Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

imieniny: Piotra, Rity, Angeliny

RSS

15 sposobów jak rozwijać gospodarczo Racibórz

08.05.2021 19:43 | 5 komentarzy | ma.w

Mieszkanie w sklepie przy deptaku na Długiej; wiceprezydent nastolatek i ulica Opawska jednokierunkowa ze ścieżką rowerową - to niektóre z pomysłów na lepszy Racibórz. Przedstawiamy efekt trzecich i ostatnich warsztatów tematycznych przy budowaniu nowej strategii rozwoju miasta.

15 sposobów jak rozwijać gospodarczo Racibórz
W rozmowach nad gospodarczym rozwojem Raciborza aktywnie uczestniczyli m.in. Emil Naglewski, Józef Pluta, Aleksandra Dik oraz Ireneusz Burek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

6. Elastyczność w przekształceniach gospodarczych. Wykorzystanie potencjału na pracę zdalną

Z taką podpowiedzią wystąpiła Sabina Musioł, którą odstraszają w Raciborzu liczne pustostany i uważa, że należy podejmować działania, które wpłyną na stan wizualny miasta. Z drugiej strony widać trend do minimalizowania roli biurowców w dużych miastach jako miejsc pracy więc trzeba zaoferować pracodawcom lokalizacje dla zdalnego zatrudnienia w Raciborzu. Jak zauważył Bartłomiej Starzak, tak wykonuje się np. procesy księgowe, ale jednocześnie ma miejsce automatyzacja takich usług, które przejmują komputerowe booty.

7. W dyskusji nad rozwojem potrzebni są kreatorzy, a nie tylko komentatorzy

To jest obserwacja Aleksandry Dik, która zajmuje się od 13 lat branżą PR. Według niej, o przyszłości Raciborza muszą rozmawiać ci, którzy mają realny wpływ na rozwój przedsiębiorstw w mieście. Dik zauważyła, że raciborzanie mimo kolejnych pytań i odpowiedzi są nadal w tym samym miejscu. – Dyskusja musi się odbywać wśród praktyków, bo fajnie jest się poinspirować, ale od tego nic się nie zmieni – skomentowała.

8. Współpraca z innymi gminami Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego

O tym mówił Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Wskazał, że miasta z tego subregionu, gdzie leży Racibórz, nie są istotne dla dużych ośrodków miejskich. Te pasożytują na miastach powiatowych, dlatego trzeba się wzmacniać w subregionie. Niezrozumiałe dlań jest uruchamianie drugiej wyższej szkoły pielęgniarskiej w okolicy, skoro już taka istnieje w Raciborzu. – Czy tak to powinno wyglądać? Mam wątpliwości – przyznał Nagalewski.

9. Rolnictwo ekologiczne – nawiązanie do „szałociorzy”

Piotr Ćwik radził zwrócić uwagę na korzenie ziemi raciborskiej. – W czym była mocna historycznie, a w czym jest mocna dzisiaj? Obecnie mamy tu taką dolinę krzemową przedsiębiorczości z branży OZE. Historycznie mocni byliśmy w tym, co dziś się nazywa rolnictwem ekologicznym. O miejscowych mówiono „szałociorze”. Tu są dobre gleby, rolnicze tradycje. Tutaj była też silna branża przetwórcza, ale o nią nie zadbano, wręcz zabito na naszej ziemi – skwitował Ćwik.

10. Tworzenie właściwego klimatu do rozwoju przedsiębiorczości

Prowadzący warsztaty Luk Palmen z firmy InnoCo (wynajął ją urząd miasta) wskazał na istotną rolę tzw. klimatu biznesowego i rolę samorządu w jego kreowaniu. – Ktoś musi tworzyć klimat do rozwoju. Musi zainicjować ten proces. Jak tej iskry nie będzie, to i współpracy nie będzie – przyznał P. Ćwik. Ireneusz Burek przedsiębiorca i wydawca racibórz.com.pl dodał, że brakuje stymulatora chęci do współpracy firm np. branży OZE, a także na płaszczyźnie przygotowywania młodych przedsiębiorców do wejścia na rynek.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK