Dyskutowali o integrowaniu obcokrajowców
Okazuje się, że wiele osób zza naszej wschodniej granicy pragnie związać swoje losy z naszym krajem, sprowadzając rodziny oraz ubiegając się o Kartę Polaka. Temat pomocy takim właśnie ludziom – nie osobom, które przyjechały do Polski jedynie na zarobek – w zintegrowaniu sięz lokalnym społeczeństwem był przedmiotem ostatnich rozmów w Wodzisławiu Śl.
Działania z potrzeby chwili
Mariusz Wiśniewski wspólnie z Allą Ożyjewską-Brożyną przedstawili, jak próby integracji Ukraińców wyglądają w Rybniku, gdzie realizowany jest projekt „Dwudziesta ósma dzielnica” oraz w Żorach, gdzie niedawno rozpoczęto akcję pt. „Żory uczą się ukraińskiego”. - Działania te zostały podjęte z potrzeby chwili i sytuacji i są odpowiedzią na dużą liczbę osób narodowości ukraińskiej, zamieszkujących w miastach naszego regionu - mówili zgodnie. Mariusz Wiśniewski dodał, że do tej pory nie ma żadnego krajowego programu integracji cudzoziemców, niebędących uchodźcami.
Powołają specjalną organizację pozarządową
Obecna na spotkaniu wiceprezydent Wodzisławia Śl. Izabela Kalinowska zapowiedziała podjęcie działań na rzecz powołania organizacji pozarządowej, która mogłaby czerpać z doświadczeń m.in. prowadzonych działań przez Wiśniewskiego i Ożyjewską-Brożynę. Zwrócono również uwagę na konieczność szkoleń dla urzędników z zakresu obsługi cudzoziemców oraz wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi urzędami różnych poziomów. Pomocne mają być tu doświadczenia powiatu pszczyńskiego, w którym – zgodnie z informacją szefowej tamtejszego Powiatowego Urzędu Pracy Bernadety Sojka-Jany – powołany został specjalny zespół zajmujący się rozwiązywaniem spraw cudzoziemców.