Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Odrobaczanie kota - dowiedz się jak przebiega

07.09.2020 12:17 | 0 komentarzy | MK

Regularne odrobaczanie kota to jeden z obowiązkowych elementów opieki nad tym zwierzęciem, nawet jeśli nie wychodzi ono z domu. Jak często podawać pupilowi środki zwalczające pasożyty, jakie preparaty mamy do wyboru i w jaki sposób je dawkować?

Odrobaczanie kota - dowiedz się jak przebiega
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy trzeba odrobaczyć kota?

Pasożyty wewnętrzne u kota to częsty problem, nawet w przypadku zwierząt nie wychodzących z domu – jajeczka robaków można łatwo przynieść na butach. Dlatego też regularne odrobaczanie pupila jest tak ważne. Zaniedbanie tej czynności ma negatywny wpływ na zdrowie zwierzaka i może powodować u niego anemię. Pierwsze odrobaczanie należy przeprowadzić u 3 – 4 tygodniowych kociąt, a kuracja powinna być powtarzana co dwa tygodnie aż do ukończenia przez pupila 15. – 16. tygodnia życia. Ważne jest, aby maluchy odrobaczać na tydzień przed szczepieniami ochronnymi. Układ odpornościowy u zwierzęcia zakażonego pasożytami może niewłaściwie zareagować na szczepionkę, co w efekcie obniży jej skuteczność. W przypadku kotów dorosłych zaleca się odrobaczanie minimum cztery razy w roku. Podanie odpowiednich preparatów jest również konieczne, jeśli zwierzak zakażony jest pasożytami. Świadczy o tym obecność robaków w kale lub wymiocinach kota, a także biegunki, apatia, zaburzenia łaknienia, spadek masy ciała zwierzaka czy gorsza kondycja sierści.

Jak odrobaczyć kota?

Przed kuracją odrobaczania kota warto wykonać badanie kału pupila i sprawdzić, czy zwierzak rzeczywiście ma pasożyty, a jeśli tak – to jakie. Znacznie ułatwi to wybór odpowiedniego preparatu, który w konkretnym przypadku zadziała najskuteczniej. Często stosowane są środki w formie tabletek, jednak ze względu na sposób podania bywają problematyczne w aplikacji. Alternatywą może być pasta odrobaczająca dla kota podawana z pożywieniem lub bezpośrednio do pyszczka. Do wyboru mamy jeszcze żele odrobaczające oraz krople spot-on aplikowane na kark. Niezależnie od wybranego specyfiku, dawka preparatu powinna być dostosowana do wagi zwierzęcia. W przypadku tabletek i past kurację trzeba zazwyczaj powtórzyć po ok. 14 dniach. Planując odrobaczanie należy też stosować się do zaleceń lekarza weterynarii lub sposobu dawkowania podanego przez producenta na opakowaniu. Krople aplikowane na kark podawane są jednorazowo. Gdzie kupić środki na robaki? Wszystko dla kota, co jest niezbędne do zapewnienia mu zdrowia i dobrego samopoczucia, a w tym preparaty zwalczające pasożyty, oferuje Sklep Zoologiczny Online Zoopers.

O czym pamiętać podczas odrobaczania kota?

Przy silnej inwazji pasożytów kuracja odrobaczająca powinna być rozłożona w czasie, zwłaszcza przy zakażeniu glistą. W przeciwnym razie martwe robaki mogą doprowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego lub rozkładając się w jelitach – uwolnić toksyny powodujące silny wstrząs i spowodować śmierć kota. Aby temu zapobiec podaje się zwykle 1/3 zwykłej dawki dziennie przez trzy kolejne dni.

Materiał zewnętrzny