Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Dlaczego w części szkół matury wypadły gorzej? Dyrektorzy debatowali o tym z radnymi

04.12.2020 13:00 | 4 komentarze | żet

Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych omówili wyniki tegorocznych matur. Najmniej uwag mieli Maciej Malinowski (II LO) oraz Sławomir Janowski („Mechanik”). Najwięcej do wyjaśnienia miała Marzena Kacprowicz (I LO).

Dlaczego w części szkół matury wypadły gorzej? Dyrektorzy debatowali o tym z radnymi
Reżim sanitarny przed wejściem na salę egzaminacyjną (fot. arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przecenili swoje możliwości

Najwięcej wyjaśnień złożyła radnym Marzena Kacprowicz – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Zespół składa się z Liceum Sztuk Plastycznych oraz I LO. Zdawalność w „Plastyku” w pierwszym terminie wyniosła 63,4%, natomiast w I LO 79,53%. Szczególnie ten drugi wynik wzbudził sporo kontrowersji. – Po raz pierwszy od długiego czasu wyniki matury nie są satysfakcjonujące. Głównie za przyczyną jednego oddziału – klasy humanistycznej – gdzie wynik podczas pierwszej sesji spowodował drastyczne obniżenie średniej całej szkoły – powiedziała M. Kacprowicz.

Dyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu wyjaśniła radnym, że do klasy humanistycznej dostała się grupa uczniów, którzy mieli poniżej 100 punktów (na 200 możliwych) w procesie rekrutacji. – Od samego początku z tą klasą były pewne problemy, jeśli chodzi o ich sposób pracy na lekcjach, o samodyscyplinę, niską frekwencję na lekcjach – powiedziała. Powyższe problemy miały dotyczyć połowy wspomnianej klasy. – Połowa klasy nie robiła postępów w nauce. W czasie nauczania zdalnego nie zachowali się uczciwie. Wdrożona była pomoc psychologiczna, ale trudno osiągnąć efekt, jeśli ktoś nie chce się do tego przyłożyć. Nie przypominam sobie, żebyśmy w jednym zespole klasowym mieli taką ilość młodzieży, która z tak słabym wynikiem dotarła i nie robiła wiele, żeby to zmienić – powiedziała M. Kacprowicz. Podkreśliła, że w szkole prowadzono dodatkowe zajęcia dla uczniów, m.in. z matematyki, jednak „podejście młodzieży było takie, że wierzyli, że im się uda”. Dla odmiany druga połowa klasy humanistycznej angażowała się w naukę, a praca z nimi dawała nauczycielom dużą satysfakcję.

Dyrektor Marzena Kacprowicz nie miała uwag do wyników egzaminów maturalnych oraz egzaminu dyplomowego w Liceum Sztuk Plastycznych. – 100% zdawalności egzaminu dyplomowego, wiele ocen celujących... Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani pracą tej młodzieży. Trzy osoby nie zdały matury w tej szkole – powiedziała na zakończenie.

Co na to radni?

Radnego Dawida Wacławczyka interesowało, dlaczego w wyniku rekrutacji do I LO dostali się uczniowie z tak słabymi wynikami z egzaminu gimnazjalnego i czy wprowadzenie progów mogłoby temu zaradzić. Wicestarosta Marek Kurpis wyjaśnił, że w obecnym systemie takie rozwiązanie nie jest możliwe – jedyne, co można zrobić, to regulować liczbę oddziałów w danych szkołach i taka praktyka jest stosowana od lat. W powiecie raciborskim do liceów trafia około 30% młodzieży, do techników 40%, a do szkół branżowych 30%. Tym samym odsetek uczniów trafiających do ogólniaków i tak jest znacząco niższy niż w reszcie kraju, gdzie do ogólniaków trafia około 40% młodzieży.

Przewodniczący powiatowej komisji edukacji Adrian Plura poprosił, aby „nie demonizować” wyników matury w I LO oraz w tej konkretnej klasie. – Te wyniki nie są aż tak krytyczne. Wcale nie jest powiedziane, że ta młodzież nie znajdzie swojego miejsca w życiu. Pewnie tak się stanie, tylko że oni dojdą do tego inną drogą. Gdyby to dotyczyło wszystkich klas, to byłby problem, ale w tym wypadku tak nie jest. Zdiagnozowaliście to, wprowadziliście działania naprawcze i za to dziękuję – powiedział, kończąc dyskusję na ten temat.

(żet)

* Mowa o szkołach, które podlegają pod Powiat Raciborski, tj. I LO w Raciborzu Liceum Plastycznym, II LO, Zespole Szkół Ekonomicznych, Budowlance – „Gastronomiku” oraz „Mechaniku”.


Wspaniali kucharze

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o szkole branżowej w Zespole Szkół Specjalnych, która w tym roku wypuściła na rynek pierwszych absolwentów w zawodzie kucharza. Do egzaminu zawodowego w tej specjalizacji przystąpiło 4 uczniów szkoły, a zdało go 3 uczniów. – To był pierwszy rocznik w zawodzie kucharz. Zdawalność wyniosła 75%. To bardzo wielki sukces – podkreślił dyrektor CKZiU nr 1 Jacek Kąsek, w którego szkole przeprowadzono egzamin zawodowy dla wspomnianych uczniów.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.