Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Czerner odebrał głos Polowemu. Prezydent chciał mówić o lodowisku [SESJA RADY]

26.05.2021 18:59 | 24 komentarze | ma.w

Przewodniczący rady miasta nie zgodził się na wystąpienie na sesji majowej prezydenta Raciborza. Gdy ten mimo zakazujących poleceń szefa rady chciał nadal mówić, Marian Czerner wyłączył mikrofon. Ostro zareagowała na to radna Magdalena Kusy.

Czerner odebrał głos Polowemu. Prezydent chciał mówić o lodowisku [SESJA RADY]
Dariusz Polowy próbuje zabrać głos na majowej sesji, ale przewodniczący Czerner wyłączył mu mikrofon
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzień przed sesją (wtorek 25 maja) odbyło się kolejne spotkanie prezydenta miasta z radnymi w sprawie budowy lodowiska. - Po tym spotkaniu podjąłem decyzję o przygotowaniu autopoprawki - wyjaśnił Dariusz Polowy. W dokumencie zawarł wydatek na budowę dotowanego przez Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych lodowiska (oficjalnie nazywanego Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej - RCAIS).

Wyłączony mikrofon

Prezydent Polowy w środę zajął miejsce przy mównicy w sali obrad i zaczął mówić o lodowisku. Był to punkt dyskusji o proponowanych przez włodarza zmianach w projekcie Budżetu Miasta 2021. Szybko zareagował przewodniczący Czerner twierdząc, że dyskusji na ten temat nie zaplanowano, więc jej w tym dniu nie będzie.

Polowy podał, że bardzo mu zależy na tej inwestycji, zorganizował wyjazd do Ostrowa Wielkopolskiego i spotkania z radnymi. Gdy mówił, że przygotował analizy i dokumenty, szef rady wyłączył mikrofon prezydentowi.

Autorytarna decyzja

Czerner stwierdził, że jest z radnymi otwarty na dyskusję o lodowisku, ale nie na sesji, bo w tym temacie takowa już się odbyła i sprawę szeroko omówiono (przed miesiącem, z udziałem projektanta i właściciela lodowiska w Ostrowie Wielkopolskim). - Nie rozpoczynajmy dziś czegoś, co nie przygotowano - podkreślił.

Dariusz Polowy odparł, że chciał właśnie poinformować radnych, o swoim zamiarze wycofania rozesłanej wcześniej autopoprawki, ale nie ma takiej możliwości, bo pan przewodniczący Czerner autorytarnie uznał, że nie wolno mu tego zrobić.

Dariusz Polowy prezydent Raciborza

Szef włączył mikrofon prezydentowi i ten stwierdził, że nie chodzi o to, żeby się przekomarzać na sesji, "że ma stanąć na moim". - Nie będę kruszył kopii czy można, czy nie wprowadzić tego wydatku pod obrady. Przygotuję wszystkie analizy, o które prosił także pan przewodniczący i dołożę wszelkich starań, by inwestycja powstała. Postarajmy się załatwić tę sprawę w czerwcu, żeby można było cieszyć się jeszcze w tym roku lodowiskiem dla mieszkańców - podsumował Dariusz Polowy.

Oburzenie radnej z Obory

Magdalena Kusy radna z klubu prezydenckiego

- W tej kadencji jeszcze się nie zdarzyła taka sytuacja - skrytykowała sytuację z wyłączeniem mikrofonu prezydentowi Magdalena Kusy. Początkowo sądziła, że tylko jej się tak wydawało, bo za tak nieprawdopodobny uznała czyn przewodniczącego rady.

Zuzanna Tomaszewska podała jeszcze, że autopoprawka Polowego trafiła do radnych na skrzynki pocztowe o godz. 13.00 (sesja zaczęła się o 15.00). - Podłączono go do e-sesji, a następnie usunięto - poinformowała radna. Rządzącą w Mieście koalicję ("Razem" i "Niezależni") posądziła o dwulicowość, bo na sesji budżetowej radni otrzymali poprawki do budżetu 2021 o godz. 22.00 w trakcie obrad.

Zuzanna Tomaszewska przewodnicząca komisji oświaty

Wyłączanie mikrofonu rajcom jest zdecydowanie rzadkością w obradach raciborskiego samorządu. Prezydentowi nie odbierano głosu w ciągu trzech kadencji Mirosława Lenka i za przewodniczenia radzie przez Leona Fiołkę. Ostatnie takie zachowania ze strony przewodniczącego miały miejsce np. za pełnienia roli szefa rady przez Tadeusza Wojnara (wyłączał go gdy przemawiała ówczesna radna Małgorzata Lenart z opozycji).


Już po sesji przewodniczący M. Czerner powiedział nam, że nie odebrał głosu prezydentowi, tylko po kilkukrotnym pouczeniu prezydenta wyłączył mu mikrofon. Podkreślił, że formuła "odebranie głosu" jest statutowym przypadkiem, którego on nie zastosował na sesji.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Marian Czerner

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty