Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

Coraz więcej radnych popiera Artura Zdrzałka w jego sporze z prezydentem Raciborza

31.08.2020 07:00 | 7 komentarzy | ma.w

Na forum samorządu wrócił temat zagospodarowania terenu po dawnym Polmosie przy ul. Nowomiejskiej. Rada miasta proceduje zmiany w planie zagospodarowania Raciborza i nadal nie ma wśród nich, oczekiwanych przez miejscowego biznesmena korekt dla jego działki.

Coraz więcej radnych popiera Artura Zdrzałka w jego sporze z prezydentem Raciborza
Radny Marian Czerner apeluje do prezydentów Raciborza, "żeby myśleć do przodu, a nie do tyłu".
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Totalnie niezrozumiałe

Za interesem przedsiębiorcy ujął się jednak inny koalicyjny radny Marian Czerner. Zauważył, że zmienia się sytuacja gospodarcza i trzeba umożliwić przedsiębiorcom ich funkcjonowanie w Raciborzu. – Trzeba wyjść na przeciw przedsiębiorcy. Widzimy obecną sytuację hydrologiczną oraz skutki nawalnych deszczy. To jest totalnie niezrozumiałe przymuszać przedsiębiorcę do budowy nad Odrą garażu podziemnego. Klienci galerii będą się bali tam parkować – argumentował M. Czerner. Apelował do prezydenta i oponentów żeby myśleć do przodu, a nie do tyłu. – Niezależnie jaka funkcja miałaby tam nie być, to będzie ogromny zysk dla miasta, że ten nieuporządkowany teren nam zniknie – podsumował Czerner.

Teren paskudny

Nestor rady i szef klubu Razem dla Raciborza Henryk Mainusz zgodził się z Czernerem. Uznał, że w sprawie Polmosu urząd martwi się o „wiele pobocznych hasełek”. – Ten teren jest paskudny, to ruina. Wiele miejsc w Raciborzu znalazło sobie nowe funkcje, to czemu ta jedna ma być wyłączona z gospodarczego myślenia? Trzeba urealnić przeznaczenie tego terenu. Skoro potencjalny inwestor chce drobnej modyfikacji, nie widzę ku temu przeszkód. Apeluję do prezydenta, by tę sprawę pozytywnie załatwić – podkreślił Mainusz. Z krytyką dla postawy prezydenta Polowego wystąpił Marcin Fica. Wskazał, że magistrat ochoczo zmienia plan dla obiektów przy Mariańskiej czy Michejdy, ale dla innych wstrzymuje i on nie dostrzega w tym logiki. – Słyszę tłumaczenia, że jak będzie nowa strategia, to będziemy się tym zajmować. Ale dlaczego dla jednego terenu strategia musi być nowa, a dla innych nie? Tamte tereny, dla których jest zgoda już są uwzględnione w nowej strategii, której jeszcze nie mamy? – radny pokpiwał z argumentów prezydenckich.

Świat się zmienia

Prezydent Dariusz Polowy stwierdził, że nie ma nic nadzwyczajnego w podejściu do sprawy Artura Zdrzałka i takie stanowiska urzędu wobec przedsiębiorców już miały miejsce w przeszłości. – Te działki, które są położone blisko centrum, chcemy żeby je procedować osobno. Świat się zmienia i dziś innych rzeczy oczekujemy w tych lokalizacjach. Wchodzą nowe rozwiązania, dlatego najpierw pochylimy się nad tym w strategii rozwoju, a potem wprowadzimy zmiany w planie, tak jak to będzie wskazane w nowej strategii – oznajmił włodarz. Podkreślił też, że w strategii sprawy centrum Raciborza będą traktowane w sposób szczególny. – Nad nim będziemy szczególnie się pochylać – zapowiedział.

Ile to potrwa?

Radny Fica nie był przekonany tym tłumaczeniem. Zauważył, że magistrat zezwala na zmiany w planie dla wniosków dotyczących działek przy ul. Mickiewicza czy Drewnianej, a to także lokalizacje blisko centrum. Tu głos zabrała naczelnik Mariola Isańska-Matela wskazując, że teren przy ul. Mickiewicza sprzedawało Miasto i umożliwia inwestorowi realną zabudowę sprzedanej działki. Marcin Fica był niepocieszony tymi tłumaczeniami. Według jego obliczeń, terenu przy Nowomiejskiej Miasto nie tknie co najmniej do 2022 roku, bo prace nad strategią jeszcze nie ruszyły. – Ile to nam zajmie czasu? – pytał. Odpowiedział wiceprezydent Michał Fita odpowiedzialny za te procedury w magistracie: Tyle ile potrzeba. Zaznaczył, że w listopadzie zaczną obowiązywać nowe przepisy krajowe dotyczące opracowywania strategii rozwoju miast.

Odpuścić planowanie

Uzależnianie zgody na zmiany dla terenu należącego do A. Zdrzałka odradzał Mirosław Lenk. – Jak mamy tak działać, to trzeba sobie odpuścić planowanie w mieście – skomentował. Według niego, galerie handlowe są dziś w słabej kondycji. – Proszę spojrzeć na Rybnik ile lokali jest tam pustych. Ten inwestor z Warszawy, o którym mowa wobec starego Polmosu, sprawdzał też Rybnik (Lenk pracuje w samorządzie tego miasta – przyp. red.). Przypuszczam, że pan Zdrzałek chce skomercjalizować działkę teraz, bo potencjalny kupiec bada warunki. Dla nas powinno być najważniejsze, że ten obszar nie pracuje na rzecz Miasta, nie przynosi wpływów do budżetu – argumentował były prezydent.

Prezydent senior

Jego uwagi za szczególnie cenne w dyskusji uznał przewodniczący komisji Piotr Klima. Według niego, prezydent Polowy mógłby wiele czerpać z wiedzy poprzednika, do którego zaczął się regularnie zwracać tytułem „prezydent senior”. – Szkoda nie korzystać z bagażu doświadczeń, brak takich dyskusji uważam za minus tej kadencji – powiedział na posiedzeniu. Dariusz Polowy bronił się, że ciągłość pewnych działań władzy samorządowej widać w zgodnych głosowaniach na sesjach rady. – Dla naszych poczynań dostrzegam wiele akceptacji ze strony radnych byłego prezydenta. Zgoda w wielu tematach istnieje – zapewnił. Klima podsumował: życzmy sobie, żeby to rozkwitało.

(ma.w)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Marian Czerner

Marian Czerner

Radny Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Wiceprezydent Raciborza 

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz