Rada Miasta podziękowała Piotrowi Klimie oklaskami na stojąco
Przewodniczący raciborskiej rady Leon Fiołka złożył na lutowej sesji oficjalne podziękowania radnemu, który zainicjował i przygotował uroczyste odsłonięcie tablicy o błogosławionym księdzu Richardzie Henkesie.
Tajemnice bolesne
Tajemnice bolesne naznaczyły wyraźnie drogę życia bł. Ryszarda Henkesa od momentu aresztowania go w kwietniu 1943 z powodu jawnego występowania w kazaniach i prywatnych rozmowach przeciw nazistowskiej polityce III Rzeszy. Trzy miesiące był przetrzymywany w raciborskim więzieniu, aby później trafić do obozu koncentracyjnego w Dachau i otrzymał numer 49642. W warunkach urągających godności ludzkiej ofiarnie posługiwał współwięźniom jako kapłan i pielęgniarz, udzielając sakramentów świętych i dzieląc się ostatnią kromką chleba. Pryczę więzienną dzielił z czeskim kapłanem Józefem Beranem, późniejszym kardynałem i prymasem Czech. Prosił go o udzielanie lekcji języka czeskiego, pragnął bowiem po zakończeniu wojny wrócić do swoich czeskich parafian i w ich języku głosić Słowo Boże. Utrzymywał regularną korespondencję ze swoimi parafianami w czeskich Strachowicach.
Do obozu w Dachau dotarł szczególny dar biskupa Nathana z Branic, figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została umieszczona w obozowej kaplicy a obecnie znajduje się w kaplicy zakonnej sióstr karmelitanek mieszkających na terenie obozu. Duchowość maryjna bliska była błogosławionemu Ryszardowi Henkesowi, czcicielowi Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, której kaplice zbudował i w Kietrzu i w Strachowicach.
Dopełnieniem bezgranicznego poświęcenia się bliźnim było zgłoszenie się błogosławionego Ryszarda do posługi chorym na tyfus więźniom w baraku 17 obozu koncentracyjnego. Większość osadzonych w tym baraku stanowili Czesi. Wchodząc 17 listopada 1944 roku do tej strefy odizolowanej od obozu, zdawał sobie sprawę z tego, że zostanie zarażony śmiertelną chorobą, ale jako kapłan pragnął heroicznie posługiwać więźniom w ostatnich tygodniach ich i swojego życia. Zmarł zarażony tyfusem dnia 22 lutego 1945 roku, na dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu przez wojska amerykańskie. Umarł w opinii świętości. Jego ciało zostało osobno spalone w krematorium obozowym a prochy zabezpieczone, dziś spoczywają w kościele pallotyńskim w Limburgu.
Tajemnice chwalebne
Od momentu śmierci rozpoczęły się chwalebne tajemnice życia błogosławionego Ryszarda Henkesa, który stał się wzorem kapłańskiej posługi bliźnim i orędownikiem pojednania narodów czeskiego i niemieckiego. Przez 12 posługi kapłańskiej na naszej, śląskiej ziemi błogosławiony Ryszard głosił miłość Boga i bliźniego. W końcowym etapie swego życia czynem poświadczył to, co głosił słowami. Heroiczna decyzja zakończona oddaniem życia w posłudze ludziom upokorzonym została przez Kościół doceniona wyniesieniem go do chwały ołtarzy. Został beatyfikowany dnia 15 września 2019 roku, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, w Limburgu nad Lahnem.
„Błogosławieni, którzy cierpią dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.
s. Elżbieta Cińcio SMI
Ludzie:
Piotr Klima
Radny Gminy Racibórz