273 dzieci w 157 rodzinach zastępczych. "Bo każde dziecko powinno mieć dom"
W 2020 r. na terenie powiatu wodzisławskiego najczęstszą formą sprawowanej pieczy zastępczej były rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem. - Kiedy rodzice biologiczni nie mogą zapewnić potrzebnej opieki swoim dzieciom, wówczas inni dorośli przejmują odpowiedzialność za to, aby dzieci miały szansę nadal żyć i wychowywać się w rodzinie - mówi nam Joanna Krutkiewicz z wodzisławskiego PCPR-u.
3 pytania do Joanny Krutkiewicz, pedagoga z zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl.
Czy rodziny zastępcze są potrzebne?
- Każde dziecko powinno mieć dom, to wydaje się oczywiste. Są jednak dzieci pozbawione domu, opieki, krzywdzone, osierocone, porzucone. Rodzice tych dzieci nie żyją bądź znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rodzice biologicznie nie mogą zapewnić potrzebnej opieki swoim dzieciom, wówczas inni dorośli przejmują odpowiedzialność za to, aby dzieci miały szansę nadal żyć i wychowywać się w rodzinie. Czy rodziny zastępcze są potrzebne? Tak, po to, by każde dziecko miało dom, w którym poczuje się bezpiecznie i będzie mogło ponownie zaufać dorosłym. Dom, w którym opiekunowie zastępczy otoczą go miłością i spokojem.
W zeszłym roku funkcję rodzin zastępczych zawodowych na terenie powiatu wodzisławskiego pełniło 16 rodzin. Pani zdaniem to wystarczająca liczba?
- W powiecie wodzisławskim mamy aktualnie 153 rodziny zastępcze, w których wychowuje się 281 wychowanków. W 16 rodzinach zawodowych przebywa łącznie 84 dzieci. Liczba ciągle się zmienia, gdyż jedne dzieci usamodzielniają się, inne wracają do rodziców, a kolejne są przysposabiane. Ze względu na liczne postawienia sądowe do realizacji, ciągle istnieje potrzeba zawiązywania nowych rodzin zawodowych, ale także i rodzin niezawodowych. Dlatego też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. poszukuje rodzin, które chciałyby przyjąć pod swój dach dziecko, aby stworzyć mu bezpieczny dom.
Jakimi cechami powinni się charakteryzować kandydaci na rodziców zastępczych?
- Szukamy ludzi, którzy są otwarci, posiadają wielkie serce, ale także cechują się poczuciem odpowiedzialności. Przede wszystkim takich, którzy chcą dzielić się z innymi radością domowego ciepła. A do tego odznaczają się cierpliwością i wytrwałością.
Jak zostać rodzicami zastępczymi?
Aby zostać rodziną zastępczą, trzeba przejść przez cztery podstawowe etapy: spotkać się z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl., zebrać dokumenty, przejść pomyślnie testy psychologiczne i pedagogiczne oraz szkolenie. - Wszystkie osoby, które myślą o tym, aby zostać rodziną zastępczą, zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. mieszczącego się przy ul. Wałowa 30, gdzie pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania, rozwieją pojawiające się wątpliwości i przedstawią, na czym polega pełnienie tej ważnej roli, jaką jest rodzina zastępcza - mówi nam Joanna Krutkiewicz.
fot. ilustracyjne/pixabay.com