Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Nowe możliwości dla MŚP w Danii: pożyczki ulgowe i współpraca w innowacyjnym środowisku

26.03.2021 17:00 | 0 komentarzy | (s)

Problem kryzysu gospodarczego, który dotknął wszystkie kraje, wymagał od władz zajęcia aktywnej pozycji i ochrony małych i średnich przedsiębiorstw przed bankructwem. Duński rząd rozwiązał ten problem poprzez wsparcie finansowe, a także partnerstwa technologiczne między firmami i start-upami. Takie podejście przyczyniło się do przyspieszenia ich rozwoju i zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Nowe możliwości dla MŚP w Danii: pożyczki ulgowe i współpraca w innowacyjnym środowisku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Współpraca między Nordea i EGF

Podobnie jak w wielu krajach, Dania uruchomiła państwowy program mający na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego, a także wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Jako instrument finansowy wybrano współpracę międzynarodowej grupy Nordea i Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Według portalu analitycznego Laanius,  podpisana umowa pozwoli Nordei na udzielanie pożyczek małym i średnim firmom na korzystnych warunkach w łącznej wysokości 1 mld euro. Uruchomienie programu zaplanowano na początek kwietnia. Nowy program będzie obejmował nie tylko korzystne biznesplany dla przedsiębiorstw, ale także całodobowe wsparcie informacyjne.

Ponadto firmy mogą uczestniczyć we wspólnym projekcie Skylab Pilot, innowacyjnym środowisku stworzonym przez Politechnikę Danii. Kurs zaplanowany jest na trzy lata i ma na celu przyspieszenie rozwoju technologicznego przedsiębiorców poprzez wcielenie zdobytej wiedzy w ich produkty. Skylab Pilot pomaga firmom poszukującym zasobów do poprawy i rozwoju.

Sytuacja w innych krajach

Władze wielu krajów opracowują rządowe programy wsparcia dla MŚP. 

W Polsce od początku pierwszej fali ograniczeń związanych z kwarantanną, ruszył projekt Tarcza 2.0, który zapewniał przedsiębiorstwom dotacje, w niektórych przypadkach bez konieczności ich spłaty. Tarcza Finansowa PFR 2.0 to łącznie 35 mld zł przeznaczonych na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. W ramach projektu mikroprzedsiębiorstwa oraz MŚP z 54 branż, które odnotowały minimum 30% spadek obrotów mogły ubiegać się o subwencje od 15 stycznia do 28 lutego 2021 roku przez system bankowości elektronicznej – podobnie jak w ramach Tarczy PFR 1.0. Szczegółowe zasady zwrotu dotacji określa umowa pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju a Ministerstwem Rozwoju.

Na Białorusi Rada Ministrów przyjęła więc nową ustawę, zgodnie z którą pomoc finansową podmiotów ograniczał limit dochodów. Na przykład dla indywidualnych przedsiębiorców całkowity obrót za ostatni rok nie powinien przekraczać 416 tysięcy rubli, dla mikro organizacji - 3 miliony 47 tysięcy rubli, dla małych przedsiębiorstw - 11 milionów 495 rubli.

W Wielkiej Brytanii i Niemczech fundusz pomocy państwa wynosił odpowiednio 330 mld funtów i 156 mld euro.

Również Rumunia opracowała specjalne programy finansowania i wspierania biznesu. Według ekspertów laanius.dk - bez środków na modernizację i rozbudowę,  przedsiębiorstwa nie będą mogły się rozwijać i osiągać zysków. Oznacza to, że bez względu na to, jaki program wybierze ten lub inny kraj, najważniejsze jest dalsze finansowanie firm dotkniętych kryzysem.

Materiał zewnętrzny