środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Jak obniżyć koszt budowy garażu?

19.01.2021 12:15 | 0 komentarzy | MK

Planując budowę garażu wolnostojącego, powinniśmy przemyśleć nie tylko usytuowanie budynku oraz jego wielkość, ale również wybór projektu. Materiały, z jakich zostanie wykonany, rodzaj dachu czy brama wpływają na koszt jego wzniesienia. Czasem lepszym rozwiązaniem mogą okazać się drzwi garażowe dwuskrzydłowe niż brama rolowana z napędem. Jak ograniczyć wydatki na budowę garażu?

Jak obniżyć koszt budowy garażu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dobry projekt to podstawa

Projekt garażu najrozsądniej jest kupić od specjalistów z doświadczeniem, najlepszym adresem będą więc architekci z kwalifikacjami lub pracownie projektowe. Tańszym rozwiązaniem jest nabycie gotowego projektu, niż zamawianie indywidualnego. Warto też zaznaczyć, że na etapie jego wybierania należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak rodzaj zadaszenia, rozmiary budynku oraz kształt garażu. Dlaczego? Budynki z wielospadowym dachem i o skomplikowanej konstrukcji są kosztowniejsze w budowie niż te o prostej bryle na planie prostokąta lub kwadratu i z jednospadowym dachem.

Garaż ponadto powinien być mniejszy od domu i współgrać zarówno z elewacją budynku mieszkalnego, jak i otoczeniem. Jeśli więc np. dom jest klasyczny, można zdecydować się na wykonane z drewna drzwi garażowe dwuskrzydłowe lub wybrać bramę segmentową z okleiną imitującą drewno. Oczywiście na etapie wybierania projektu należy też pamiętać o potrzebach rodziny. Jeśli więc np. ma on pełnić funkcję nie tylko przechowywania samochodu, ale również przydomowego warsztatu czy miejsca na narzędzia ogrodowe, warto postawić na projekt z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe, brama uchylna, a może segmentowa?

Planując wydatki na budowę garażu wolnostojącego, nie można zapominać również o bramie. Do najmniej kosztownych rozwiązań należą drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Są one dostępne w różnych wersjach wykończenia i w dowolnych kolorach, co pozwala dobrać ich wygląd do budynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się także bramy uchylne. W tym modelu skrzydło podczas otwierania najpierw wysuwa się nieco przed budynek, a następnie chowa pod sufitem. Zarówno dwuskrzydłowe drzwi garażowe, jak i bramy uchylne wymagają nieco miejsca przed garażem, dlatego najlepiej sprawdzają się na działkach z dłuższymi podjazdami. Ich zaletą jest za to atrakcyjna cena.

Jaki materiał?

Tańszą alternatywą dla budynków murowanych są garaże blaszane wykonywane na zamówienie. Zależnie od wielkości działki i potrzeb można zdecydować się na budynek jedno lub dwu stanowiskowy. Blaszaka można ocieplić i otynkować, co wpłynie na jego funkcjonalność, a jednocześnie poprawi estetykę. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu zabiegi nie zapewnią takiej trwałości, odporności na chłód oraz na włamania, jaką mają garaże murowane. Jeśli więc zależy nam na rozwiązaniu na lata, lepszym pomysłem jest postawienie garażu murowanego. W tym przypadku koszt jego wzniesienia obniżyć może budowa metodą gospodarczą. Oszacowanie wydatków jest trudne, ponieważ na ich wysokość wpływa wiele czynników – oprócz samego projektu i wyglądu budynku trzeba wziąć pod uwagę m.in. także rodzaj gruntu na działce czy wykorzystane materiały.

A może dom z garażem?

Osoby będące na etapie wyboru projektu domu mogą zastanowić się nad budynkiem, w którego bryłę wbudowany jest garaż. Są one chętnie wybierane zwłaszcza na niewielkie działki, gdzie budowa wolnostojącego obiektu jest niemożliwa ze względu na brak miejsca. Takie rozwiązanie ma poza tym kilka istotnych zalet. Przede wszystkim pozwala ono przejść z auta bezpośrednio do części mieszkalnej, co docenimy zwłaszcza w chłodne lub deszczowe dni. Koszt budowy metra kwadratowego garażu znajdującego się w bryle domu jest ponadto niższy w porównaniu do budynku wolnostojącego. Oczywiście decydując się na taki projekt, należy pamiętać o odpowiednim ociepleniu garażu – w przeciwnym razie źle zaizolowane ściany mogą sprawić, że dom będzie się wychładzał, co w praktyce oznacza większe wydatki na ogrzewanie. Warto też zadbać, aby drzwi pomiędzy garażem a częścią mieszkalną skutecznie chroniły przed zapachem spalin oraz hałasem.

Materiał zewnętrzny