Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Strategia dla Raciborza. Wyśmienicie poszło z ankietami, ale warsztaty nie mają wzięcia

11.03.2021 11:26 | 4 komentarze | ma.w

800 ankiet dotyczących strategii rozwoju miasta zebrała firma InnoCo. Eksperci pracujący dla magistratu twierdzą, że to bardzo dobry wynik. Gorzej wyszła inauguracja warsztatów z mieszkańcami. 10 marca do SP15 przyszło dwóch mieszkańców i dziennikarz, choć spotkanie adresowano do raciborzan z rozległego obszaru - od ul. Opawskiej po Miedonię.

Strategia dla Raciborza. Wyśmienicie poszło z ankietami, ale warsztaty nie mają wzięcia
Warsztaty dotyczące strategii rozwoju Raciborza do 2030 roku - sala gimnastyczna SP 15
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

M. Baron podał, że ankietowani w Raciborzu odpowiedzieli w przeważającej większości, że nie angażują się w żadne aktywności obywatelskie. Tymczasem istnieje potrzeba funkcjonowania środowisk, które wezmą na siebie ciężar wspomnianej transformacji. Eksperci pytali, czy w mieście są aktualnie osoby uznawane za autorytety, w oparciu o ich bieżące osiągnięcia. Uczestnicy spotkania wskazali jedynie na Mateusza Kłoska - właściciela firmy Eko-Okna.

Charakteryzując gospodarkę miasta, D. Wacławczyk powiedział, że opiera się na trzech filarach: dużych firmach z renomą, mniejszych przedsiębiorstwach na dorobku oraz mikrofirmach. - Moim zdaniem to właściwa struktura - podkreślił i wskazał na dynamiczny rozwój przedsięwzięć w miejskich strefach ekonomicznych na Ostrogu i przy ul. Bartka Lasoty.

Głubczycka straszy

Obecny na spotkaniu przedsiębiorca zauważył, że wizerunek Raciborza przy wjeździe do miasta z kierunku głubczyckiego, cierpi wskutek zaniedbanych kamienic w rejonie mleczarni i nerki. Zajęto się także pustawym deptakiem na Długiej, która według zebranych powinna być centrum handlowo - restauracyjnym miasta. Luk Palmen podał za przykład rozwiązania dla takiej sytuacji "podatek od pustostanów" stosowany w krajach Europy Zachodniej. Pomysł spodobał się urzędnikom, którzy zapowiedzieli rozeznanie w temacie, czy można byłoby go wprowadzić w Raciborzu. Jako pomysł na ożywianie zaniedbanych rejonów miejskich wskazano też powołanie menadżera ulicy, urzędnika odpowiedzialnego wyłącznie za to, aby np. w centrum lokale nie stały puste.

Kolejne warsztaty przewidziano na marzec i kwiecień. Prace nad stworzeniem dokumentu dla Miasta - strategii rozwoju Raciborza - mają potrwać do połowy roku. Później gotowe dzieło trafi do szerokich konsultacji, by z końcem roku mogło zacząć służyć Miastu do podejmowania konkretnych działań rozwojowych.