środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Wielkie zmiany w Kornowacu. Wieloletnia dyrektorka ośrodka kultury przeszła na emeryturę

09.01.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Z wykształcenia jest pielęgniarką, choć większość życia zawodowego inicjowała kulturę w gminie Kornowac. Jak podkreśla, przez wszystkie lata swoją pracę traktowała jako służbę drugiemu człowiekowi. Mowa o Wiesławie Bochynek (na zdj.), która wraz z końcem 2019 roku przestała dyrektorować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kornowacu, bo przeszła na zasłużoną emeryturę. W jej fotelu zasiadła natomiast dotychczas związana z Raciborskim Centrum Kultury Alicja Ploch-Burda.

Wielkie zmiany w Kornowacu. Wieloletnia dyrektorka ośrodka kultury przeszła na emeryturę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jedna organizacja

Współpraca poszczególnych ośrodków coraz bardziej się zacieśniała, aż do 2006 roku, kiedy nastąpiła zmiana. Bo wówczas 1 stycznia wszystkie domy kultury połączono w jedną jednostkę, a konkretnie w Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu (GOK). A na jego czele stanęła Wiesława Bochynek, którą powołał ówczesny wójt Józef Stukator. – To była zupełnie inna praca. Musiałam nauczyć się przede wszystkim obiektywizmu, bo nie kierowałam jednym ośrodkiem, a wszystkimi. Kilka lat jednak trwało, zanim wszyscy przyzwyczailiśmy się do tych zmian – mówi dyrektorka. Kiedy pytamy ją, co poczuła w chwili, kiedy stanęła u steru GOK-u, odpowiada, że strach.

– Nigdy przez te wszystkie lata nie traktowałam tej pracy, jako że jestem szefową i wszyscy muszą mnie słuchać. Wszyscy pracownicy to są moje koleżanki i koledzy. Ta praca przede wszystkim uczy pokory, a jeśli jej ktoś nie ma, to się do niej nie nadaje. Stanowisko dyrektora to tylko pieczątka, która zawsze uświadamiała mi odpowiedzialność, za podejmowane decyzje i ludzi, którymi tak starałam się kierować, aby nikt nie poczuł się przeze mnie skrzywdzony – słyszymy od W. Bochynek. Najcieplej z wykonywanej pracy będzie wspominać ludzi, którzy stanęli na jej drodze. A kiedy pytamy ją, czego będzie jej brakowało, odpowiada, że wszystkiego. – Myślę sobie, że jednak dam radę. A drzwi do wszystkich domów kultury na pewno nie będą dla mnie zamknięte – uśmiecha się rozmówczyni.

Kolejne plany

Wiesława Bochynek zdradza nam również swoje plany. Przechodząc na emeryturę, najpierw chce odpocząć, a później nadal działać na rzecz lokalnego społeczeństwa. Od roku w gminie działa klub seniora, do którego należy 120 osób, a powołała go właśnie pani dyrektor. Zapowiada, że chciałaby nim kierować. Jednak mówi, że musi odbyć w tej sprawie rozmowę z wójtem Grzegorzem Niestrojem. W ramach działań podejmowanych przez koło wymienia się przeróżne spotkania, które mają za zadania angażować seniorom czas.

Zmiany od stycznia

Nową dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu została Alicja Ploch-Burda, która dotychczas przez 20 lat związana była z Raciborskim Centrum Kultury. Początkowo, przez 5 lat udzielała się tam jako wolontariusz, a od 15 lat zatrudniona była na stanowisku instruktora muzyki. Ukończyła jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Opolskim, kierunek: pedagogika oświatowo-artystyczna, specjalizacja muzyka. Pracę w Kornowacu rozpoczęła wraz z nowym rokiem kalendarzowym. Wśród zmian, jakie proponuje nowa dyrektor, wymienia: rozwinięcie działalności i oferty zajęć dla dzieci i młodzieży. Czego była już dyrektor, życzy nowej szefowej GOK-u? – Siły, nowych pomysłów, świeżego spojrzenia. Życzę jej wszystkiego najlepszego. Jeżeli będzie potrzebowała choćby dobrego słowa, to zawsze będę – odpowiada na nasze pytanie Wiesława Bochynek.

Dawid Machecki

* Historia Kornowaca, jako jednostki administracyjnej sięga 1973 roku. Wówczas w jej skład wchodziło siedem sołectw: Kornowac, Pogrzebień, Rzuchów, Łańce, Kobyla, Brzezie i Pstrążna. Kilka lat później, a dokładnie w 1976 roku z gminy wyłączono Brzezie i przyłączono do Raciborza. Od 1 lutego 1977 r. gminę Kornowac połączono z gminą Lyski.


W 2016 roku Wiesława Bochynek odebrała uhonorowanie za całokształt swojej działalności w ramach przyznawanej przez powiat raciborski nagrody „Mieszko”. Oto uzasadnienie przyznanego wówczas wyróżnienia: „Przewodnią ideą jej życia jest praca z ludźmi i dla ludzi. Znajduje to odzwierciedlenie głównie w różnorakich inicjatywach kulturalnych, ale także społecznych i zdrowotnych. Na wszystkich tych polach – wykorzystując odpowiednie predyspozycje i ogromną charyzmę – z powodzeniem aktywizuje do pracy i integruje w działaniu nie tylko najbliższych współpracowników, ale także lokalną społeczność. Jednak szczególną atencją i estymą laureatka darzy dzieci i młodzież starając się – z wielkim powodzeniem – stwarzać dogodne warunki dla rozwijania ich talentów, realizowania zainteresowań i pasji oraz spędzania wolnego czasu. Działania te w znacznym stopniu zapewniają wyrównywanie szans. Skuteczność laureatki zaowocowała też współpracą międzynarodową środowisk twórczych pomiędzy Kornowacem i czeską Wrzesiną. Wiesława Bochynek realizuje z powodzeniem również działania menedżerskie. Swoją wiedzę nabytą między innymi w Lokalnej Grupie Działania „Lyskor” skutecznie wykorzystuje na trudnym rynku zdobywania źródeł finansowania wszelkiej działalności społecznej. Przykładem tej aktywności jest między innymi realizacja międzynarodowego projektu pod nazwą „Polsko-Czeskie spotkania artystyczne”. Jej staraniem wiele utalentowanych osób mogło zaprezentować się szerzej, a dużo ciekawych i wartościowych wydarzeń zewnętrznych mogli u siebie zobaczyć mieszkańcy gminy”.