Na rynku brakuje lokali i imprez. Nie brakuje za to smogu
Urząd miasta uważa, że aktywizacja starówki jest procesem długotrwałym i niełatwym w realizacji, szczególnie w czasie pandemii. Nie wszyscy z tym się zgadzają i uważają, że czas na spotkania oraz omawianie pomysłów dotyczących ożywienia Starego Miasta już dawno minął, a teraz przyszedł czas na konkretne decyzje.
WODZISŁAW ŚL. Centrum Wodzisławia Śl. pustoszeje i wymiera. Kiedyś rynek wraz z przyległymi ulicami były wizytówką miasta, również handlową. Dziś handel w tym miejscu zamiera. Wszędzie puste witryny sklepowe z kartkami: „wynajmę” czy „sprzedam”. Problem nabrzmiewa. Pod koniec listopada wodzisławscy radni z komisji promocji, sportu i rekreacji zajęli się tematem rozwoju miejskiej starówki oraz przeanalizowali działania, jakie podjęto w kierunku ożywienia starówki od września zeszłego roku.
Niełatwy pandemiczny czas
Jak wyjaśniła na wstępie naczelnik wydziału dialogu, promocji i kultury z wodzisławskiego magistratu Anna Szweda-Piguła, aktywizacja starówki jest procesem długotrwałym i niełatwym w realizacji. Podkreśliła, że różnorodne działania trudno było wdrażać z powodu pandemii koronawirusa. – Mimo wszystko udało nam się dużo zrobić – oceniła. Naczelnik przypomniała, że w ostatnim czasie powstały na Starym Mieście dwie placówki, które w przyszłości mają generować ruch mieszkańców. To Centrum Aktywności Społecznych oraz Klub Seniora. – W sferze inwestycji nie sposób pominąć remontu pałacu Dietrichsteinów. Po zakończeniu prac będzie to prawdziwa perełka, z której będziemy mogli być dumni – mówiła. Anna Szweda-Piguła dodała, że pałac w nowym wydaniu, nie będzie tylko odnowionym budynkiem, ale również stanie się przestrzenią dla artystów. – Będziemy mogli organizować tam koncerty, przedstawienia, konferencje, które również będą się przyczyniać do rozwoju starówki – zauważyła. Podkreśliła, że zakończony niedawno remont sześciu kamienic przyczynił się do przychylniejszego odbioru rynku, który dzięki nim nabiera nowego blasku. – Specyficzny i trudny rok pandemiczny spowodował liczne utrudnienia w realizacji wielu planów i działań, szczególnie w kwestii organizacji wydarzeń kulturalnych – zauważyła urzędniczka. Wymieniła, że z tego powodu nie odbyły się m.in. Dni miasta.
Smog dużym problemem
Prezes Izby Gospodarczej Krzysztof Dybiec stwierdził, że dużym problemem starówki jest smog. – Ludzie nie chcą w okresie grzewczym przychodzić na rynek, bo mówią, że tam po prostu śmierdzi – zauważył. – Warto byłoby podjąć działania, dzięki którym na starówce nie będą używane inne źródła ciepła niż ciepło systemowe i gaz – dodał. Podkreślił, że takie restrykcje musiałyby być skonsultowane z działaniami Polskiej Spółki Gazownictwa, która odpowiada za gazyfikację miasta. Dodał, że w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości, który prowadzi Izba, realizowane są działania na rzecz aktywizacji Starego Miasta. – Dostaliśmy wiele informacji zwrotnych od mieszkańców w tej kwestii – mówił. Wymienił, że zdaniem wodzisławian na rynku potrzebna jest większa ilość zieleni, która dawałaby cień. Ponadto pojawiły się postulaty dotyczące parkingów. – Wiele osób narzekało na małą ilość miejsc parkingowych w obrębie centrum. Padła propozycja, żeby wybudować parking piętrowy przy np. ul. Arendarskiej lub Wałowej – wspomniał Krzysztof Dybiec. Chodzi o to by samochody nie parkowały na samym rynku, jak dzieje się to obecnie.
Zamiast sądu, szkoła wyższa?
Głos w dyskusji zabrali również radni, w szczególności radny Łukasz Chrząszcz. – Katarzyna Mazur-Belzyt z Politechniki Śląskiej w swojej pracy o rewitalizacji rynków w małych miejscowościach, pisała, że wyznacznikiem życia w centrum jest liczba lokali gastronomicznych i miejsc rozrywkowych – mówił radny Chrząszcz. Dodał, że zwłaszcza tych drugich w Wodzisławiu Śl. brakuje. – Klubów muzycznych, gdzie można potańczyć nie ma w naszym mieście w ogóle – podkreślił. Zgodził się z prezesem Izby w kwestiach smogu oraz odciążenia centrum z ruchu samochodowego. – Brakuje tu pewnej odwagi w podjęciu decyzji – mówił o zakazie palenia węglem. – Trzeba do tego tematu podejść racjonalnie i odpowiedzialnie. Ale tylko radykalne środki mogą zapobiec temu, żebyśmy przestali figurować w statystykach jako jedno z najbardziej zasmogowanych miast na terenie Polski – zauważył. Radny zaproponował także, aby urząd zainteresował się losem siedziby Sądu Rejonowego, która w przyszłości ma być zmieniona z ul. Wałowej na ul. Batory. – Może powstałaby w tym miejscu filia jakiejś szkoły wyższej? Zatrzymalibyśmy wtedy odpływu studentów do innych miast – zwrócił uwagę radny.
Komentarze
112 komentarzy
Podział pieniędzy wg pis opisuje prof Flis
„ widać wyraźnie, jak się Polski nie podzieli - na wschód i zachód, większe miejscowości i mniejsze, wedle wyniku wyborów, wedle bogactwa - zawsze widać ten sam mechanizm - jeśli wójt jest z partii rządzącej, to dostaje średnio trzy razy tyle, ile średnia dla kraju, natomiast jeśli jest z opozycji, to dostaje trzy razy mniej". Tak pewnie było w przypadku Wodzislawia.
W takim razie te 30% co na nich głosowali trzeba przepisać do jakiegoś pobliskiego „pisowskiego”miasta i nam pozostałym będzie się lepiej żyło.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Przyznawać sie ,kto jest znajomym tego cepa
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
@mhl999 - nie tylko bo ta droga "znikąd do nikąd" stała się kapitalną alternatywą dla dziadowskich dróg łączących Wodzisław z A1 i sporo znajomych z powiatu SWD już z niej korzysta. Poza tym miasto ma przy niej sporo działek do sprzedania pod działalność przemysłową. Wkrótce ta sprzedaż ruszy. Tak masz rację - ale to są tylko małe miasteczka. Natomiast co ciekawe miasteczka: Wodzisław, Pszów czy Rydułtowy też nie mają wzrostów - a powinny np. kosztem drogiego Rybnika.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@Hujvhi - akurat niedokończona obwodnica rybnika jest dobrym łącznikiem z centrum do boguszowic. @Arteks - jakbyś tego nie nazwał liczba mieszkańców wzrosła, co przeczy twojej tezie wszystkich miast na ślasku tracących mieszkańców.
Jaką drogę wybudowaliście? Z nikąd do nikąd. Z chwałowic do kłokocimia. O hotelu nie pisz bo już budujecie od 2013. Smiech
nie karmcie trola !!
wpiszcie w google arteks rybnik
@takaprawda - to ile tej pychy musiało być w Wodzisławiu, skoro upadł tak nisko!? @mhl999 - podałeś typowe przykłady na suburbanizację. W wielu krajach już od dawna miasta zyskują mieszkańców. No ale nawet emigranci nie chcą mieszkać na wsiach czy małych miasteczkach. Polska to zaściankowy kraj - więc u nas takie trendy dojdą gdzieś za 5-10 lat.
Tak, tak arteks. Pycha kroczy przed upadkiem. Jeszcze was liberalno-tęczowych pseudoekologów mieszkańcy rozliczą.
@Arteks - wszystkie śląskie miasta tracą mieszkańców? z danych na których pracuję, że w ciągu lat 2002-2019 zmiany na śląsku były następujące: miasteczko ślaskie +0,1% , pilica +0,3%, radlin +0,5%, łazika górne +0,7%, pszczyna +0,7%, szczyrk +0,9%, czechowice-dziedzice +2,3%, żarki +3,7%, ustroń +4,0%, sławków +4,2%, sośnicowice +5,7%, lędziny +5,9%, mikołów +7,3%, strumień +7,3%, wilamowice +11,2%, orzesze +13,9%, imielin 17,9% i rybnik -3,3%
@skinheadzik - no ale u nas nie mamy miasta bez imprez i lokali czy pustego Rynku. Więc i tak lepiej mieszkać w Rybniku niż Wodzisławiu który umarł. :) A co do tej dyskusji to z pewnością też zauważyłeś, że nikomu nie udało się podważyć tego co ja napisałem bo: wszystkie śląskie miasta tracą mieszkańców, następuje suburbanizacja która z pewnością się skończy bo Polska jest wyjątkiem w tym temacie w Polsce, mamy w Rybniku 7 tys. Ukraińców którzy tu się bawią, tu kupują, tu płacą ludziom czynsze za pokoje, tu płacą podatki bo pracują legalnie. A rok 2020 jak się go podsumuje był szczęśliwym rokiem dla Rybnika: otwarto najnowocześniejszą drogę w regionie, dowiedzieliśmy się o dwóch nowych hotelach jakie mają powstać w Rybniku oraz o nowej mikrodzielnicy jaką ma koło zalewu wybudować zagraniczny inwestor, udzielono dotacji na budowę hospicjum, ogłoszono powstanie w Rybniku Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej, po latach starań w Rybniku od lipca działa niezależny, pierwszy w regionie Sąd Okręgowy. Między Rybnikiem, a Wodzisławiem - przepaść.
Arteks przyznasz, ze komentarze rybniczan, burzą całkowicie i dewastują komentarzami, twoją wizję "rybnickiego imperium". Coś tu chyba nie gra, czytając 99% komentarzy normalnych rybniczan. Oczywiście jeden frustrat w tych komentarzach dalej pisze o rybnickim sukcesie.
https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,jest-nas-coraz-mniej-rybnik-nie-jest-juz-nawet-130-tysiecznym-miastem,wia5-3266-47181.html
Mhl skoro tak wstydzisz się swojego pomysłu likwidacji dzieciom placu zabaw to może trochę wiedzy prawnej. Niedawno pouczałeś nastroszony w wojenne barwy że Kieca jest organem wykonawczym w stosunku do Rady Miasta. Tak czy nie? To z tego wynika że za pustki na rynku kto odpowiada? Mniej browarów więcej orzechów polecam.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
kurcze popełniłem babola
kłaniam się do pasa
masz rację
4:1
~do_mhl999 (5.184. * .30) brakuje nie oznacza, że ich nie ma zatem 4:1
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
~Spiker (83.26. * .219)
ja: 5 - debil: 0
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
TEMAT informacji "Na rynku brakuje lokali i imprez. Nie brakuje za to smogu"
piszesz: "pomimo "smogu" na rynku tłumy waliły na wigilię miejską w środku zimy? "
Czyli jakaś impreza na rynku pomimo smogu się odbyła ? Tak ?
ja: 4 mhl99: 0
~Spiker (83.26. * .219)
Wybacz Szanowny Kolego
TEMAT informacji "Na rynku brakuje lokali i imprez. Nie brakuje za to smogu"
Ty Szanowny Kolego piszesz : "Smog nie ma nic wspólnego z brakiem inicjatyw"
Piszesz Szanowny Kolego nie na temat
i piszę wyraźnie "komentarz_dotyczy_tylko_debili"
po co odzywasz się ?
ja: 3 - debil: 0
@komentarz_dotyczy_tylko_debili - wyjaśnij jakim cudem pomimo "smogu" na rynku tłumy waliły na wigilię miejską w środku zimy?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Na rynku brakuje lokali i imprez. Nie brakuje za to smogu
data publikacji i godzina 31.12.2020 07:00
ja: 2- debil: 0
Pandemia trwa od marca 2020 roku a wodzisławski Rynek boryka się z problemami od czasów drugiej prezydentury Adama Krzyżaka. Tym samym argument o zarazie jest nie trafiony bo kryzys Starego Miasta nie dotyczy tylko minionego roku.
Przecież wiadomo że nikt nie pisze o imprezach w kontekście czasu pandemi i nikt nie ma pretensji o to że podczas rozprzestrzeniania się choroby miasto nie podejmuje inicjatyw. Tutaj chodzi o obojętność władz miasta trwającą długie lata w czasie przed pandemią.
Argument o "lepszych miastach do wydawania pieniędzy" jest prowokacją ponieważ żadne miasto nie jest lepsze ani gorsze od drugiego samo z siebie. To kwestia inicjatyw i kreacji. To że obecne władze Wodzisławia nie podejmują starań to nie oznacza że w przyszłości sytuacja nie ulegnie zmianie.
Nowiny.pl ... prosił bym redakcję by dopuszczać wyłącznie komentarze merytoryczne
ja: 1 - debil: 0
Do poprzednika: pandemia ujawniła że ostatnimi odwiedzającymi rynek są uczniowie i nauczyciele. Jak ich zabrakło, na rynku już nie ma prawie nikogo. Czy da się to naprawić? Nie, bo są w okolicy atrakcyjniejsze miasta do wydawania pieniędzy i spędzania wolnego czasu.
pandemia
wszystko pozamykane oprócz sklepów spożywczych aptek drogerii i kościołów
a tym zachciewa się lokali i imprez
jak trzeba mieć beret zryty aby pisać takie debilne komentarze
@kłamstwo - nagminnie przekręcasz moje wypowiedzi i jak widzę bawi cię to. mnie już jednak nudzi. po prostu marnujesz swój potencjał głupoty w dzień wolny. dlatego będę cię ignorował :)
@Edmunt - każdy może zweryfikować twoje kłamstwa. W Plazie jest w tej chwili do wynajęcia 1 pusty lokal po Komputroniku który... przeniósł się do innego budynku. Jeśli według ciebie K1 jest puste to po co budują się w Rybniku kolejne biurowce np. obok K1? Czy w Wodzisławiu po upadku PRL wybudowano chociaż jeden? NIE, bo nie ma małych nowoczesnych firm które by go wypełniły. A w Rybniku są takie firmy których nam słusznie zazdrościcie bo wysysają ambitniejszych ludzi z okolicznych wiosek. @Don_C - tak, zamknięto Praktikera bo sieć upadła w całej Polsce. Ale 4 sklepy Tesco nadal funkcjonują mimo, że wkrótce sieć się wyniesie z Polski. A ten z Wodzisławia okazał się nierentowny. Dla ciebie to oszołomizm, a dla Rybnika to był dobry biznes. Powstanie w tym miejscu nagle trzech sieci handlowych w 2005 spowodowało ogólny rozwój okolicy. Tam jest teraz kilka dobrych firm w tym zbudowana od podstaw fabryka filtrów czy hurtownia papierosów. :) A Wodzisław stoi w miejscu. Zawsze jak przejeżdżam - nie widzę żadnego rozwoju. Zawsze kiedy odwiedzam Nowiny i wątek wodzisławski czytam o... umarłym Rynku. A te komentarze jak to Wodzisław upadł dzięki sąsiadom to już absolutne pole badawcze dla psychiatrów. Wodzisław - ogólnopolski symbol upadku w którym świętowano urodziny Adolfa hehehe
Niewiele zrozumiałeś jak zwykle "Odporny na wiedzę".
No wreszcie objektywny żeś do tego doszedł !!!
Nie warto inwestować bo koszty utrzymania są później wysokie i nie stać na nie samorządy dlatego nie płacz,że w Wodzisławiu nic się nie dzieje!!!
Np taki basen w Gorzycach został wybudowany za unijne pieniądze (powiedzmy że ktoś im go dał za darmo) utrzymanie tego molocha kosztuje pewnie budżet gminy bardzo dużo, pieniądze zamiast iść na aktualnie potrzebniejsze rzeczy ładowany jest w basen,co zrobić teraz wyburzyć go?
W większości przypadków samorządny zażynały się same wskutek zaciągania zobowiązań na poczet przedsiewzięć realizowanych z użyciem unijnych dotacji (de facto też pożyczek). W wiekszości przypadków były i sa to inwestycje nie poprawiające sytuacji ekonomicznej gminy, a często stanowiły i stanowia tylko obciążenie dla jej finansów. Najbardziej jaskrawym przykładem takiej inwestycji jest wodzisławski Park Rozrywki. Dla zainteresowanych wklejam link do artykułu analizujacego właśnie wpływ tych dotacji na najbardziej zadłużone w 2015 roku miasta : Wałbrzych, Toruń, Łódź, Lublin i Wrocław. : https://www.researchgate.net/profile/Magdalena_Mosionek-Schweda/publication/323124401_Wplyw_dotacji_z_funduszy_europejskich_na_wzrost_zadluzenia_jednostek_samorzadu_terytorialnego_-_studium_przypadku/links/5a97e36545851535bcdf4c7a/Wplyw-dotacji-z-funduszy-europejskich-na-wzrost-zadluzenia-jednostek-samorzadu-terytorialnego-studium-przypadku.pdf
Nie jestem zwolennikiem PiS-u ale w Wodzisławiu "zażynanie" miasta trwa o wiele dłużej niż rządy PiS-u