.

Lubisz jeździć na rowerze, grać w piłkę lub wspinać się, ale przeszkadza ci wada wzroku? Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie soczewki do aktywności fizycznej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym powinny charakteryzować się okulary sportowe?

Większa krzywizna oprawy – okulary sportowe bardziej przylegają do twarzy, mają ergonomiczny, zakrzywiony kształt i wyższą krzywiznę bazową soczewek, wymagają właściwej konstrukcji soczewek, aby zapewnić szerokie pola widzenia i doskonałą jakość odwzorowania obrazu

Wytrzymałość – jazda na rowerze, gra w piłkę czy inne sporty wymagają od soczewek okularowych wyjątkowej wytrzymałości. Najlepsze soczewki produkowane są z wysokojakościowych materiałów odpornych na uderzenia, w celu maksymalnego zredukowania ryzyka ich pęknięcia. Doskonałym przykładem jest tu materiał PNX stosowany w produkcji soczewek okularowych. Wykonana z niego soczewka wytrzymuje uderzenie stalowej kuli o wadze 1 kg, upuszczonej z wysokości 1,2 m. Stalowa kula odbija się od powierzchni soczewki i nie uszkadza jej – soczewki PNX nie pękają nawet pod naciskiem 60 – 80 kilogramów. Jednocześnie są bardzo lekkie, elastyczne i pozbawione naprężeń, co ma duże znaczenie podczas uprawiania sportu.

Lekkość – komfort noszenia okularów jest bardzo ważny dla pasjonatów sportów. Lekkie i estetyczne soczewki okularowe w połączeniu z wysokiej jakości oprawą sprawią, że zapomnimy, że nosimy okulary i pozwolą nam w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną.

Ochrona – okulary sportowe powinny chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, irytującymi refleksami i pełnić równocześnie rolę tarczy przed wszystkim, co obniża komfort widzenia podczas ruchu i odbiera przyjemność z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – wiatrem, pyłem, muszkami czy gałęziami. Im większe soczewki i większa krzywizna oprawy, tym mniej promieni UV dostanie się do oczu z góry i z boku okularów. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli soczewki są zabarwione, niekoniecznie oznacza to, że chronią one przed promieniowaniem UV. Stopień ochrony zależy od materiału z jakiego są wykonane soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe w indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki w indeksie 1.50, warto upewnić się czy posiadają dodatkowy filtr UV, który zapewnia 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Zabarwienie soczewek – przy słonecznej pogodzie powinno się używać soczewek o ciemnym zabarwieniu, a gdy zachmurzenie jest duże – o jasnym. Jeżeli szukamy uniwersalnego rozwiązania, doskonale sprawdzą się okulary z soczewkami fotochromowymi, które reagują na zmianę natężenia światła automatycznie przyciemniając się lub rozjaśniając a przy tym bez względu na stopień zabarwienia w pełni chronią nasze oczy przed promieniowaniem UV.