Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

02.04.2020 13:40 | 0 komentarzy | MK

Szkła kontaktowe wymagają specjalnej pielęgnacji. Jak dbać o soczewki? Jaki wybrać płyn oraz pojemnik do ich przechowywania? Sprawdź!

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak dbać o soczewki kontaktowe? Ich pielęgnację należy rozpocząć od prawidłowego zdjęcia szkieł, następnie ich wyczyszczenia i przechowania. Czy soczewki można trzymać w wodzie?

Pielęgnacja soczewek kontaktowych pozwala zachować komfort i bezpieczeństwo ich noszenia, a także ich żywotność. Jak dbać o soczewki? Przede wszystkim powinniśmy po ich zdjęciu dokładnie je wyczyścić. Posłużą nam do tego specjalne płyny do czyszczenia soczewek kontaktowych. Zawierają one substancje dezynfekujące, a także pielęgnujące. Jak przechowywać soczewki?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Bez względu na to, jaki rodzaj szkieł kontaktowych używamy, musimy pamiętać o ich pielęgnacji. Dzięki temu posłużą nam na długi czas. Odpowiednia higiena soczewek pozwoli również uniknąć chorób oczu. Pamiętajmy, że szkła kontaktowe nie tylko powinny być odpowiednio czyszczone, ale i przechowywane. Dotyczy to głównie szkieł tygodniowych, miesięcznych czy rocznych. Wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych dostępne są w sklepie Vision Express. Jednodniowe soczewki wyrzucamy po każdym użyciu. Możemy je jednak w trakcie dnia przemyć dla lepszego komfortu oczu. Zanim rozpoczniemy codzienną pielęgnację soczewek, należy pamiętać o tym, aby przygotować:

  • pudełko na soczewki;
  • specjalny płyn do czyszczenia soczewek.

Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo zdjąć soczewkę z oka. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu nie tylko nie uszkodzimy rogówki, ale także szkła kontaktowego.

Jak czyścić soczewki?

Soczewki kontaktowe wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie jest ona trudne, dlatego poradzą sobie z nią nawet najmłodsi użytkownicy szkieł kontaktowych. Jak czyścić soczewki? Codzienną rutynę powinniśmy rozpocząć od umycia dłoni i wysuszenia ich. W ten sposób nie przeniesiemy do oka bakterii i innych drobnoustrojów, które zgromadziły się na naszych rękach. Następnie powinniśmy przygotować specjalne pudełko na soczewki. Musi ono być czyste i wypełnione specjalnym płynem do soczewek kontaktowych. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zdjąć soczewki z oczu. Aby je zdezynfekować, należy umieścić je w dłoni (najlepiej zdejmować je z oka pojedynczo i zawsze w tej samej kolejności) i nalać na nie odrobinę płynu do dezynfekcji. Następnie należy delikatnie potrzeć palcem powierzchnię soczewki, aby usunąć z niej zabrudzenia. Pamiętajmy, aby unikać ruchów okrężnych. Mogą one uszkodzić soczewkę. Jeśli wyczyściliśmy już soczewkę manualnie, warto ją dodatkowo wypłukać. Nie możemy zrobić tego wodą. Znajdują się w niej substancje, które mogą podrażnić oko. Czyszczenie soczewek możliwe jest wyłącznie specjalnym płynem do soczewek kontaktowych. Trzymając je na dłoni, należy nalać na nie odrobinę płynu, następnie włożyć do opakowania na soczewki.

Dlaczego soczewki należy czyścić płynem, a nie wodą?

Płyn do szkieł kontaktowych usuwa osady białkowe, mikroorganizmy oraz inne zanieczyszczenia, które gromadzą się w trakcie dnia na powierzchni soczewek. Na rynku dostępne są następujące rodzaje płynów do soczewek kontaktowych:

  • spłukujące;
  • dezynfekujące;
  • czyszczące;
  • wielofunkcyjne.

Każdy z nich ma za zadanie wyczyścić i zdezynfekować soczewkę. Płyny mogą być używane zarówno do czyszczenia szkieł, jak i ich przechowywania. Ze względu na zakres działania płyny dzielą się na:

  • dwustopniowe - zestaw zawiera osoby środek do czyszczenia i przechowywania soczewek, a także tabletki enzymowe (usuwają osady białkowe). Przeznaczone są głównie do soczewek twardych, czyli rocznych;
  • jednostopniowe - nazywane inaczej wielofunkcyjnymi. Służą do czyszczenia, dezynfekowania, przechowywania szkieł kontaktowych. Sprawdzą się w przypadku szkieł miękkich;
  • oksydacyjne - wykorzystywane są zarówno do czyszczenia, jak i przechowywania soczewek. Nie zawierają związków chemicznych i konserwantów, dlatego mogą być stosowane przez alergików.

Warto pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych powinna obejmować dobranie płynu do materiału, z których są wykonane. Tylko wtedy mamy pewność, że płyn nie uszkodzi powierzchni soczewki, a także nie podrażni naszego oka. Dla lepszego komfortu używania szkieł kontaktowych producenci płynów przygotowali specjalne roztwory, które zawierają w swoim składzie prowitaminę B5. Podnosi ona komfort noszenia soczewek i zapobiega przesuszeniu oczu.

Jak czyścić soczewki, jeśli nie mamy płynu do szkieł?

Czym zastąpić płyn do soczewek? Nie powinniśmy decydować się na ten zabieg. Mimo że woda z kranu wydaje się czysta i jest ogólnodostępna, do czyszczenia soczewek powinniśmy używać wyłącznie specjalnego płynu. Składa się on przede wszystkim z wody, zawiera jednak dodatkowe substancje, które usuwają ze szkieł zanieczyszczenia. Płyn do soczewek kontaktowych składa się z wody, roztworu buforującego, fosforanowego lub borowego, które utrzymują Ph płynu zbliżone do Ph łez. W środku czyszczącym znajdziemy także chlorek sodu w stężeniu fizjologicznym, substancje czyszczące, konserwanty czy składniki poprawiające komfort noszenia szkieł (pantenol, witamina B5). Jeśli nie mamy przy sobie płynu do soczewek, a uległy one zabrudzeniu, w ostateczności możemy przepłukać je wodą mineralną i fizjologicznym roztworem soli. Nie usuną one z soczewek osadów białkowych, dlatego mimo wszystko finalnie należy użyć specjalnego płynu do soczewek kontaktowych.

Jak przechowywać soczewki?

Pielęgnacja soczewek kontaktowych nie polega wyłącznie na ich czyszczeniu. Ważne jest również prawidłowe przechowywanie szkieł. Należy to robić w specjalnych pojemnikach na soczewki. Dostępne są one zarówno w aptece, jak i sklepach optycznych. Opakowanie na soczewki powinno być czyste, zdezynfekowane i wypełnione płynem do soczewek. Do przygotowania pojemnika możemy użyć płynu wielofunkcyjnego do szkieł kontaktowych. Przechowywanie soczewek w sterylnych warunkach wpływa na komfort ich noszenia oraz stan oczu. Szkła powinniśmy zdejmować zawsze do snu, nawet gdy ucinamy sobie drzemkę (wyjątek stanowią szkła całodobowe). Jeśli mamy przygotowany pojemnik na soczewki, powinniśmy wlać do niego płyn czyszczący, następnie włożyć szkła. Muszą być one całkowicie zanurzone w płynie, a pudełko mocno zakręcone. W ten sposób tworzymy warunki chemiczne, które odpowiadają warunkom panującym w oku. Pojemnik na soczewki powinien być codziennie czyszczony i wypełniany świeżym płynem. Pomiędzy wypełnieniami należy go wysuszyć. Wyróżnia się kilka rodzajów opakowań na soczewki:

  • antybakteryjne - służą do przechowywania szkieł miękkich;
  • antyseptyczne z jonami srebra - gwarantują lepszą ochronę przed bakteriami;
  • z dyskiem neutralizującym - wymagają pozostawienia soczewek w płynie na minimum 6h po to, aby nadtlenek wodoru rozłożył się do substancji bezpiecznych dla oka.

Dla higieny soczewek i komfortu ich noszenia pojemnik na szkła powinniśmy wymieniać co 3 miesiące. Opakowania dostępne są w różnej szacie graficznej.

Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

Aby przystąpić do pielęgnacji soczewek, należy je najpierw zdjąć z oka. Możliwe jest to na dwa sposoby. Każdy z nich wymaga pewnej wprawy, jednak oba sposoby są bardzo proste. Pierwszy z nich polega na podciągnięciu górnej powieki i delikatnym zsunięciu szkła ku dołowi. Należy przy tym pamiętać, aby mieć czyste dłonie. Zdjęcie soczewki może wymagać kilku ruchów, dlatego nie należy się poddawać, jeśli czynność ta nie powiodła się za pierwszym razem. Bardziej zaawansowanym sposobem jest zdjęcie soczewki palcami, łapiąc ją z obu stron. Aby było to możliwe, należy najpierw palcami jednej dłoni odciągnąć dolną i górną powiekę. Następnie możemy chwycić szkło kontaktowe, łapiąc je po obu stronach. Delikatne ściśnięcie soczewki sprawi, że odklei się ona od oka. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, aby zdjętą soczewkę odpowiednio oczyścić (nie używamy do tego wody, tylko specjalnego płynu) i umieścić w pojemniku z płynem dezynfekującym.

Materiał zewnętrzny