Jak rada powiatu podeszła do petycji w sprawie szpitala zakaźnego?
Rozpatrzenie petycji jest niejako podsumowaniem sprawy przekształcenia szpitala na Gamowskiej w jednoimienny. Podsumowaniem od strony Powiatu Raciborskiego, który został przepytany przez aktywnego w tym temacie Marka Labusa z Raciborza. Ten drąży temat owego przekształcenia od momentu, gdy do niego doszło.
Tylko wojewoda może to „odkręcić”
Wypowiedział się także dyrektor Departamentu Systemu Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia. Stwierdził, że obecny, związany z ogłoszonym stanem epidemii, jednoimienny charakter szpitala wskazuje na konieczność udzielania świadczeń medycznych pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Jednoprofilowy zakres tych świadczeń wynika wprost z polecenia wojewody, zawierającego polecenie przeprofilowania na jednoimienny szpital zakaźny bazy łóżkowej – do odwołania. Ewentualna zmiana charakteru szpitala na ponownie (częściowo lub całkowicie) ogólny –wieloprofilowy wymagałaby zmiany (albo odwołania) tego polecenia.
Dotychczasowe działania samorządu powiatowego
Komisja stwierdziła, że podjęto szereg działań mających na celu stopniową restytucję zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców powiatu raciborskiego. Między innymi:
1. Już 15 marca starosta odbył spotkanie z lekarzami prowadzącymi na terenie powiatu raciborskiego placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Spotkanie dotyczyło możliwości zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców powiatu raciborskiego po przekształceniu szpitala w szpital jednoimienny. Nocną i świąteczną opiekę medyczną dla mieszkańców powiatu raciborskiego przeniesiono do dawnego budynku stacji krwiodawstwa.
2. Rada Powiatu Raciborskiego 28 kwietnia podjęła uchwałę w sprawie apelu do wojewody śląskiego o wsparcie działań zmierzających do zapewnienia mieszkańcom powiatu raciborskiego dostępu do poradni specjalistycznych działających na terenie powiatu. Zaapelowała też, aby wojewoda rozważył skierowanie do tych poradni kadry medycznej niezbędnej do rozszerzenia ich działalności.
3. Starosta raciborski zwrócił się z prośbą do dyrektora śląskiego oddziału NFZ o pilne zwiększenie lub pozyskanie kontraktów na realizację świadczeń w przedmiocie poradni specjalistycznych dla Zakładów Opieki Zdrowotnej, które zadeklarowały możliwość dodatkowych świadczeń medycznych.
4. 13 maja dzięki, staraniom starosty i dyrektora szpitala, NFZ wyraził zgodę na uruchomienie poradni specjalistycznych i 1 czerwca uruchomiono 11 poradni specjalistycznych przy ul. Gamowskiej w Raciborzu. Szpital jako pierwszy w Raciborzu zaczął udzielać pełnych, fizycznych świadczeń medycznych dla pacjentów. Kolejne poradnie będą wznawiały swoją działalność w zależności od możliwości kadrowych.
5. Rada Powiatu Raciborskiego 26 maja podjęła uchwałę w sprawie apelu do ministra zdrowia o niezwłoczne podjęcie decyzji w sprawie przywrócenia statutowej działalności Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu,
6. 4 czerwca uruchomiono drugi punkt pobrań przy ul. Gamowskiej w Raciborzu.
Komisja podkreśliła, że obecne władze publiczne po raz pierwszy muszą radzić sobie z tak niebezpiecznym i powszechnym zjawiskiem, jakim jest rozszerzająca się epidemia COVID-19. Doświadczenia innych państw uczą, że zagrożenia nie można lekceważyć, a działania podejmowane przez przedstawicieli władz powinny być możliwie szybkie i zdecydowane. W przypadku raciborskiej lecznicy jedynym sposobem, aby w cztery dni (czwartek, piątek, sobota, niedziela) zapewnić odpowiednie warunki dla lecznicy zakaźnej było czasowe zawieszenie działalności przychodni.
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Ludzie:
Marek Labus
Lekarz laryngolog, menadżer ochrony zdrowia
Tomasz Cofała
Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego
Komentarze
1 komentarz
Marku ,gdyby radni i prawnicy z taką samą energią ,jak zwalczaniem ciebie,zajęli się rozwiązywaniem spraw które poruszasz być może jakiś promyk nadziei dla pacjentów i pracowników by zaświecił. niestety radni odetchnęli z ulgą bo obronili starostę ,stanęli murem za wojewodą i obśmiali twoje petycje. a leczyć nadal nie ma się gdzie.jakby uważnie przeczytać te uzasadnienia do uchwał to wstyd ogarnia, że takich radnych mamy,którzy zapominają o mieszkańcach w imię walki , jaką z tobą prowadzą od lat, a szpital ginie.