Dlaczego warto dbać o pozytywną historię BIK?
Gdy staramy się o kredyt, bank ocenia, czy bezpiecznie jest nam go przyznać na podstawie dwóch rzeczy: naszej historii kredytowej oraz na podstawie naszej wiarygodności jako dłużnika. Bank ocenia te parametry za każdym razem, kiedy staramy się o pożyczkę gotówkową, kredyt samochodowy/hipoteczny, czy o zakupienie jakiegoś produktu na raty. Poniżej sprawdzimy, co należy robić w trakcie życia, aby w momencie gdy przyjdzie godzina próby, uzyskać jak największą zdolność do wzięcia kredytu!
Jak bank ocenia naszą zdolność kredytową?
Ocena naszej wiarygodności przeprowadzana jest na podstawie wewnętrznych, określanych przez każdy bank indywidualnie kryteriów. Każdy bank odmiennie ocenia to, czy zarabiamy wystarczająco dużo i jak to się ma do naszych obciążeń miesięcznych i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy będziemy w stanie podjąć się jeszcze jednego zobowiązania. Na te kryteria nie mamy wpływu, często też nie wiemy, jak one konkretnie wyglądają. Jedno jest pewne: warto zarabiać jak najwięcej i mieć jak najmniej regularnych opłat/rat. Szczególnie, warto nie mieć żadnych niespłaconych długów. O tym, że mamy nieuregulowane zobowiązania, bank dowie się w BIK: Biurze Informacji Kredytowej, które zbiera informacje o naszych aktualnych oraz o przeszłych zobowiązaniach. Każdy bank posiada dostęp do takiej bazy danych i z pewnością korzysta z danych w niej zapisanych.
Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Dane zbierane przez BIK służą ochronie interesów banków: dzięki temu każda instytucja finansowa może m.in. chronić się przed wyłudzeniami oraz przed kredytowaniem osób, które są ryzykownymi kredytobiorcami.
W jaki sposób BIK zbiera i zapisuje dane?
Jeśli kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z kredytami w bankach lub parabankach, to mamy pewien profil w BIK, w którym przypisana jest do nas pewna ilość punktów. Im więcej jest tych punktów, tym większa jest nasza zdolność kredytowa. Skutecznie obniżamy sobie tę ilość punktów wówczas, gdy nieterminowo spłacamy swoje zobowiązania. Ma tutaj znaczenie fakt, czy opóźniamy się tylko 2-3 dni w spłacie raty kredytu, czy może odstępujemy zupełnie od wywiązywania się z naszych zobowiązań finansowych. Istotne jest również to, czy w przeszłości byliśmy notorycznymi dłużnikami, czy tylko mieliśmy jednorazową negatywną przygodę. W historii spisują się wszystkie momenty, gdy przekraczaliśmy limity na kartach kredytowych oraz przerwy, jakie robiliśmy sobie od zaciągania jakichkolwiek zobowiązań.
Osoby, które w przeszłości miały problem ze spłatą kredytu do tego stopnia, że ten kredyt został im wypowiedziany wskutek długotrwałego niespłacania go, będą miały w przyszłości prawdopodobnie duże problemy z uzyskaniem np. dużego kredytu hipotecznego nawet jeśli aktualnie mają bardzo wysokie zarobki i niskie zobowiązania. Wszystko dlatego, że w ich profilu BIK zapisał się okres, gdy zobowiązania nie były spłacane.
Jak wyczyścić swój profil w BIK?
Na szczęście jednak, nasz profil w BIK może zostać wyczyszczony. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że nie mamy już żadnych niespłaconych zobowiązań finansowych. Aby przeprowadzić czyszczenie BIK-u przez wykreślenie z rejestru, należy wypełnić i wydrukować wniosek dostępny na stronie https://jakwyjsczdlugow.pl/, a następnie złożyć w BIK. Złożenie takiego wniosku oznacza, że nie godzimy się na to, aby BIK przetwarzał dane o tych naszych zobowiązaniach, które już wygasły. Dodatkowo, warto wysłać do BIK wniosek o aktualizację danych w bazie.
W jakiej sytuacji warto czyścić swoją historię w BIK?
Decydując się na zrzeczenie się historii w BIK, decydujemy się na to, że znikają z bazy również informacje o naszych przeszłych kredytach i pożyczkach, które udawało nam się spłacać bez żadnych opóźnień. Zostajemy z czystym kontem, co oczywiście może być również kłopotliwe - dla banku osoba, która ma czyste konto jest trudniejszym klientem niż osoba, która ma za sobą pozytywnie spłacone kredyty. Jest na to jednak sposób. Bezpośrednio po wyczyszczeniu historii warto po prostu...budować swoją historię od nowa. Aby zacząć, niekoniecznie trzeba wchodzić w długotrwale umowy na duże kwoty. Wystarczy zakupić niedrogi przedmiot na raty i ustawić sobie automatyczne pobieranie kwoty raty z konta.
Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy chcemy wykasować sobie historię kredytową, warto na początku samodzielnie sprawdzić, jak wygląda nasz scoring. Wyciąg z BIK otrzymamy za około 40 zł. Maksymalna ilość punktów to 500. Jeśli nasz wynik jest „średni“, a nie tylko bardzo zły, już wówczas warto zdecydować się na wykasowanie historii, bo tak naprawdę ilość punktów potrafi zmieniać się nawet wówczas, gdy w naszym życiu kredytowym nic się nie zmieniło. Wszystko dlatego, że scoring zależy od tego, jak zmienia się od średnio w grupie osób, do których zaklasyfikował nas BIK. Nikt nie wie, jakie kryteria brane są pod uwagę przy tworzeniu grup w BIK. Można jednak spodziewać się, że jednym z nich jest wiek i dzietność.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze