Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Kupiłeś nowy samochód Sprawdź co z OC

13.12.2019 14:34 | 0 komentarzy | MK

Kupno auta zawsze powoduje mniejsze lub większe emocje. Nie mogą one jednak przesłaniać obowiązków, które wiążą się z faktem nabycia samochodu. Dotyczą one m.in. konieczności opłacenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Jak rozwiązać tę kwestię? Przeanalizujmy dwa przypadki: auta fabrycznie nowego pochodzącego z salonu dealerskiego i egzemplarza kupionego z rynku wtórnego.

Kupiłeś nowy samochód Sprawdź co z OC
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

OC dla auta z salonu

To, że zapłaciłeś niemałą sumę za nowy samochód, jeszcze nie oznacza, że możesz nim od razu wyjechać z salonu na ulicę. Jeżeli to zrobisz, nie wykupując uprzednio obowiązkowego ubezpieczania OC, narażasz się na wysoką karę finansową wystawianą w sposób automatyczny przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Tak więc po sfinalizowaniu transakcji najpierw rozejrzyj się za polisą i dopiero, gdy ją wykupisz, bezpiecznie zasiądź za kierownicą pojazdu.

Właścicielowi nowego auta z salonu często jest proponowane OC bezpośrednio u dealera. Warto przeanalizować tę ofertę, bo zdarza się, że jej warunki są bardzo korzystne. Nie znaczy to jednak, że należy się na nią automatycznie decydować – nie ma bowiem gwarancji, że jest najtańsza, a właśnie cena stanowi najważniejszy czynnik, który powinno się uwzględniać przy poszukiwaniu polisy. Propozycję dealerską warto porównać z ofertą na najkorzystniejsze cenowo ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Za pośrednictwem tej strony można w ciągu kilku minut sprawdzić składki w wielu towarzystwach.

Właściciele nowych, kupionych z salonu aut nie powinni jednak poprzestawać na OC. Dlaczego? Ponieważ sama ta polisa nie zapewnia odszkodowania na wypadek sytuacji losowych, w efekcie których auto zostało zniszczone lub skradzione. W ramach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nie ma co liczyć też na rekompensatę strat powstałych z winy samego kierowcy. Dlatego aby zabezpieczyć się przed utratą majątku w postaci drogiego samochodu, zdecydowanie warto, a wręcz powinno się dodatkowo wykupić ubezpieczenie autocasco.

OC dla auta z drugiej ręki

A jak wygląda sytuacja z punktu widzenia osób, które zdecydowały się na zakup auta używanego? W ich przypadku jest trochę łatwiej, ponieważ nie mają obowiązku wykupywania OC od razu po nabyciu pojazdu. Wynika to z faktu, że prawo dopuszcza możliwość korzystania z polisy należącej do poprzedniego właściciela do czasu, aż upłynie jej ważność. Koniecznie trzeba pamiętać o dacie wygaśnięcia ubezpieczenia, gdyż polisa pozostawiona przez sprzedawcę nie przedłuża się w sposób automatyczny.

Kontynuowanie OC poprzedniego właściciela nie zawsze jest jednak opłacalne. Bywa, że towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kupił on polisę, dokonuje rekalkulacji składki, każąc dopłacić różnicę pomiędzy składką dla nowego a poprzedniego właściciela. Dlatego warto się zorientować, czy dana firma ma to w planach – jeśli tak, powinno się rozważyć wypowiedzenie OC przekazanego w momencie sprzedaży auta i zakupienie nowego ubezpieczenia na korzystniejszych warunkach. Wypowiedzenie musi mieć formę pisemną, zawierać określone informacje i zostać podpisane przez właściciela pojazdu.

A co z autocasco dla samochodów kupionych z rynku wtórnego? Stanowi ono rozsądny wybór, jeżeli wartość auta jest stosunkowo wysoka i wynosi np. 20 000, 30 000 zł albo więcej. W takiej sytuacji wykupienie AC jest zdecydowanie opłacalne, jednak dla samochodów o niskiej, czterocyfrowej wartości staje się to znacznie mniej korzystne z uwagi na wysokie składki dla takich pojazdów. Alternatywą może być o wiele tańsze minicasco, które ubezpiecza auto na wypadek kradzieży.

Materiał zewnętrzny