Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Śląskość ponad granicami. Wymieniono się plakatami, aby promować w Spisie Powszechnym narodowość śląską [ZDJĘCIA]

24.04.2021 13:23 | 3 komentarze | mad

Na moście granicznym Chałupki – Bohumin spotkała się delegacja Ślązaków z Polski oraz Czech, aby w ramach wspólnej akcji wymienić się plakatami promującymi Spis Powszechny po obu stronach granicy. W taki sposób zaakcentowano, że dla osób deklarujących narodowość śląską, granica na Odrze jest czysto umowna. – Górny Śląsk, Horni Slezsko – skandowano na spotkaniu.

Śląskość ponad granicami. Wymieniono się plakatami, aby promować w Spisie Powszechnym narodowość śląską [ZDJĘCIA]
Spotkanie zgromadziło kilkanaście osób
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaką narodowość zadeklarujesz w Spisie Powszechnym 2021?

Śląskość w sercu

Wydarzenie miało na celu podkreślić silne więzy kulturowe, łączące obie części krainy ponad granicami państwowymi. A także pokazać narodowość śląską po obu stronach granicy, jak również silny wpływ Unii Europejskiej w procesie ponadnarodowej integracji.

Na moście spotkano się w sobotnie przedpołudnie 24 kwietnia. Przyszła tam około dwudziestoosobowa grupa Polaków oraz trzech Czechów.

– Wszyscy jesteśmy Europejczykami, musimy walczyć, aby Europa była federalna, ale z zachowaniem silnych regionów, takie jak nasze Slezsko. Musimy razem o naszą tożsamość, kulturę i język walczyć – mówił do przybyłych Czechów poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut, zachęcając ich ścisłej współpracy.

– Ja też jestem waszym europosłem – deklarował.

Grupa Czechów mówiła natomiast o identyfikacji śląskiej po swojej stronie. Peter Langer ze Ślonskij Ferajny podkreślał, że po jednej jak i po drugiej stronie mieszkają Ślązacy, o czym nie należy zapominać.

– W sercu momy hajmat, ślonsko nacyjo i ślonsko godka – powiedział do zgromadzonych.

Na moście granicznym pojawił się również wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki oraz sołtys Chałupek, a zarazem radna gminna Izabela Topa.

Symboliczne przekazanie plakatów

Spis trwa

Spotkanie promowało trwający od kilku tygodni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSPLiM). A w zasadzie możliwość deklaracji w Spisie narodowości śląskiej.

Przypomnijmy, udział w NSPLiM zgodnie z ustawą o statystyce publicznej jest obowiązkowy. Obecnie realizowany jest przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie www.spis.gov.pl oraz metodą wywiadu telefonicznego, dzwoniąc na infolinię spisową obsługiwaną przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279 99 99.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie. Z uwagi na epidemię, wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Zaś rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Izabela Topa

Izabela Topa

Radna gminy Krzyżanowice, sołtys Chałupek