Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Jutro na naszym niebie może być realizowany element ćwiczeń wojskowych

19.05.2021 13:45 | 0 komentarzy | art

Urząd Gminy Godów poinformował, że w ramach trwających właśnie ćwiczeń RENEGADE/SAREX-21, organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, na naszym niebie może pojawić się samolot, który odgrywać będzie rolę statku powietrznego niosącego zagrożenie dla ludności. 

Jutro na naszym niebie może być realizowany element ćwiczeń wojskowych
Oficjalna grafika poświęcona ćwiczeniom RENEGADE/SAREX-21. Fot. wojsko-polskie.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mogą zawyć syreny

Elementami ćwiczeń RENEGADE/SAREX-21 są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności.

Podczas przelotu podejrzanego statku, celem przeprowadzenia treningu systemu alarmowania i ostrzegania, w dniu 20 maja może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych (ogłoszenie i odwołanie alarmu) na terenie Gminy Godów. Potencjalne ogłoszenie i odwołanie alarmu będzie wykonane za pomocą sygnałów:

  • ogłoszenie alarmu - dźwięk modulowany trwający trzy minuty,
  • odwołanie alarmu - dźwięk ciągły trwający trzy minuty.

Alarmowanie będzie miało miejsce tylko na terenie powiatów i gmin znajdujących się na trasie ewentualnego przelotu statku powietrznego (trasa nie jest znana przed ćwiczeniem). W sytuacji zaistnienia realnego zagrożenia na terenie województwa śląskiego o zasięgu ponadlokalnym planowany trening zostanie odwołany.

- Nie wiemy, czy statek powietrzny poleci nad naszymi głowami, bo scenariusz ćwiczeń nie jest nam znany. Jeśli scenariusz będzie taki przelot nad naszą gminą czy powiatem zakładał, to zostaniemy tuż przed przelotem o tym poinformowani w celu uruchomienia syren alarmowych - tłumaczy Daniel Wodecki z Urzędu Gminy w Godowie. 

Cztery epizody ćwiczeń. Jeden na naszym niebie?

W trakcie ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21 przeprowadzone zostaną cztery epizody. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Drugim z epizodów będzie operacja masowej ewakuacji (ang. MASSEVAC) w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakłada przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo - ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego - czytamy na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).