środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

ASF – czym jest i czym grozi?

06.02.2020 13:00 | 0 komentarzy | art

31 stycznia weszła w życie specustawa mająca ułatwiać zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. tzw. Lex Ardanowski (od nazwiska ministra rolnictwa) ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i zostało wprowadzone w związku z jego pojawieniem się w zachodniej części kraju, gdzie znajduje się polskie zagłębie hodowli trzody chlewnej. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce szacowana jest na bagatela 20 mld zł. Wprowadzenie specustawy tłumaczone jest przede wszystkim koniecznością ochrony tego rynku.

ASF – czym jest i czym grozi?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

(art)

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami w zakresie bioasekuracji, dotyczącymi hodowców i myśliwych:

  • obszar zagrożenia – strefa niebieska: w strefie tej stwierdzono występowanie ASF u trzody chlewnej,
  • obszar objęty ograniczeniami – strefa czerwona: w strefie tej stwierdzono występowanie ASF u dzików,
  • obszar ochronny – strefa żółta: w tej strefie nie stwierdzono co prawda przypadku ASF, ale są to obszary graniczące ze strefą czerwoną.

Tysiące przypadków ASF u dzików

Afrykański pomór świń został stwierdzony w Polsce po raz pierwszy w historii w lutym 2014 r. (powiat sokólski, województwo podlaskie) – pierwsze przypadki ASF stwierdzono u dzików. Do sierpnia 2016 r. stwierdzono w sumie 111 przypadków ASF u dzików – wszystkie dziki, u których stwierdzono ASF zostały znalezione padłe lub zostały odstrzelone w województwie podlaskim w odległości nie przekraczającej około 30 km od granicy polsko-białoruskiej. Obecnie liczba potwierdzonych przypadków ASF u dzików liczona jest już w tysiącach. Między 10 a 31 grudnia Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie 218 przypadków ASF u dzików. W samym tylko 2019 r. ASF potwierdzono u 2477 padłych lub odstrzelonych polskich dzików.