Rodzice jedno, radni drugie. Nędza wciąż bez dotacji żłobkowej
Radni Nędzy nie są przychylni prośbom rodziców, aby udzielać dotacji do pobytu małych mieszkańców gminy w żłobkach. Wskazują na budżet samorządu, który w ich ocenie nie jest w stanie udźwignąć takiego zadania. Problem ma pogłębiać pandemia koronawirusa, która wyrządza coraz większe spustoszenie w gminnym skarbcu.
W gminie powstanie żłobek?
Wójt Nędzy Anna Iskała, mówiła z kolei na obradach, że w samorządzie pojawia się temat budowy żłobka. Ten miałby powstać za parkingiem znajdującym się przed urzędem gminy. Placówka miałaby być prowadzona przez firmę, która zajmuje się tego typu działalnością w Rybniku. Wniosek o dotację na budowę został złożony u marszałka Jakuba Chełstowskiego. Jak wyjaśniała wójt Iskała, wybudowanie nowego budynku jest o wiele bardziej opłacalne, aniżeli dostosowanie innego obiektu na terenie gminy na potrzeby tej placówki. W rozmowie z nami pani wójt wskazała, że to temat, który toczy się w gminie od dłuższego już czasu.
Co radni odpisali rodzicom?
Radni podejmując uchwałę o nieudzieleniu dotacji rodzicom, zapisali w niej uzasadnienie. Pełna treść poniżej:
„Przedmiotem petycji jest prośba Rodziców o dofinansowanie do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku Iskierka w Raciborzu w kwocie minimum 500 zł, czyli dokładnie w wysokości stawki, którą dofinansowuje miasto Racibórz. Przed rozpatrzeniem wniesionej petycji należy przywołać przepis ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020 r. poz. 326 t.j.) – art. 60, który mówi o tym, że podmioty prowadzące żłobek lub klub dziecięcy mogą otrzymać na dziecko objęte opieką dotację celową z budżetu gminy. Jej wysokość i zasady ustalania i rozliczania określa rada gminy w drodze uchwały. Temat podjęcia uchwały w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce był podejmowany przez Radę Gminy dwukrotnie. Uzasadnieniem do podjęcia inicjatywy uchwałodawczej przez Wójta były wnioski, które wpłynęły od rodziców dzieci, które zostały zapisane do żłobków na terenie innych gmin. Pierwszy raz, projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad na sesji Rady Gminy w dniu 24.08.2020 r. Jednak na wniosek radnych został on wycofany z porządku obrad wspomnianej sesji. Drugi raz projekt tejże uchwały został włączony do porządku obrad na sesji w dniu 14.12.2020 roku. Nie uzyskał on akceptacji ze strony radnych. Swoją decyzję radni uzasadniali przede wszystkim złożoną sytuacją ekonomiczną gminy, która wynika m.in. z realizacji inwestycji regulującej gospodarkę wodno-ściekową części gminy – budowa oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej. W tym miejscu należy dodać, że Gmina nie szczędzi środków na funkcjonowanie edukacji przedszkolnej i szkolnej oraz dofinansowuje zabiegi rehabilitacyjne dzieci, u których występują niedomagania zdrowotne w ramach programu profilaktycznego. Gmina czyniła i czyni również starania oraz deklaruje pomoc podmiotom, które chciałyby utworzyć żłobek lub klub dziecięcy na terenie Gminy Nędza. Reasumując, aktualnie odstąpiono od dotowania podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie innych gmin, do których uczęszczają dzieci mieszkańców naszej gminy. Do tematu Rada Gminy zapewne powróci, gdy poprawi się sytuacja ekonomiczna w nadchodzącym okresie oraz gdy pojawi się żłobek lub klub dziecięcy na terenie gminy”.
Dawid Machecki
* To jednak ogół, o którym wspomniała radna Bienia. Dla pełnego obrazu należy wskazać, że z informacji, jakie padły na sesji, o wsparcie zapowiadało ubiegać się tylko kilkoro rodziców – mówiło się o sześciu wnioskach. Z tego wsparcia, kiedy w Nędzy funkcjonowała dopłata do żłobków, wówczas też korzystało tylko kilkoro rodziców. Choć nikt nie jest jednak w stanie ostatecznie wskazać, ilu rodziców po dopłatę faktycznie mogłoby sięgnąć, kiedy w gminie wprowadzono by tę możliwość.
Ludzie:
Anna Iskała
Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.
Gerard Przybyła
Prezes GMKS 21 Nędza
Krystian Okręt
Były radny gminy Nędza.
Renata Bienia
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nędzy
Komentarze
1 komentarz
To zupelnie nie jest tak jak zostalo przekazane w odpowiedzie. My rodzice dostalismy zapewnienie o dotacji, z której pozniej się wycofano.Dzieci, ktore nie zalapały się do zlobkow miejskich to 6, a nie 250 !! Odpowiedzi wskazanej w artykule nigdy nie otrzymalismy! Wojt na sesji Rady Gminy wyraznie powiedziala, ze kanalizacji nie oplaca się budowac, bo... nie ma czym sie pochwalić. Moze przydala by się jakas kontrole zewnetrzna w UG Nędza ??