Wtorek, 12 listopada 2024

imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora

RSS

Kontrola procesowa w przemysłowych systemach dozujących

21.07.2020 11:44 | 0 komentarzy | MK

Precyzyjne rozwiązania technologiczne pozwalające na dozowanie płynów montażowych wymagają dbania o wiele aspektów, wśród których nader istotna jest kontrola procesu. Zazwyczaj jest ona wspomagana przez szereg nowoczesnych układów mikroprocesorowych oraz czujników elektronicznych. Pozwala na zachowanie ściśle określonych parametrów aplikacji substancji takich jak objętość dawki, częstotliwość czy termika. Jednocześnie umożliwia kontrolowanie zjawisk wpływających na koszty produkcji i eksploatacji maszyn.

Kontrola procesowa w przemysłowych systemach dozujących
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Metodyka działania nowoczesnych systemów dozowania płynów

Wykorzystywane obecnie w przemyśle systemy dozujące dostarczane przez przedsiębiorstwa takie jak polski AMB Technic (oferta dostępna tutaj: https://amb.pl/), wykorzystują nowoczesne igły i aplikatory do dozowania płynów. Mogą działać zarówno w metodyce klasycznej, gdzie końcówka musi stykać się z powierzchnią, na którą aplikowana jest ciecz, jak technologii bezkontaktowej. Ta druga jest szczególnie polecana wówczas, gdy mamy do czynienia z delikatną strukturą komponentów podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki niej zapobiegamy ewentualnym uderzeniom.

Profesjonalne instalacje do dozowania mogą być zsynchronizowane z innymi elementami linii produkcyjnych poprzez wszelkiego rodzaju czujniki elektroniczne oraz optometryczne. W przypadku użycia technologii wolumetrycznej możemy w ten sposób podwyższyć wydajność całego zakładu, a jednocześnie obniżyć jednostkowe koszty produkcji komponentów. Duża precyzja pozwala znacznie ograniczyć straty finansowe wynikające z konieczności odrzucania elementów, które nie spełniają określonych norm na etapie kontroli jakości.

Realizacja dokładnego dozowania zalew i cieczy w przemyśle

Zrealizowanie dokładnego dozowania zalew i cieczy w przemyśle, takich jak np. żywice dwuskładnikowe wymaga od inżynierów rozwiązania wielu problemów. Szczególnie jeśli musimy odmierzać duże objętościowo porcje rzędu 10-20 kilogramów ze stosunkowo niskim marginesem błędu na poziomie 100 gram, co oznacza tolerancję 0,7% przy porcjowaniu po 15 kg substancji zalewowej. Nie ulega wątpliwości, że użycie przepływomierza nie wystarczy i niezbędne będzie sprzężenie zwrotne, które za każdym razem poinformuje nas o wadze dawki.

Użycie tego rodzaju rozwiązania pozwala na wprowadzanie bieżących korekt w trakcie procesu, które są realizowane w pełni automatycznie, dzięki użyciu sterowników elektronicznych. Korygują one ilość podawanej cieczy montażowej, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia błędów ilościowych. Warto wspomnieć, że istnieją również metody wykorzystujące specjalne, bardzo precyzyjne przepływomierze masowe. Wówczas może się okazać, że ich dokładność jest na tyle duża, że nie potrzebujemy sprzężenia zwrotnego.

Systemy dozujące małe dawki substancji montażowych

Uzyskanie wysokiej powtarzalności przy dawkach płynu o wadze 0,014 grama przy szybkości podawania na poziomie 320 dawek w ciągu minuty jest również sporym wyzwaniem. Precyzyjne, a zarazem szybkie systemy dozujące małe ilości cieczy montażowych wymagają zatem uwzględnienia aspektów takich jak niewielka średnica końcówki 0,25 mm czy właściwości fizykochemiczne substancji, które mogą powodować zaklejanie się i zatykanie dysz aplikatorów. Zastosowanie przepływomierzy może nie spełnić swojej funkcji.

Nierzadko mimo zastosowania dokładnych rozwiązań technologicznych nieodzowna jest również bardzo precyzyjna procesowa kontrola jakości. Zastosowanie znajdują tutaj wysokiej klasy mikroskopy, a także – zależnie od rodzaju procesu – pomiary grubości nanoszonej warstwy czy wymiarów komponentów wraz z łączeniem. Zdecydowanie jednak, stosując przemyślane procedury kontrolne i opracowując odpowiednią technologię produkcji, możliwe jest wytwarzanie elementów z użyciem bardzo niskich dawek cieczy.

Materiał zewnętrzny