Wtorek, 8 października 2024

imieniny: Pelagii, Brygidy, Demetriusza

RSS

Smartwatch na rower. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

26.07.2021 15:00 | 0 komentarzy | MK

Jazda na rowerze jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych amatorsko. Na dwóch kołach można poruszać się zarówno latem, jak i zimą. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i monitorować aktywność fizyczną, warto zakładać smartwatch wsiadając na rower. Dzięki niemu sprawdzisz liczbę spalonych kalorii, pokonany dystans oraz tętno w czasie treningów. Jak wybrać odpowiedni smartwatch na rower?

Smartwatch na rower. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Smartwatch na rower - po co go zakładać?

W czasie jazdy na rowerze zegarek sportowy zastępuje klasyczny licznik rowerowy, a wręcz poszerza jego funkcjonalność. Z pomocą smartwatcha nie tylko otrzymuje się powiadomienia o połączeniach przychodzących i wiadomościach tekstowych. Zegarek umożliwia również monitorowanie postępów w treningach. Zbierze dane o przejechanych kilometrach, prędkości jazdy i liczbie spalonych kalorii. Te i inne dane posłużą do przygotowania raportów tygodniowych, miesięcznych bądź kwartalnych, na których prześledzi się zmiany kondycji. Pomogą sprawdzić, czy prowadzone treningi są efektywne.

Podczas jazdy na rowerze zegarek sportowy może również monitorować tętno użytkownika. W ten sposób sprawdzisz, czy trening aerobowy jest prowadzony w optymalny sposób. Ponadto monitorowanie tętna zapobiega jego nadmiernemu podnoszeniu u osób, które z przyczyn kardiologicznych nie mogą trenować zbyt intensywnie (np. po operacji wymiany zastawki serca). 

Jakie cechy powinien posiadać smartwatch na rower?

W przypadku smartwatchy na rower szczególnie ważna jest wodoszczelność. Urządzenie jest narażone na zalanie wodą z bidonu oraz na deszcz. Ponadto może dojść do jego zawilgocenia na skutek długotrwałego kontaktu z potem podczas intensywnego treningu. Dlatego wybierając zegarek z kategorii https://www.komputronik.pl/category/18499/smartwatche-i-zegarki,garmin.html, powinno się zwrócić uwagę, czy znajduje się na nim oznaczenie waterproof (wodoodporny).

Zegarek oznaczony symbolem ATM, jest odporny jedynie na niewielkie zamoczenia. Oznaczenie 3 ATM informuje, że smartwatch wytrzyma zachlapania i wysoką wilgotność powietrza. W przypadku 10 ATM możliwe jest zanurzanie zegarka i pływanie w wodzie. Na rower najlepiej sprawdzają się urządzenia wodoszczelne, jednak gdy nie ma się wystarczającego budżetu na ich zakup, powinno się postawić na jak najwyższą klasę ATM.

Zegarek sportowy do jazdy na rowerze powinien mieć wytrzymałe szkło. Plastikowe szkła są słabe i szybko pękają. Nieco wytrzymalsze są szybki wykonane ze szkła mineralnego, lecz na rower odpowiednie są zegarki ze szkłem szafirowym. To właśnie ono zapewnia najwyższą odporność na pęknięcia i zarysowania. Tarcza powinna mieć wysoki kontrast, by bez trudu odczytać informacje na ekranie w czasie jazdy. Jeśli chodzi o obudowę, koperta wytrzyma intensywne użytkowanie, gdy będzie wykonana z kutej stali. Pasek do jazdy na rowerze powinien być silikonowy.

Sprawdź 5 najlepszych zegarków na rower: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-zegarek-sportowy-na-rower-top-5/

Funkcje zegarka sportowego na rower

W przypadku zegarka sportowego na rower należy zadbać o to, by posiadał funkcję GPS. Lokalizator umożliwi śledzenie położenia i zapisywanie tras. Dzięki temu sprawdzisz, ile kilometrów pokonałeś na dwóch kółkach.

Czujnik tętna pomoże ocenić, jaka intensywność treningu jest optymalna, by pozbyć się niechcianej oponki z brzucha. Najwygodniejszy jest zegarek z wbudowanym czujnikiem, który mierzy tętno na nadgarstku. Jednak dodatkowy czujnik zakładany na klatkę piersiową da dokładniejszy odczyt pulsu.

Licznik spalonych kalorii obliczy na podstawie tempa jazdy, pokonanego dystansu i masy ciała użytkownika, ile energii zużył organizm. Użytkownik zyska informacje, czy udało mu się spalić założony cel, czy powinien kontynuować jazdę.

Do poprawy kondycji sprawdzi się za to stoper. Można wykorzystać go do sprawdzenia wydolności organizmu, pokonując jak najszybciej określony dystans. Dzięki temu uzyska się dodatkowe informacje służące do oceny postępów treningów.

Materiał zewnętrzny