Fotowoltaika dla mieszkańców Warszawy
Trudno sobie wyobrazić dzisiejsze życie bez energii elektrycznej. To ona w dużej mierze determinuje obraz współczesnego świata i przyczynia się do rozwoju technologicznego. Często jednak nie do końca jesteśmy świadomi szkód jakie wiążą się z wytwarzaniem prądu w oparciu o przetwarzanie paliw kopalnych. Szkodliwe substancje towarzyszące spalaniu węgla czy innych surowców w połączeniu ze spalinami samochodowymi niekorzystnie wpływają na atmosferę, czego negatywne skutki są już mocno odczuwalne. Możemy jednak przyczynić się do ochrony środowiska, jednocześnie czepiąc z tego prywatne korzyści. Mowa o mikroinstalacjach fotowoltaicznych, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się standardowym wyposażeniem każdego polskiego gospodarstwa domowego.
Prąd w polskich domach
Zdecydowana większość Polaków prąd w swoich domach zawdzięcza działalności elektrowni wykorzystujących w swoich procesach spalanie paliw kopalnych, co nie do końca pokrywa się z polityką unijną. Dlatego też Polska coraz częściej wspiera rozwój energii prosumenckiej, która w dużej mierze ma zredukować szkodliwość konwencjonalnych elektrowni. Pozyskiwanie prądu elektrycznego z sieci oprócz względów ekologicznych ma jeszcze jedną wadę – uzależnia odbiorców pod względem kosztów związanych z zasilaniem domu w energię elektryczną. W ostatnim czasie można było odnotować wyraźny wzrost cen prądu, co w przypadku fotowoltaiki nie stanowi problemu.
Fotowoltaika – dom samowystarczalny
Wyposażenie swojego gospodarstwa domowego w mikroinstalację fotowoltaiczną to przede wszystkim pierwszy krok do niezależności od zewnętrznych dostawców prądu. W zależności od rozmiaru i mocy ogniw w panelach, prywatna mini-elektrownia jest w stanie pokryć zapotrzebowanie przeciętnego domu jednorodzinnego. Wielu użytkowników fotowoltaiki obserwuje również nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej, którą można odpłatnie odstąpić elektrowni.
Panele fotowoltaiczne – długoterminowa inwestycja
Wielu zainteresowanych fotowoltaiką wstrzymuje się z ostateczną decyzją o montażu właściwej mikroinstalacji głównie ze względu na koszta, które wiążą się z przeprowadzeniem takiego przedsięwzięcia. Trudno jednoznacznie oszacować średni koszt budowy i przyłączenia paneli fotowoltaicznych – wszystko zależy od rzeczywistego zapotrzebowania budynku mieszkalnego, mocy paneli czy konstrukcji samej instalacji. Koszty inwestycyjne dla osób prywatnych mogą wahać się między kilkanaście a kilkadziesiąt tysięcy złotych, co oczywiście nie jest wydatkiem przystępnym dla każdego. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach koszty zwrócą się już po 6 latach od momentu przyłączenia paneli fotowoltaicznych.
Fotowoltaika Warszawa – dotacje
Z uwagi na fakt, że Polska w ostatnim czasie mocno stawia na energię prosumencką tylko kwestią czasu było wprowadzenie w życie nowych projektów rządowych mających na celu popularyzację fotowoltaiki jako uniwersalnego OZE. Mowa przede wszystkim o programach „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, które skierowane są do osób fizycznych. Dofinansowanie może wynieść nawet do kilkunastu tysięcy i ma charakter bezzwrotny. Jednak mieszkańcy Warszawy są w jeszcze lepszym położeniu – mają szansę na uzyskanie zwrotu części poniesionych kosztów montażu paneli fotowoltaicznych, a to wszystko dzięki „dotacji warszawskiej”. Każdy Warszawiak chcący wesprzeć energię prosumencką może to zrobić na bardzo atrakcyjnych warunkach, czerpiąc z tego długofalowe benefity.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze