Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

27.05.2021 15:54 | 0 komentarzy | MK

Wiele osób do noszenia soczewek kontaktowych zniechęca sama wizja bezpośredniego kontaktu z okiem. To prawda, że oczy niektórych ludzi są tak wrażliwe na dotyk, że to odczucie uniemożliwia nawet zrobienie makijażu, a wyciągnięcie paprocha staje się torturą. W znakomitej większości jednak zdejmowania i zakładania soczewek można się nauczyć, a sama czynność szybko przechodzi w nawyk i nie zajmuje dużo czasu. Noszenie soczewek kontaktowych jest całkowicie bezpieczne dla narządu wzroku, o ile stosuje się do prostych zasad utrzymania higieny. Jak się tego nauczyć?

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Soczewki kontaktowe jako metoda korekcji wzroku

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście kontaktu z soczewkami, zanim zdecydujecie się na ich zakup należy udać się na wizytę do optometrysty lub skorzystać z usługi Wirtualnego Gabinetu. Pierwsza konsultacja ze specjalistą opiera się na przeprowadzeniu badania wzroku oraz dokładnego wywiadu na temat stylu życia pacjenta, wcześniejszych urazów oka i dolegliwości. Jest to bardzo ważne przy dobieraniu pierwszych soczewek kontaktowych, bo na tej podstawie ustala się, z jakiego typu soczewek pacjent będzie mógł najwygodniej i najefektowniej korzystać. Najpowszechniejsze rodzaje soczewek kontaktowych, to sferyczne – przeznaczone do korekcji wad wzroku takich jak dalekowzroczność lub krótkowzroczność oraz toryczne, dla astygmatyków. Soczewki dzielą się także ze względu na termin przydatności, do wyboru są jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne lub całodobowe. Na początku swojej przygody z soczewkami poleca się soczewki jednodniowe, które nosi się w trybie dziennym, do 12 godzin od rana do wieczora, a następnie zdejmuje i wyrzuca. Taki rodzaj produktu jest po prostu najłatwiejszy do nauczenia się, jak powinna przebiegać aplikacja soczewek kontaktowych, ponieważ pierwsze próby mogą skończyć się uszkodzeniem soczewki lub ich wypadnięciem na brudną podłogę.

Aplikowanie soczewek kontaktowych

Zdarza się, że pierwsze soczewki zostaną zaaplikowane pacjentowi przez specjalistę. Przy takim kontakcie soczewki z okiem normalnym zjawiskiem jest łzawienie i mruganie powiekami. Jeśli jednak korzystacie z usług Wirtualnego Gabinetu, cały proces zakładania i zdejmowania soczewek zostanie wam dokładnie wytłumaczony, warto też obejrzeć filmiki instruktażowe. Na samym początku dajcie sobie czas na oswojenie się z tą czynnością. Przede wszystkim soczewkę należy nakładać na nawilżone oko, więc nie robi się tego od razu po wstaniu, a po 15-30 minutach. Przed aplikacją trzeba dokładnie umyć ręce i wytrzeć je czystym ręcznikiem, a następnie delikatnie wyciągnąć soczewkę z opakowania lub pojemniczka. Zwróćcie uwagę na kształt soczewki – powinna być odwrócona w dobrą stronę i przypominać miseczkę, bo w innym wypadku źle ułoży się na oku. Następnym krokiem jest wypróbowanie najlepszej techniki aplikacji. Niektórzy wolą wkładać soczewkę patrząc w górę i pociągając na dół dolną powiekę, a niektórzy preferują unieść górną powiekę ze wzrokiem skierowanym w bok. Przy pierwszych próbach proces zakładania może wydawać się nieco nieprzyjemny, ale nie jest w żadnym stopniu bolesny, po prostu należy się do tego przyzwyczaić. Pojawiające się zaczerwienienia oczu przy pierwszych próbach założenia, to normalna sprawa. Należy być delikatnym, ale stanowczym, gdy pojawi się zaczerwienienie, należy dać oczom chwilę odpoczynku i powtórzyć czynność, gdy będą na to znów gotowe.

Trzeba pamiętać, że za każdym razem, gdy ściągacie soczewkę, nawet jeśli jest to kilkadziesiąt sekund, dobrze jest polać ją płynem do soczewek, bo dzięki temu będzie lepiej nawilżona. Może się też zdarzyć, że wasze pierwsze soczewki nie będą dla was idealnym wyborem, dlatego warto skorzystać z opcji soczewek testowych, czyli takich, które kupuje się na sztuki i nosi na próbę, by wyłonić te najwygodniejsze. Obecnie soczewki kontaktowe produkuje się w nowoczesnej technologii, z silikonu hydrożelowego, który charakteryzuje się dobrą elastycznością i odpowiednim poziomem nawilżenia, dzięki czemu ich noszenie jest bardzo komfortowe i wręcz nieodczuwalne.

Fakty i mity o soczewkach

Noszenie soczewek kontaktowych daje naprawdę dużo możliwości ich użytkownikom, jest bezpieczne i komfortowe. Niemniej jednak na ich temat wciąż krąży wiele mitów (https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-mozesz-robic-w-soczewkach-a-czego-nie-powinienes-fakty-i-mity), np. o tym, że przyklejają się do tylnej ściany gałki ocznej lub że nie można w nich pływać. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości na temat noszenia soczewek kontaktowych, najłatwiej spisać je na kartce i umówić się na konsultację ze specjalistą, który wszystko wam wyjaśni!

Materiał zewnętrzny