Pozbyli się ponad połowy starych kopciuchów
Na nieco ponad 1300 posesji w Marklowicach prawie 800 domów ma już nowe ekologiczne kotły, które emitują mniej szkodliwych substancji niż stare kopciuchy. To około 60% wszystkich tamtejszych gospodarstw. – Jakość powietrza się poprawiła – oceniają włodarze gminy.
MARKLOWICE Wystarczy kilka starych kopciuchów, by przy bezwietrznej pogodzie wytworzył się morderczy smog. Włodarze Marklowic doskonale o tym wiedzą. Trzy lata temu stworzyli nowatorski program ograniczenia niskiej emisji. – Okazał się on strzałem w dziesiątkę – przyznaje wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz.
Marklowicki program eko-dotacji zakładał, że przy wymianie starych kotłów węglowych na nowe piece to gmina w drodze przetargu kupi urządzenie i jest ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec płaci jednorazowy czynsz z tytułu jego 10-letniej dzierżawy. Koszt dzierżawy kotła wynosił 15% jego wartości. W trakcie pierwszej edycji programu dostarczono mieszkańcom 260 kotłów, dwa lata temu było to 160, a w zeszłym – 67. W poprzednich latach140 kolejnych kotłów wymieniono na piece gazowe. Wójt Chrószcz zauważa, że mieszkańcy, którzy zmodernizowali system grzewczy, a nie wzięli udziału w gminnym programie, korzystają z ulgi w podatku od nieruchomości. Opłata jest symboliczna i wynosi 1 grosz od m kw powierzchni mieszkalnej. Z ulgi korzysta aktualnie 82 właścicieli posesji. Urzędnicy szacują, że ponad 80 właścicieli wymieniło piec, nie korzystając z gminnych dotacji.
– U progu 2021 r. mamy wymienionych około 60% pieców we wszystkich posesjach w gminie. Uważam, że jest to liczba bardzo znacząca – mówi wójt Chrószcz. Dodaje, że w pierwotnych założeniach program dzierżawy pieców miał trwać dwa lata. Zdecydowano jednak, że nabór trzeci będzie naborem uzupełniającym i ostatecznym. Dlaczego włodarze zdecydowali się stworzyć własny program eko-dotacji? Ponieważ doszli do wniosku, że aby walka o czystsze powietrze była skuteczna, trzeba zwiększyć skalę działania. – Tak się właśnie stało, z czego jesteśmy zadowoleni – puentuje wójt.(juk)
22 lutego w Marklowicach zaczął działać punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze. To wynik porozumienia, jakie gmina nawiązała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Marklowiczanie w punkcie mogą uzyskać m.in. pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie. Jak przekazują gminni urzędnicy, punkt działa bez wyznaczenia stałych godzin funkcjonowania. – Wcześniej trzeba się umówić telefonicznie – mówią nam. Zainteresowani mieszkańcy rezerwować terminy spotkań mogą dzwoniąc pod numery: +48 32 4592837, 32 4592830.
Ludzie:
Tadeusz Chrószcz
Wójt gminy Marklowice
Komentarze
44 komentarze
czy wymiana kopciuchów na węgiel ?
na piec klasy 5 opalany ekogroszkiem ? (ekogroszek to nie ekologiczny opał tylko ekonomiczny)
jest niezgodna z obowiązującym prawem ochrony środowiska teraz w Naszym Kraju ????
jeżeli można prosta odpowiedź (jestem prostym człowiekiem)
jest zgodna z prawem ?
nie jest zgodna z prawem ?
Jak można cieszyć się z wymiany pieców węglowych na inne piece węglowe? Jak można w XXI wieku nadal montować piece węglowe? Jak można oszukiwać siebie i mieszkańców, że to jest eko? Trzeba mieć też tupet żeby chwalić się jeszcze tym w mediach. To technologia sprzed 20 lat. Trochę jakby wójt fascynował się laptopem sprzed 20 lat... Wójt gminy zasługuje na jakąś nagrodę w stylu EURO-EKO-OBCIACH.Władze Marklowic wzięły się same za próbę rozwiązania problemu smogu i... pokazały swoje totalne odrealnienie. Tym bardziej, że pojawił się w międzyczasie program CZYSTE POWIETRZE pomagający nie tylko przejść na ekologiczne ogrzewanie ale też finansujący termomodernizację. Gdyby Marklowice były dzielnicą Wodzisławia, taka kompromitacja nie byłaby możliwa.
A teraz proszę o odpowiedź na jedno pytanie? Dlaczego smog jest coraz większy??
Wszystko idzie ku dobremu. Skoro wraca smog to znika koniowirus. Cieszem się bardzo.