Sobota, 2 listopada 2024

imieniny: Bohdany, Tobiasza, Bohdana

RSS

Trzy razy „nie” na zwiększenie przychodów miejskich instytucji

03.02.2021 07:00 | 36 komentarzy | juk

Popcornu w trakcie seansów filmowych jeść nie będziemy, usług introligatorskich biblioteka nie zamierza wprowadzić, z kolei Muzeum skończy z nietradycyjną sprzedażą wysyłkową.

Trzy razy „nie” na zwiększenie przychodów miejskich instytucji
Radny Łukasz Chrząszcz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Usług introligatorskich biblioteka nie zamierza prowadzić

Jak zauważa radny Chrząszcz, biblioteki miejskie z natury rzeczy nie są nastawione na zysk, mogą jednak oferować usługi odpłatne, które reperują ich budżet. Dlatego w swojej interpelacji zawarł pytanie, czy jest szansa na włączenie różnego typu usług do oferty wodzisławskiej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Jak odpowiada tamtejsza dyrektor Ewa Wrożyna-Chałupska, placówka świadczy usługi: kserograficzne, dostępu do komputerów, usługi skanowania materiałów bibliotecznych i wydruku oraz wynajmu pomieszczeń. Bibliotekarze ponadto przygotowują bibliografię dla uczniów i studentów. „Opłaty za te usługi są zawarte w Regulaminach, dostępnych na stronie Biblioteki” – czytamy w odpowiedzi. Pani dyrektor informuje również, że książnica nie prowadzi usług introligatorskich i konserwacji książek oraz działalności wydawniczej, ponieważ nie posiada odpowiedniego zaplecza technicznego oraz wykwalifikowanej kadry. W przyszłości nie planuje jednak rozszerzenia w tym obszarze swojej działalności.

Jeszcze wiele wody upłynie w Leśnicy

W jaki sposób odpowiedzi urzędników postrzega radny Chrząszcz? – Zasmuciły mnie, choć nie zaskoczyły – mówi nam. – Odczytuję je jako „daj nam pan święty spokój” – dodaje. Łukasz Chrząszcz docenia działania Muzeum, które realizuje sprzedaż wysyłkową. Zauważa jednak, że warto dać mieszkańcom narzędzie w postaci sklepu internetowego, który ułatwi proces zakupów. – Wszystkie ceny świadczonych usług przez Bibliotekę są w regulaminach na stronie. Dobrze, że są, ale za bardzo schowane. Ludzie nie są przyzwyczajeni do szukania regulaminów i przedzierania się przez paragrafy, aby poznać cenę za ksero czy wynajem sali – zwraca uwagę radny. Dodaje, że wycena kosztów adaptacyjnych sali kinowej jest przykładem na urzędnicze „nieliczenie się z pieniędzmi”. – Podczas generalnego remontu nikt nie pomyślał o fotelach z uchwytami, a teraz zamiast kupować nowe, wystarczy do obecnych zamontować cup holdery do podłokietników – mówi. – Jestem pewny, że kiedyś kupimy miejskie pamiątki przez sklep online, a nasze dzieci będą mogły zjeść popcorn w kinie Pegaz. Jednak zanim to nastąpi, jeszcze wiele wody upłynie w Leśnicy – dodaje na koniec radny Chrząszcz.

(juk)