Sobota, 19 czerwca 2021

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Krzyżanowice i Krzanowice zniosły opłatę za koncesję na sprzedaż alkoholu

04.05.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

W ostatnim czasie kolejne dwie gminy Raciborszczyzny: Krzyżanowice i Krzanowice zdecydowały się na zwolnienie z opłaty alkoholowej. Ulga obejmuje część przedsiębiorców.

Krzyżanowice i Krzanowice zniosły opłatę za koncesję na sprzedaż alkoholu
23 przedsiębiorców z gminy Krzyżanowice i Krzanowice skorzysta na ulgach wprowadzonych przez samorządy (zdjęcie ilustracyjne).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z zapowiedzią przed miesiącem, na ostatniej sesji Rady Gminy w Krzyżanowicach głosowano uchwałę w sprawie zwolnienia z drugiej i trzeciej raty opłaty i zwrotu części już wniesionej kwoty* należnej w 2021 r. od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Wójt Grzegorz Utracki wyliczał, że ze zwolnienia łącznie może skorzystać 18 podmiotów gospodarczych.

Radni z Krzanowic uchwalili natomiast zwolnienie z drugiej raty tejże opłaty. Przyznano także zwrot 1/3 części opłaty wniesionej przez przedsiębiorców jednorazowo za rok do 31 stycznia. Jak podał burmistrz Andrzej Strzedulla, ulga obejmie pięć podmiotów gospodarczych, bo tyle działa na terenie samorządu. Zapowiedział jednocześnie, że jeżeli obostrzenia nadal będą funkcjonować, a wskutek ich lokale gastronomiczne czy bary nadal nie będą mogły świadczyć swoich usług, wtedy urzędnicy zastanowią się nad zwolnienia z trzeciej raty tej opłaty. – Skutek finansowy nie będzie dla gminy duży. Kwota zwolnienia to niecałe 3 tys. 700 złotych. Natomiast dla tych przedsiębiorców, którzy dzisiaj nie mają żadnych przychodów, będzie to spore ułatwienie – powiedział burmistrz Strzedulla.

Rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej samorządów, jest możliwe po podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudy noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.


*Mowa o zwrocie 2/3 opłaty, ale w chwili, kiedy została wniesiona jednorazowo za 2021 rok w terminie do 31 stycznia 2021 r.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.