środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Mieliśmy najniższe bezrobocie od trzydziestu lat

27.10.2020 13:00 | 0 komentarzy | juk

Jaka była stopa bezrobocia i czy nadal wzrasta zatrudnienie cudzoziemców? Wodzisławski urząd pracy podsumował zeszły rok pracy.

Mieliśmy najniższe bezrobocie od trzydziestu lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bardzo dobry wskaźnik

Okazuje się, że wodzisławski PUP osiągnął w zeszłym roku jeden z najlepszych w województwie śląskim i jeden z najwyższych w kraju wskaźników zatrudnienia bezrobotnych, uczestniczących w subsydiowanych (dotacyjnych) programach. Aż 93,98% podjęło pracę po ich zakończeniu. – Osiągnięcie tak dobrego wskaźniku wymagało od pracowników urzędu skoordynowanej pracy z klientami: bezrobotnymi, pracodawcami oraz innymi organizacjami i instytucjami, by właściwie dopasować potrzeby każdej ze stron – wyjaśniała dyrektor Słotwińska-Plewka. Wymieniła, że w zeszłym roku na prace interwencyjne (pracodawca za zatrudnienie osoby bezrobotnej otrzymuje zwrot części kosztów) oddelegowano 251 osób, na staże – 413, szkolenia – 48, a na prace społeczne użyteczne – 49 osób.

Wzrost zatrudnienia cudzoziemców

W powiecie wodzisławskim w minionym roku zarejestrowano 2685 oświadczeń pracodawców zamierzających powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcom. Jak zauważyła szefowa wodzisławskiego PUP-u, liczba oświadczeń była większa niż rok wcześniej, co świadczy o dalszym wzroście zatrudnienia osób spoza Unii Europejskiej. – Badania potwierdzają, że imigranci zarobkowi nie stanowią zagrożenia dla lokalnych pracowników i uzupełniają zasoby na rynku pracy, a dobrze zarządzane migracje przyczyniają się do rozwoju gospodarczego – podkreśliła Anna Słotwińska-Plewka.

Aktywizacja osób niepełnosprawnych

Działania z zakresu pośrednictwa pracy skupiają się również na aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jak wyjaśnia dyrektor Słotwińska-Plewka, ta grupa zawodowa znajduje się w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, dlatego ich aktywizacja wspierana jest środkami m.in. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W 2019 r. urząd wydatkował z niego 171,3 tys. zł na: finansowanie stypendium z tytułu stażu, zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagającym pracownikom niepełnosprawnym w pracy oraz na przyznanie osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej.

(juk)