Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Powiat wodzisławski testuje autobus elektryczny

02.09.2020 12:57 | 1 komentarz | juk

Przez najbliższe trzy tygodnie będzie poddawany testom na różnych konfiguracjach lokalnych tras. Mowa o elektrycznym autobusie, który już jutro wyjedzie w trasę.

Powiat wodzisławski testuje autobus elektryczny
M.in. starosta Leszek Bizoń razem z wicestarostą Tadeuszem Skatułą 31 sierpnia oglądali autobus elektryczny i odbyli krótką jazdę testową. (fot. powiat wodzisławski)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od jutra (3.09) na liniach autobusowych powiatu wodzisławskiego obsługiwanych przez PKS w Raciborzu będzie kursował elektryczny autobus marki SOR. Pojazd czeskiego producenta będzie testowany przez trzy tygodnie w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Autobus jest niskopodłogowy i ma drzwi otwierające się na zewnątrz. Na pokład może zabrać do 91 pasażerów, w tym posiada 27 miejsc siedzących. Na jednym ładowaniu elektrycznym autobus może przejechać od 150 do 230 kilometrów, w zależności od układu tras. Średni czas ładowania baterii wynosi od 4 do 5 godzin. Ich pojemność to 172 kWh. Jak mówi przedstawiciel firmy SOR Jan Waśkiewicz, autobus ten to sprawdzona konstrukcja, bez większych problemów porusza się po Czechach. W sąsiedniej Ostrawie jeździ ich 6 sztuk.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. wraz PKS-em w Raciborzu najpierw chce sprawdzić, jak elektryczny autobus zachowuje się podczas jazdy lokalnymi drogami. Jak wyjaśnia prezes PKS Racibórz Damian Knura, autobusy marki SOR są częścią floty od 2017 r. Ocenia, że są one oszczędne i mało awaryjne. - Sprawdzimy, jak ten pojazd poradzi sobie w naszych warunkach. Po testach przeprowadzimy analizę i zastanowimy się wspólnie nad ewentualnymi możliwościami wprowadzenia takiego autobusu do floty naszego przewoźnika – mówi starosta Leszek Bizoń, który razem z wicestarostą Tadeuszem Skatułą w 31 sierpnia oglądali pojazd i odbyli krótką jazdę testową.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski