Powstanie zbiornik Kotlarnia? Premier Morawiecki: To ważny krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej następuje podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego budowy zbiornika Kotlarnia. Łącznie 5 interesariuszy ma wyrazić wspólną wolę i chęć budowy zbiornika, który będzie minimalizował skutki powodzi i suszy, a także stworzy przestrzeń do rekreacji. "Na żywo" transmitujemy przebieg spotkania.
Prezes Daca: Będą środki, będzie zbiornik
Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie mówił natomiast: – Macie tutaj gigantyczną dziurę w ziemi, powyrobiskową, kopalnianą i jest to gigantyczny lej depresyjny. Z punktu widzenia przyrodniczego, stosunków wodnych i oddziaływania na tereny leśne ten zbiornik bardzo się przyda.
Jak dodał, Wody Polskie wpisały zbiornik do wszystkich dokumentów strategicznych. I prosił decydentów o pozyskanie środków na realizację tej inwestycji.
– Jak będziemy mieli środki, to na pewno ten zbiornik wybudujemy – zapowiedział.
Radość wojewodów
– Budowa tego zbiornika da dużą ulgę województwu opolskiemu. To ma ogromne dla nas znaczenie – mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz gratulował z kolei podejmowanych kroków w kierunku realizacji tej inwestycji.
Przedstawiciel Kotlarni: Mam nadzieję, że będzie realizacja
Jan Wojdyła, członek zarządu Kopalni Piasku Kotlarnia przypomniał, że o realizacji zbiornika mówi się od około 2005 roku, a wcześniej pojawiały się koncepcje utworzenia tam zwałowisk odpadów czy zagospodarowania w kierunku wodno-leśnym. – Mam nadzieję, że tym razem już to pójdzie do przodu – mówił, nawiązując do wcześniejszej próby zrealizowania tej inwestycji, która zakończyła się fiaskiem.
Parlamentarzyści deklarują wsparcie
Senator Ewa Gawęda cieszyła się, że jest obecna przy podpisania dokumentu.
– Bardzo kibicuję tej inwestycji. Dołożę wszelkich starań, aby jak najszybciej to tutaj powstało – zapowiedziała pani senator.
Poseł Bolesław Piecha oznajmił, że nie czuje się ojcem tego przedsięwzięcia, ale czuje się konsumentem. Wspominał czasy, jak 30, 40 lat temu na Kotlarni spędzał czas rekreacyjnie z rodziną.
– Mam nadzieję, że za tym pomysłem pójdą następne, w tym słynny od 100 lat budowany kanał Odra-Dunaj-Łaba – podsumował swą wypowiedź.
W swoich przemowach inwestycji kibicowali również: Czesław Sobierajski - były poseł, obecnie doradca wojewody, europosłanka Izabela Kloc, którą reprezentowała Izabela Rajca, wiceprezydent Rybnika Janusz Koper, Paweł Masełko - starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wraz ze swoim zastępcą Józefem Gismanem oraz przewodniczący rad gmin: Bierawy Joachim Morcinek i Kuźni Raciborskiej Gerard Depta.
Włodarz Kuźni Raciborskiej korzystając z okazji, że do gminy zjechali się oficjele, oprowadzał ich po terenie gminy. Na zdjęciu Mirosław Kurz - dyrektor Wód Polskich w Gliwicach, Przemysław Daca - prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, burmistrz Macha i senator Ewa Gawęda.
Ludzie:
Bolesław Piecha
Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.
Czesław Sobierajski
Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody
Ewa Gawęda
Była senator.
Gerard Depta
Radny Miejski Kuźni Raciborskiej, sołtys Turza
Izabela Kloc
Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.
Janusz Koper
I Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.
Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Sylwia Brzezicka-Tesarczyk
Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej