Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Mniej uzależnionych od alkoholu na leczeniu

01.05.2021 07:00 | 2 komentarze | juk

Do problemów społecznych, które w ostatnich latach dają najwyraźniej znać o sobie w polskiej rzeczywistości należy zaliczyć przede wszystkim alkoholizm. W minionym roku w Wodzisławiu Śl. skierowano jednak mniej wniosków o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu w porównaniu do roku wcześniejszego. Dlaczego?

Mniej uzależnionych od alkoholu na leczeniu
W minionym roku do Komisji wpłynęło 61 wniosków o podjęcie czynności zmierzających do poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. W trakcie marcowych obrad wodzisławscy radni przyjmowali sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2020. „Zadania ujęte w tym Programie stanowiły ważny i trwały element profilaktyki społecznej w zakresie ochrony zdrowia, realizowany na terenie naszej gminy” czytamy w dokumencie.

Więcej mężczyzn niż kobiet

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamknęła w zeszłym roku 25 spraw (w 2019 r. – 16). Na rozmowy motywujące zaproszono 203 osoby (w 2019 r. 250). Jedynie 74 z nich członkom Komisji udało się je przeprowadzić. W minionym roku do Komisji wpłynęło 61 wniosków o podjęcie czynności zmierzających do poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego (w 2019 r. – 62). 12 z nich dotyczyło kobiet, a 49 mężczyzn. Wnioski zostały zgłoszone m.in. przez rodzinę oraz policję. „19 wniosków skierowano do Sądu Rejonowego o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu oraz ustanowieniu nadzoru kuratora sądowego nad osobą zobowiązaną do leczenia odwykowego na czas tego leczenia” czytamy w sprawozdaniu. Dla porównania w 2019 r. skierowano 58 takich wniosków.

Specjaliści udzielili mniej porad

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa Punkt Konsultacyjny dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie i rodzin z problemem alkoholowym. Jak wynika ze sprawozdania, w 2020 r. skorzystało z niego łącznie 125 osób, którym udzielono 250 porad. Dla porównania w 2019 r. z Punktu skorzystało 140 osób, którym udzielono 260 porad. Zainteresowani korzystali z doradztwa prawnika, psychologa oraz psychiatry. Po porady najczęściej zgłaszały się osoby doznające przemocy w rodzinie (63) oraz dorośli członkowie rodzin osób z problemami alkoholowymi (56).