Fotografie inspirowane malarstwem, czyli niezwykłe prace uczniów "Plastyka" [ZDJĘCIA]
Między fotografią a malarstwem - to tytuł najnowszej wystawy zaprezentowanej w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej. Jej autorkami są absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych w ZSO nr 1 w Raciborzu, wykonane zostały natomiast w pracowni fotografii artystycznej pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz. To pierwsza wystawa pokazana z okazji 10-lecia działalności placówki.
12 prac
To prace ówczesnych uczniów drugiej klasy z różnych roczników. – To pastisz, czyli interpretacja malarstwa. W tym przypadku zamiana pędzla na światło – tłumaczyła Gabriela Habrom-Rokosz na wernisażu otwarcia wystawy. Jak wyjaśniała pani doktor, najpierw młodzież wybiera swoje wzorce, najczęściej z malarstwa portretowego, a później interpretuje to technikami fotograficznymi. W TMZR zaprezentowano 12 prac, choć jak zauważała Gabriela Habrom-Rokosz to namiastka twórczości uczniów na przestrzeni 10-lecia placówki. – Aby wykonać dobry portret, to najpierw musi zaistnieć porozumienie, szacunek i jednocześnie dobry dialog między fotografującym a fotografowanym. Wstępem do tego są emocje – kontynuowała pani doktor. Później podała, że wykonanie jednego zdjęcia trwa czasami kilkanaście godzin.
Na wystawie pokazano prace inspirowane m.in. francuskim fotografem Nadarem (właśc. Gaspard-Félix Tournachon), holenderskim malarzem Johannesem Vermeerem, meksykańską malarką Fridą Kahlo (właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón) i polskim malarzem Władysławem Ślewińskim.
Wydobyć piękno
– Piękna rzecz, każdy ma jakiś talent. Ważne, aby wydobyć to piękno – oceniał prace obecny na wernisażu Jan Świerczek z Krzanowic, który para się układaniem puzzli. Artysta-plastyk Marian Chmielecki określał pokazane dzieła, jako wspaniałe. Członek zarządu TMZR Jan Lorenc zdradził, że wszystkie prace mu się podobają, choć najbardziej przypadło mu do gustu odwzorowanie obrazu „Czesząca się kobieta” Władysława Ślewińskiego. – Nie mogę oderwać oczu – dzielił się ze zgromadzonymi. – Uczniowie mają wielkie szczęście, że mają takiego nauczyciela, który potrafi ich poprowadzić przez trudne momenty pracy artysty – mówiła z kolei o G. Habrom-Rokosz wiceprzewodnicząca Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu Grażyna Płonka. Gratulacje składali również: Piotr Sput i Aleksandra Jańska z TMZR.
Kto fotografował?
Choć na wystawie nie mogły pojawić się autorki prac, najprawdopodobniej przyjdą do TMZR na finisaż wystawy. Zdjęcia wykonały: Natalia Kosteczka, Paulina Szramowska, Klaudia Kordek, Julia Urbańczyk, Karolina Bieniasz, Dorota Maciaszek, Katarzyna Słowiak, Anna Kłos, Sabina Czekała, Julia Łubik, Michalina Żebrowska i Patrycja Parys.
To część prac pokazanych na wernisażu.