Ławki miejskie - co warto o nich wiedzieć?
Ławki miejskie to niezbędny element architektury miejskiej spotykany na każdym kroku. Są powszechnie stosowane przy ulicach, w parkach, na przystankach autobusowych, a także w otoczeniu obiektów użyteczności publicznej, przy centrach handlowych i osiedlach mieszkaniowych. Ławki miejskie pełnią istotną funkcję użytkową, bowiem oferują wygodne miejsce do odpoczynku. W wielu okolicznościach mogą być także estetycznym uzupełnieniem miejskiego krajobrazu.
Ławki miejskie - rodzaje i przeznaczenie
Dostępne na rynku ławki miejskie to wiele różnorodnych rodzajów, wzorów i wykończeń. Producenci małej architektury miejskiej oferują modele z oparciami lub bez, rozmaite kształty i style stelaży, a także wymyślne konstrukcje i projekty. Jednak podstawowym kryterium podziału ławek miejskich jest surowiec z jakiego zostały wykonane. I tak, w katalogach producentów znaleźć można najczęściej ławki miejskie drewniane, żeliwne, stalowe, a nawet i betonowe.
Ławki miejskie wykonane z drewna to modele, które najchętniej wybierane są przez architektów miejskich przestrzeni. Drewniane ławki miejskie często posiadają także elementy z żeliwa, stali lub betonu. Drewno wykorzystywane do produkcji ławek jest proste w konserwacji, trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Drewniane ławki miejskie świetnie komponują się z zielenią i nowoczesnym budownictwem.
Ławki miejskie żeliwne zazwyczaj łączone są z innymi materiałami, na przykład drewnem. Ze wspomnianego żeliwa, tj. stopu żelaza, węgla i pochodnych materiałów, tworzy się stelaże, podłokietniki, nogi i oparcia. Tego rodzaju ławki miejskie są ciężkie, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a ich solidna konstrukcja nie wymaga kotwienia ich w podłożu. Najczęściej spotkać się można z nimi na starówkach.
Ławki miejskie stalowe to konstrukcje, lekkie, trwałe, a jednocześnie wysoce estetyczne i eleganckie. Zastosowana stal nierdzewna wykazuje się odpornością na wilgoć i gnicie. Stalowe ławki miejskie najczęściej znajdują się w centrach miast, a także na skwerach i w okolicach fontann.
Ciekawym, nowoczesnym, a co najważniejsze - odpornym i wytrzymałym materiałem używanym do produkcji ławek jest beton. Jego ogromną zaletą jest to, że przy jego wykorzystaniu formować można bloki i konstrukcje o niemal dowolnych kształtach. W efekcie ławki miejskie z betonu przyjmują różnorodne, często fantazyjne formy, które świetnie wpasowują się w architekturę nowoczesnych miast.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze