Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Sukces uczennic z Pszowa w konkursie o wiedzy nt. Śląska

18.06.2021 12:57 | 1 komentarz | AgaKa

Pokonały 30 drużyn z całego województwa śląskiego i znalazły się na 6. miejscu. Dwie uczennice klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszowie: Ewa Kloch i Julia Cichy wzięły udział w finale V edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita 2021.

Sukces uczennic z Pszowa w konkursie o wiedzy nt. Śląska
Ewa Kloch i Julia Cichy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyjątkowy konkurs o Śląsku

Głównym celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat historii i kultury Śląska. Chodzi o to, by wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Opisały „Kapelana Solidarności”

Zadaniem dwuosobowych drużyn było przygotowanie prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Uczennice pszowskiej dwójki postanowiły opisać postać ks. Alojzego Klona, rybnickiego kapelana Solidarności. Ks. Klon urodził się w 1929 roku w Pszowie. Przez wiele lat był proboszczem Bazyliki Mniejszej w Rybniku. W czasach stanu wojennego zainicjował msze w intencji ojczyzny, wspierał represjonowanych, sprowadzał dla rodzin internowanych i potrzebujących dary z zagranicy, dbał o rozwój życia religijnego, społecznego i kulturalnego mieszkańców Rybnika, organizując na terenie parafii liczne koncerty, wystawy, wieczory poezji. Zmarł w 2009 roku.

Trudny finał

Do pierwszego etapu konkursu Silesia Incognita 2021 wysłano aż 91 zgłoszeń z 59 szkół z 30 śląskich miejscowości. Komisja konkursowa zdecydowała, że w finale znajdzie się 30 drużyn. 12 czerwca zmierzyły się one z różnorodnymi i trudnymi konkurencjami z ogólnej wiedzy o Śląsku. Dziewczęta zostały przygotowane do konkursowych zmagań przez nauczycielkę historii z SP nr 2 w Pszowie panią Barbarę Mertas-Mikołajec. W finale znalazły się na 6. miejscu.

Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Miejskie w Tychach oraz Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach. Patronem merytorycznym konkursu był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, a patronem honorowym tej edycji oraz fundatorem głównej nagrody - wycieczki do Parlamentu Europejskiego - był europoseł Łukasz Kohut.