Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Jak wymienić zamek w drzwiach?

27.05.2020 14:03 | 0 komentarzy | MK

Konieczność wymiany zamka w drzwiach na całkowicie nowy element może pojawić się niemal w każdym momencie. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowana procedura – w większości przypadków wystarczające okazują się tradycyjne narzędzia dostępne w każdym markecie budowlanym oraz podstawowe zdolności manualne. Jest to jednak sytuacja charakterystyczna dla tradycyjnych zamków antywłamaniowych przeważających na polskim rynku okuć drzwiowych. Bardziej zaawansowane mechanizmy mogą wymagać interwencji dobrego ślusarza, jednak przed zatrudnieniem fachowca warto określić skalę trudności procesu wymiany danego zamka i ocenić, czy samodzielny montaż nowego zabezpieczenia znajduje się w zasięgu naszych umiejętności. Zatem jak wymienić zamek w drzwiach?

Jak wymienić zamek w drzwiach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamki drzwi – najpopularniejsze okucia drzwiowe

Zamki do drzwi to powszechnie występujące elementy ich wyposażenia - nie tylko zewnętrznych, ale i wewnętrznych. Głównymi zadaniami mechanizmów służących do otwierania i zamykania drzwi jest ochrona przed wtargnięciem osób niepowołanych oraz zachowanie stosunkowo wysokiego poziomu prywatności. Wysoka intensywność użytkowania zamków do drzwi w przeciętnym polskim obiekcie mieszkalnym lub publicznym ma ogromny wpływ na prawidłowe i bezproblemowe funkcjonowanie zastosowanych w nich systemów drzwiowych. Nie bez znaczenia dla komfortowego użytkowania zamków drzwi pozostaje ich nieprawidłowe użytkowanie oraz brak regularnie przeprowadzanych zabiegów konserwujących, które przeciwdziałają powstawaniu usterek.

Wymiana zamka drzwi – kiedy konieczna?

Awaria zamka do drzwi częściej zdarza się w przypadku mechanizmów charakteryzujących się słabą jakości wykonania, opartych na surowcach o stosunkowo niskiej trwałości. Nie oznacza to jednak, że zamki od najlepszych producentów zabezpieczeń na rynku jak zamki Gerda wolne są od wad. W ich przypadku również dochodzi do naruszenia ich podstawowych funkcji – zarówno z uwagi na wyraźne uszkodzenie mechaniczne wynikające z nieprawidłowego użytkowania, jak również z przyczyn od nas niezależnych.

Niezależnie od źródła awarii, wymianę zamka drzwi należy przeprowadzić jak najszybciej, aby zminimalizować ryzyko włamania czy kradzieży. W przypadku usterki stosunkowo nowego elementu warto jednak sprawdzić, czy zamek nie wymaga jedynie mniejszej lub większej naprawy, która zazwyczaj generuje mniejsze koszty niż montaż fabrycznie nowego zabezpieczenia. Stare zamki warto jednak wymienić na modele bardziej zaawansowane technicznie, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa.

Wymiana zamka czy tylko wkładki?

Standardowe modele zamków drzwi wyposażone są w wymienne wkładki, których proces montażu i demontażu są zdecydowanie mniej czasochłonnymi przedsięwzięciami niż wymiana całego zabezpieczenia. W większości przypadków wymiana wkładki w zamku bębenkowym wystarcza, aby znacznie przedłużyć żywotność mechanizmu zamka drzwi. Na rynku istnieją jednak modele, w których wymiana jedynie wkładki jest niemożliwa, gdyż stanowi ona trwały element mechanizmu. Właściciele zamków z niewymienną wkładką najczęściej są zmuszeni do demontażu całego zamka.

Wymiana zamka drzwi krok po kroku

Wymiana zamka w drzwiach dla początkujących wydaje się zadaniem trudnym zrealizowania, jednak w praktyce okazuje się czynnością nader nieskomplikowaną. Należy zacząć od demontażu klamki oraz szyldu z pomocą śrubokrętu lub wkrętarki. Następnie pozostawić drzwi w pozycji rozwartej tak, aby odkręcenie śrubek mocujących zamek bez wkładki w szczelinie. W dalszej kolejności należy podważyć zamek śrubokrętem i ostrożnie go wyjąć. Nowy zamek mocujemy w pustym otworze drzwiowym, przykręcając go śrubami dołączonymi w zestawie. W przypadku, gdy zamek wyposażony jest we wkładkę, montuje się ją dopiero po założeniu kasety zamka.

Wymiana zamka – usługi ślusarskie

Choć proces wymiany zamka w drzwiach wydaje się niezwykle przystępny nawet dla osób o ograniczonych umiejętnościach praktycznych, to w przypadku wątpliwości warto zgłosić się do Pogotowia zamkowego. Najlepsi ślusarze w branży to gwarancja ekspresowej i profesjonalnej wymiany zamków do drzwi o zróżnicowanej specyfice i budowie. Fachowiec z łatwością dopasuje nowy model zamka kompatybilnego z charakterystyką zastosowanej w pomieszczeniu stolarki drzwiowej, a także odpowie na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa i sposobów konserwacji mechanizmu. Co ważne, profesjonalne usługi ślusarskie stają się niezwykle przydatne w kontekście wymiany kilku czy kilkunastu wkładek do drzwi Gerda jednocześnie - dla osoby niemającej na co dzień styczności z majsterkowaniem proces ten może trwać nawet do kilku razy dłużej niż przy skorzystaniu z pomocy dobrego ślusarza - https://www.abc-zabezpieczen.pl/.

Materiał zewnętrzny