Na ile starcza toner w drukarce laserowej?
Jeśli jesteś użytkownikiem drukarki laserowej to być może już przy jej wyborze spotkałeś się ze stwierdzeniem, że jest to bardzo wydajny i ekonomiczny rodzaj urządzenia, między innymi ze względu na dużą ilość możliwych wydruków na jednym tonerze. Na ile więc wystarczy nowy kartridż w drukarce laserowej?
Zacznijmy od przypomnienia, że toner używany w drukarce laserowej, jest to drobny, chemiczny proszek zamknięty w plastikowej kasecie, który nakładany jest na papier dzięki zjawisku elektrostatyczności, a następnie utrwalany laserem. Niema jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na ile starcza toner w drukarce laserowej.
Warto byłoby przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, iż samo pytanie bywa źle zadawane. Bowiem o ile możemy w przybliżeniu określić użyteczność danego tonera, to możemy zrobić to wyłącznie w podaniu ilości możliwych stron wydruku. Niema jednak możliwości obliczenia na ile czasowo starsza jeden produkt, iż zależy to od częstotliwości wydruku przez daną osobę lub firmę.
Tonery do drukarek – DMDbiuro
https://dmd-biuro.pl/tonery/tonery-do-drukarek-2068
Ile wydruków na jednym tonerze?
Przyjmuje się, że jeden pojemnik z tonerem zazwyczaj wystarcza na 1000-2000 stron wydruku przy pokryciu 5% strony. Co to jednak oznacza w praktyce? Aby było możliwe porównanie produktów różnych marek, ustanowiono wspólną, zgodną normę dla wszystkich tonerów, która jest przestrzegana przez wszystkich producentów. Na każdym opakowaniu tonera konieczne jest podanie żywotności tonera, którą określa liczba wydruków pełnej kasety przy 5% pokryciu stron formatu A4.
Rozbieżność pomiędzy deklarowaną a rzeczywistą żywotnością tonera
Dlaczego toner zazwyczaj kończy się przed wydrukowaniem podanej przez producenta liczby stron? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta- drukując zwykły dokument w formacie A4, gdzie cała strona pokryta jest tekstem, to pokrycie takiego wydruku wynosi około 15%. Jeśli więc najczęściej drukujemy pełne strony tekstu, musimy mieć świadomość, że rzeczywista wydajność będzie trzy razy mniejsza niż sugerowana.
Co wpływa na wydajność tonera?
Typ pracy drukarki, a więc sposób drukowania ma bardzo duży wpływ na żywotność tonera. Od czego ona zależy? Przede wszystkim od wspomnianego już wcześniej pokrycia stron podczas drukowania, gdzie zazwyczaj jest ono większe niż ustanowiona norma 5%. Kolejnym elementem decydującym o wydajności tonera jest częstotliwość drukowania- częste drukowanie niewielkiej ilości stron zużywa większą ilość tonera. Jeszcze innym czynnikiem jest jakość wydruku, bowiem im wyższa jakość wydruku, tym zużycie tonera będzie większe. Szybsze zużycie wkładu powoduje także częste wyłączanie drukarki, gdyż za każdym razem, gdy włączamy ją ponownie, urządzenie wykonuje kalibrację oraz czyszczenie, przez co również następuje pewna utrata proszku. Znaczenie ma również rodzaj wydruku, bowiem podczas drukowania zdjęć lub grafik po pierwsze bezpośrednie zużycie proszku jest większe, po drugie częściej wykonywane jest automatyczne czyszczenie urządzenia, co powoduje dodatkowe zużycie tonera. To, jakiego modelu drukarki używamy także ma wpływ na żywotność tonera- starsze drukarki często zużywają więcej proszku, niż w przypadku nowego sprzętu. Bardzo duże znaczenie mają warunki, w jakich pracuje drukarka, a mianowicie wilgotność powietrza. Jeśli występuje zbyt duża wilgotność, drukarka zużywa więcej produktu. Ponadto papier, który pochłania wilgoć często ulega zacięciu, przez co nieudany wydruk trzeba powtórzyć.
Jak więc widzimy, nie można jednoznacznie określić rzeczywistej wydajności i żywotności tonera, dopóki go nie użyjemy w swojej drukarce do końca. Zawsze deklarowana przez producenta ilość zadrukowanych stron będzie różnić się od tej, którą wydrukujemy realnie. Zależne jest to bowiem od zbyt wielu czynników. Jeśli zależy nam na ekonomicznym drukowaniu, zwłaszcza wtedy gdy drukujemy stosunkowo dużo i często, warto przetestować kilka tonerów i zapisywać ilość zadrukowanych stron, po czym podzielić ją przez cenę tonera. Jest to sposób, który najdokładniej przedstawi nam realną wydajność danego materiału eksploatacyjnego w stosunku do jego ceny.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze