Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Radna Nowacka: Na mural aż 50 tysięcy? Dla klubów mamy 10 tysięcy na cały rok

30.05.2021 16:07 | 14 komentarzy | ma.w

Dziewiczy mural na starówce urzędnicy zaplanowali na remontowanej, prywatnej kamienicy przy ul. Zborowej. - Jak pierwszy raz, to najlepiej profesjonalnie - przekonywał wiceprezydent Wacławczyk od sięgnięcia po usługi uznanego artysty. Kwota na ścienny malunek wprawiła w zdumienie radną Ludmiłę Nowacką. - Pooszczędzajmy trochę - apelował Piotr Klima. Jeszcze większy sprzeciw wzbudziła proponowana lokalizacja. - W takim miejscu się nie zaprezentuje - ocenił Henryk Mainusz.

Radna Nowacka: Na mural aż 50 tysięcy? Dla klubów mamy 10 tysięcy na cały rok
Wiceprezydent Dawid Wacławczyk zaproponował umieszczenie murala na raciborskiej starówce. Radna Ludmiła Nowacka uznała kwotę na mural za gigantyczną w porównaniu z dotacjami dla klubów sportowych na ich działalność
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy Ludmiła Nowacka spytała o wydatek 50 tys. zł na mural, którego nie omawiano wcześniej w komisjach, skarbniczka Beata Koszowska - Gralak też nie znała jego szczegółów i myślała, że chodzi o inny projekt z malowaniem ścian - skrzydła anielskie w różnych miejscach w Raciborzu.

- To duża kwota - stwierdziła radna Nowacka o 50 tys. zł, jakie chce wydać na mural Miasto.

Z wyjaśnieniami pospieszył pierwszy zastępca Dariusza Polowego. Skorygował panią skarbnik, tłumacząc, że "akcja skrzydła", kosztuje niewielkie pieniądze i jest częścią projektu międzynarodowego. - Ma powstać siłami lokalnych artystów, pozyskujemy miejsca u prywatnych właścicieli - powiedział wiceprezydent.

Jak pierwszy raz to najlepiej profesjonalnie

Temat muralu za 50 tys. zł to wniosek wydziału promocji (zarządza nim Karolina Kunicka). Chodzi w nim o wielkoformatowy, profesjonalny mural, a miejsce nie jest jeszcze wskazane ostatecznie. Propozycja umieszczenia go na kamienicy przy ul. Zborowej ma wedle Dawida Wacławczyka swoje plusy:

  • - wielka ściana, którą widać z placu Długosza
  • - właściciel udostępni tę ścianę i przygotuje ją pod mural, żeby była dobrym materiałem do malowania;
  • - po stronie Miasta pozostanie tylko honorarium dla artysty

Zastępca Polowego podał, że murale można "zrobić" w cenie od kilkunastu do stu tysięcy złotych. Według niego najtaniej za 20 tys. zł. W urzędzie przyjęto założenie, żeby pierwszy mural na starówce był zrobiony przez profesjonalistę. Aleksandra Buban inspektorka ds. kultury w magistracie zaproponowała, aby artystą był Mgr Mors. Autor ma już na koncie wiele realizacji, w Polsce i za granicą.

- Jak po raz pierwszy robimy, to zamówmy od profesjonalnego artysty, żeby sobie nie pozwolić na żadne wpadki. Bo wiemy, jak jest z takim malowaniem przez lokalnych artystów. Chcemy żeby było dobrze, ale czasami wychodziło tak, jak wychodziło - skwitował Dawid Wacławczyk.

"Przepychanie bokiem dziwnych rzeczy"

Ludmiła Nowacka uznała, że wydatkowanie 50 tys. zł na taki cel to gigantyczna kwota w realiach samorządom, który klubom przeznacza po 10-15 tysięcy na rok działalności. - Trudno mi teraz szukać w internecie kto to zrobi i gdzie. To jest przepychanie bokami jakichś dziwnych rzeczy, zamiast przedyskutować temat na komisji merytorycznej. To jest nieszanowanie radnych - ostro zareagowała liderka "Łączy nas Racibórz".

Lokalizacją murala zajął się Henryk Mainusz, uznając ul. Zborową za nie najszczęśliwsze miejsce w Raciborzu. - To nie jest najbardziej eksponowana trasa wycieczkowa czy turystyczna przez miasto. Żeby 50 tysięcy na prywatnej kamienicy przykleić w takim miejscu? Za przeproszeniem za bardzo się tam nie zaprezentuje - ocenił nestor samorządu.

Widok nie jest prywatny

Dawid Wacławczyk odparł, że lokalizację można zmienić. Zaznaczył jednak, że pustych, dużych ścian na terenie starówki zbyt wiele nie ma. Plusem jest, że prace przygotowawcze za kilkanaście tysięcy złotych bierze na siebie właściciel budynku. - Tak, budynek jest prywatny, ale widok na budynek nie jest prywatny. Wszyscy będą mogli to oglądać - przekonywał zastępca prezydenta.

Piotr Klima szybko zaproponował dwie alternatywne lokalizacje:

  • - kamienicę przy ul. Opawskiej naprzeciw galerii Srebrnej
  • - budynek przy ul. Reymonta (odrostradę), kierunek na Głubczyce i ziemię opolską.

Justyna Henek - Wypior widziałaby mural na elewacji SP18, tam, gdzie ma powstać nowe centrum edukacyjne "Sowa". - Jeśli mamy promować miasto to zróbmy to sensownie - podkreśliła.

Anna Szukalska liderka radnych Niezależnych godzi się na mural, ale tylko ekologiczny

Szefowa klubu radnych "Niezależnych Michała Fity" Anna Szukalska stwierdziła, że pomysł im się podoba, ale chcą, by urząd poszedł w kierunku murala "pochłaniającego zanieczyszczone powietrze". - Ma być ekologiczny - podkreśliła.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty