Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Afera pałacowa w Wodzisławiu Śl.? Oburzenie mieszkańców i tłumaczenia prezydenta

10.03.2021 13:00 | 25 komentarzy | juk

Belki z zabytkowego wodzisławskiego pałacu trafiły na aukcję internetową. Sprawa oburzyła część mieszkańców i internautów. – W głowie się nie mieści co się wyrabia w tym mieście – komentowali. Urzędnicy jednak studzą emocje i tłumaczą, że belki stanowią jedynie odpad poremontowy.

Afera pałacowa w Wodzisławiu Śl.? Oburzenie mieszkańców i tłumaczenia prezydenta
Belki pochodziły m.in. z usuniętej więźby dachowej. Jak tłumaczy miasto, nie mają one charakteru zabytkowego i są traktowane jak odpad poremontowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O ile wykonawca pomniejszył swoją ofertę?

O szersze wytłumaczenie sprawy poprosiliśmy wodzisławski urząd. Zapytaliśmy m.in. o jaką kwotę wykonawca pomniejszył swoją ofertę z tytułu pozyskania odpadów, w tym m.in. belek oraz w jaki sposób miasto zweryfikowało czy kwota, o jaką wykonawca inwestycji pomniejszył swój zysk, była prawidłowa (czy np. nie doszło do zaniżenia wartości odpadów). Odpowiedzi udzielił nam Artur Wystyrk z wydziału inwestycji miejskich. – Wszyscy oferenci na etapie postępowania przetargowego mieli świadomość, że materiały z rozbiórki będą stanowiły ich własność – mówi nam. Dodaje, że kalkulacja ceny ofertowej była indywidualną sprawą oferenta i miasto jako zamawiający nie ma wiedzy w tym zakresie. – Dla nas jako zamawiającego liczy się końcowa cena oferty, uwzględniająca zarówno koszty, jak i ewentualne przychody. W interesie wykonawcy było skalkulowanie ceny w taki sposób, aby jego oferta była najkorzystniejsza, co pozwoliło mu na wygranie przetargu – tłumaczył Wystyrk. Zwrócił również uwagę, że decyzja o tym, by pozostałe po rozbiórce materiały i odpady należały do wykonawcy, była podyktowana doświadczeniami z poprzednich inwestycji (np. rozwój terenów zielonych czy remont budynku MOSiR). Wtedy miasto samo zajmowało się sprzedażą złomu i drewna. – Przygotowanie drewna z rozbiórki do ewentualnej sprzedaży wiąże się z bardzo dużymi kosztami, np. wynajęcia dźwigów, środków transportowych, placu do składowania, zabezpieczenia drewna przed deszczem, usunięcia gwoździ, śrub wkrętów itd. – wymienia Wystyrk.

(juk)


Przypomnijmy, że prowadzona modernizacja pałacu ma zwiększyć jego atrakcyjność i znajdującego się w nim muzeum, a poprzez to również zwiększyć atrakcyjność miasta. Przedmiotem inwestycji jest remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu – rekonstrukcji dachu łamanego, adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem, wraz z przebudową schodów do pałacu oraz budową podjazdów dla niepełnosprawnych. Wykonaniem inwestycji zajmuje się spółka Intravi z Żywca. Swoją usługę wyceniła na kwotę 13,5 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z zewnętrznych źródeł. Środki w wysokości ponad 11 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i budżetu państwa.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.