Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Możliwość płacenia kartą, możliwość zakupu biletu przez aplikację i wiele innych. Nowe udogodnienia w komunikacji powiatowej

27.08.2020 12:39 | 0 komentarzy | AgaKa

Wiele nowości czeka na pasażerów powiatowej komunikacji autobusowej już od wtorku, 1 września.

Możliwość płacenia kartą, możliwość zakupu biletu przez aplikację i wiele innych. Nowe udogodnienia w komunikacji powiatowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozkład jazdy autobusów a plan zajęć. Nawet dwa autobusy jednocześnie

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego będzie obowiązywał rozkład jazdy PKS jak w dni nauki szkolnej. Odjazdy autobusów w miarę możliwości zostały dostosowane do przyjętego w szkołach ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl. dwuzmianowego systemu edukacji. W związku z obostrzeniami sanitarnymi i limitem pasażerów w autobusach (liczba pasażerów nie może przekroczyć 50 % miejsc) uruchomiono nową linię autobusową nr 37 Skrzyszów – Krostoszowice – Turza Śl. – Wodzisław Śląski. Ponadto w przypadku przekroczenia liczby pasażerów, na niektórych liniach w godzinach szczytu zostaną uruchomione kursy podwójne (dwa autobusy o tym samym czasie odjazdu).

Bilety, e-karty

15 sierpnia został wdrożony system elektronicznej sprzedaży biletów miesięcznych. Papierowy bilet okresowy (miesięczny) zastąpiła PKS-karta (bilet elektroniczny). Kartę można kupić i doładowywać w kasach na dworcach autobusowych w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim. Karta jest imienna i ważna wraz z dokumentem uprawniającym do ulgowego przejazdu. Podczas wsiadania do autobusu należy kartę przyłożyć do czytnika i okazać dokument.

Od 1 września możliwy będzie zakup niektórych biletów jednorazowych w aplikacji na smartfony z systemem Android oraz iOS. W tym celu należy w telefonie zainstalować aplikację moBilet, zarejestrować się, użyć przycisku ,,komunikacja dalekobieżna’’ i odszukać przewoźnika – PKS Racibórz. W aplikacji możliwy będzie zakup biletów jednorazowych normalnych, ulgowych (dla studentów i uczniów) oraz weekendowych.  Bilety te będą tańsze niż u kierowcy o 50 groszy i ważne na wybranej trasie przez 1,5 godziny.

Płatność kartą

Od 1 września we wszystkich autobusach komunikacji powiatowej funkcjonować będą terminale płatnicze, umożliwiające dokonanie bezgotówkowej zapłaty za bilety jednorazowe u kierowcy przy użyciu kart płatniczych lub telefonu. Zakup biletów odbywa się bez konieczności wprowadzania PIN-u.

Zakup biletów miesięcznych w dojazdach do szkół podstawowych

Tradycyjne bilety miesięczne szkolne, których zakup odbywał się do tej pory za pośrednictwem szkół (w Olzie, Gorzycach, Rogowie, Syryni), zastąpione zostaną PKS-kartą. Zakup tej karty możliwy będzie za pośrednictwem szkoły lub w kasach. Doładowania kart będzie można wykonać już bezpośrednio u kierowcy – bez udziału szkoły i bez  konieczności udawania się do kasy w Raciborzu lub Wodzisławiu Śląskim.