Piątek, 11 października 2024

imieniny: Aldony, Emila, Dobromiły

RSS

Jakie składniki powinien posiadać krem do opalania?

22.03.2021 14:00 | 0 komentarzy | MK

Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzamy spędzić swoje wakacje, lato to czas, w którym przede wszystkim powinniśmy zadbać o ochronę naszej skóry przed słońcem. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, promieniowanie ultrafioletowe może mieć bardzo zły wpływ na naszą skórę, nawet jeśli na pierwszy rzut oka możemy tego nie zauważać. Aby mieć pewność, że dzień spędzony na plaży nie przyniesie nam przykrej niespodzianki, jaką jest podrażniona od słońca skóra, warto zaopatrzyć się w krem do opalania. Dowiedz się, jakie składniki powinien zawierać, aby dobrze spełniał swoją rolę.

Jakie składniki powinien posiadać krem do opalania?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Promieniowanie słoneczne – co warto wiedzieć?

Promieniowanie ultrafioletowe ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Choć promienie słoneczne poprawiają nastrój oraz odgrywają bardzo ważną rolę w syntezie witaminy D3, mogą wyrządzić poważne szkody naszej skórze. Istnieją 3 rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC, z czego największy wpływ na naszą skórę ma promieniowanie UVA oraz UVB:

  • promieniowanie UVA – promienie przenikają przez naskórek, docierają do głębszych warstw skóry i tym samym dokonują zmian w jej strukturze. Stanowi 95% promieniowania, które dociera na Ziemię, a jego natężenie jest niezależne od pory dnia czy roku;
  • promieniowanie UVB – jego natężenie może być zmienne w zależności od pory roku czy dnia. W trakcie lata jego wpływ jest najsilniejszy między godziną 10:00 a 15:00, także w letnie, ale pochmurne dni. Choć stanowi zaledwie 5% promieniowania, które dociera na Ziemię, może powodować poparzenia słoneczne lub zmiany nowotworowe.

Wybierając właściwy krem do opalania o odpowiednio wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, mamy pewność, że zapewniamy swojej skórze właściwą opiekę.

Krem do opalania z filtrem – jak działa?

Skąd możemy mieć pewność, że krem do opalania z filtrem SPF 30 zapewni nam właściwą ochronę przed szkodliwym wpływem słońca? Krem do opalania pozwala na ochronę przeciwsłoneczną dzięki specjalnym filtrom fizycznym oraz chemicznym. Na czym polega ich działanie? Filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne i przetwarzają je na ciepło, które nie jest szkodliwe dla naszej skóry. Z kolei filtry fizyczne, nazywane także mineralnymi, po aplikacji tworzą na skórze ochronny film, który sprawia, że promienie słoneczne nie są pochłaniane przez skórę, ale od niej odbijane i rozpraszane. Wybierając krem do opalania z filtrem, warto mieć na uwadze to, że filtry mineralne są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla skóry, gdyż nie wywołują podrażnień ani alergii.

Krem do opalania z filtrem SPF 30 – składniki

To, jakie składniki zawiera w sobie krem do opalania SPF 30, ma bardzo duże znaczenie dla naszej skóry. Oprócz składników aktywnych, jakimi są filtry przeciwsłoneczne (np. tlenek cynku czy dwutlenek tytanu), warto aby zawierał substancje, które dodatkowo będą pielęgnować i nawilżać skórę wystawioną na działanie promieni słonecznych. W tym celu dobrze sprawdzą się łagodzący podrażnienia pantenol czy odżywcze masło Shea. Pomocna będzie także witamina A. Jako krem do opalania najlepiej sprawdzą się produkty o lekkiej i szybko wchłaniającej się formule, dzięki czemu nie będą pozostawiać na skórze tłustego filmu.

Krem do opalania SPF 30 – dla kogo?

Wybierając krem do opalania, należy zwrócić uwagę na fototyp swojej skóry. Filtr SPF 30 jest więc przeznaczony dla osób, które zaliczają się do fototypu II. Są to zazwyczaj osoby z bladą skórą, niebieskimi oczami i blond włosami. Oprócz tego warto pamiętać o tym, że dany SPF należy dopasować także do miejsca, w którym spędzamy wakacje. Krem do opalania z filtrem SPF 30 może dobrze sprawdzić się w trakcie urlopu nad polskim morzem, ale w przypadku wakacji np. w Hiszpanii może być niewystarczający. Pamiętajmy, że w trakcie słonecznych dni krem z filtrem powinniśmy aplikować na co najmniej 30 minut przed wyjściem z domu, także w sytuacji gdy wychodzimy tylko do sklepu lub mamy zamiar prowadzić samochód. Z kolei w przypadku dzieci lepiej sprawdzą się filtry przeciwsłoneczne gwarantujące większą ochronę.

Materiał zewnętrzny