Sobota, 12 października 2024

imieniny: Eustachego, Maksymiliana, Serafina

RSS

Do czego służy pulsoksymetr napalcowy?

13.12.2020 23:06 | 0 komentarzy | MK

Pandemia spowodowała, że dostęp do służby zdrowia stał się utrudniony. Lekarzowi trudno jest określić stan pacjenta podczas teleporady, a właśnie tak dziś wyglądają wizyty lekarskie. Dzięki urządzeniom typu pulsoksymetr istnieje szansa, że podając wynik badania służbom medycznym, o czasie znajdziemy się w szpitalu, o ile zajdzie taka potrzeba.

Do czego służy pulsoksymetr napalcowy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  1. Co to jest pulsoksymetr napalcowy i do czego służy?
  2. Jakie rozróżniamy rodzaje pulsoksymetrów?
  3. W jaki sposób odczytywać wynik puloksymetru?

Co to jest pulsoksymetr i do czego służy?

Pulsoksymetr napalcowy służy do wykonania nieinwazyjnego badania saturacji krwi, czyli wysycenia jej tlenem. Saturacja określana jest jako piąty parametr życiowy obok pulsu, temperatury ciała, ciśnienia krwi oraz częstotliwości oddechu. Pulsoksymetr napalcowy, jak sama nazwa wskazuje, nakłada się podczas badania na którykolwiek z palców. Z dostępnych na rynku pulsoksymetrów warto wspomnieć o urządzeniu Microlife OXY 300 dostępnym choćby w sklepie: https://www.nowafarmacja.pl/microlife-pulsoksymetr-oxy-300-na-palec-1-sztuka. Microlife OXY 300 mierzy saturację oraz częstotliwość bicia serca. Przeznaczony jest głównie dla osób z chorobami dróg oddechowych, pracowników pracujących na wysokościach, i dla sportowców.

Jakie rozróżniamy rodzaje pulsoksymetrów?

Istnieją dwa rodzaje pulsoksymetrów: napalcowy oraz stacjonarny. Napalcowy możemy używać w domu, dostępny jest również z przychodniach lekarza rodzinnego. Stacjonarny zaś możemy spotkać w szpitalach, domach opieki, jak i innych placówkach medycznych. Urządzenie stacjonarne ma najczęściej więcej funkcji, jak choćby wykonywanie pomiarów ciśnienia.

W jaki sposób odczytywać wynik pulsoksymetru?

Saturację krwi oznacza się skrótem SpO2. Wartości saturacji mniejsze niż 70% mogą prowadzić do ciężkich uszkodzeń mózgu, a w konsekwencji zagrażać życiu. Jeśli posiadamy wartość poniżej 95% mamy zagrożenie hipoksją, czyli stanem, kiedy krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do tkanek. Może pojawić się na przykład duszność, zaburzenia koordynacji ruchowej, niewyraźne widzenie, bełkotliwa mowa, czy utrata przytomności. Prawidłowe nasycenie hemoglobiny tlenem to 100%. Norma natomiast, którą przyjmujemy dla dorosłego, zdrowego człowieka waha się od 95% do 100%.

Sprzedaż pulsoksymetrów w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka. Większość z nas woli na tzw. zimne dmuchać. I bardzo dobrze. To urządzenie o dość prostym działaniu nie jest kosztowne, do jego uruchomienia potrzebne są dwie baterie AAA, jest ogólnie dostępne i może nam uratować życie.

Materiał zewnętrzny