Dyrektor OSiR Paweł Król pod ostrzałem pytań
23 października dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Paweł Król spotkał się z radnymi miejskiej komisji oświaty i przedstawił im zarys tego, jak ma funkcjonować OSiR pod jego rządami. Radni skorzystali z okazji i zasypali nowego dyrektora pytaniami, m.in. o awarie w aquaparku, przebudowę lodowiska, kemping oraz kąpielisko przy Oborze, a także budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią dla piłkarzy.
Ludmiłę Nowacką interesowało, ile będzie kosztować modernizacja lodowiska oraz czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się zapisy uwzględniające tę inwestycję. - Kilka milionów złotych na pewno. Najpierw trzeba będzie przygotować koncepcję i dokumentację. To na pewno nie jest kwestia budżetu na 2020 rok - odpowiedział.
Niezależnie od dyskusji na temat przyszłości lodowiska, radny Paweł Rycka poprosił o wskazanie terminu, w którym obiekt zostanie uruchomiony w tym sezonie. Zamiast konkretnej odpowiedzi dowiedział się od dyrektora, że lodowisko może.. pozostać zamknięte. Wszystko przez skierowaną do miasta ofertę zewnętrznego podmiotu, który jest gotów zorganizować w Raciborzu "mobilne lodowisko w konkurencyjnych cenach". Jeśli władze miasta przystaną na tę propozycję, wówczas lodowisko OSiR nie zostanie uruchomione. Zdaniem dyrektora Króla, Racibórz jest zbyt małym miastem, aby mogły w nim równocześnie funkcjonować dwa lodowiska.
Boisko i kąpielisko
Radną Ludmiłę Nowacką ciekawiło też, czy koncepcja Pawła Króla zawiera budowę zadaszonego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Środowisko piłkarskie od lat prosi o tę inwestycję. - Nie miałem tego w planie. Wiem, że kiedyś były plany budowy takiego boiska za aquaparkiem, ale na chwilę obecną nie potrafię się do tego odnieść - odpowiedział P. Król.
Z kolei radna Anna Wacławczyk poprosiła dyrektora OSiR o wydłużenie czasu otwarcia letniego kąpieliska przy lesie Obora do godz. 20.00, tak aby mogli z niego korzystać również raciborzanie pracujący w okresie letnim. Kąpielisko jest czynne w godz. 9.00 - 19.00. A. Wacławczyk proponuje, aby było ono czynne od 9.00 do 20.00, a jeśli taka zmiana nie będzie możliwa ze względu na czas pracy ratowników, to w godz. 10.00 - 20.00. Zapewniła dyrektora, że ta zmiana ucieszyłaby wielu raciborzan. Poprosiła również o interwencję w Przedsiębiorstwie Komunalnym, tak aby PK uruchomiło latem więcej weekendowych połączeń umożliwiających powrót z basenu. - Nie raz widziałam ludzi, którzy nie zdołali wsiąść do autobusu po godzinie 19, bo był już pełny, a kolejny przejeżdża obok basenu dopiero po godzinie 21 - zaznaczyła.
Pozostając w temacie kąpieliska przy Oborze dyrektor Paweł Król zapowiedział podjęcie starań o wprowadzenie na teren obiektu gastronomii, tak żeby klienci miejskiego basenu mogli skorzystać z oferty konkurencyjnej do podmiotów prywatnych działających w okolicy. W planach ma również zorganizowanie mini parku linowego na zadrzewionym terenie nieopodal kąpieliska, tak aby w pełni wykorzystać walory tego miejsca.
Pierwsza wycieczka szkolna
Justynę Henek-Wypior z Markowic interesowało, czy dyrektor OSiR ma plan na ożywienie kempingu przy Oborze, który w przeszłości tętnił życiem. - Chcę zachęcić dzieci do korzystania z kempingów - zapewnił ją dyrektor OSiR i wyjaśnił, że zamierza skierować specjalną ofertę do szkół podstawowych dedykowaną uczniom w klasach od pierwszej do trzeciej. Takie dzieci mogłyby wybrać się na swoją pierwszą w życiu wycieczkę szkolną z noclegiem właśnie na kemping w Oborze. Pomysł przypadł do gustu zarówno radnej Justynie Henek-Wypior jak i Magdalenie Kusy.
Kręgielnia dla wszystkich
Michał Kuliga spytał, czy planowane są podwyżki pensji pracowników OSiR, które zostały obiecane jeszcze w poprzednim roku. - Nie wywiązaliśmy się z tego do tej pory - podkreślił. Dyrektor Paweł Król przyznał, że rozmawiał już o tym z pracownikami. Niewykluczone, że pierwsze podwyżki płac zostaną wprowadzone już w listopadzie.
Radny Kuliga poruszył również kwestię godzin otwarcia kręgielni. Obecnie z obiektu mogą korzystać klienci indywidualni w godz. 17.00 - 22.00. Wcześniej kręgielnia jest otwierana wyłącznie dla grup zorganizowanych. Zdaniem radnego z Ostroga takie rozwiązanie nie jest dobre i kręgielnia powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców w różnych porach dnia, a nie tylko po południu i wieczorem. Dyrektor odpowiedział, że dotychczas nikt nie zgłosił podobnej uwagi. Zauważył, że jego zdaniem bardziej sensownie byłoby rozreklamować działalność kręgielni w godzinach popołudniowych, dodatkowo wzbogacając jej ofertę o gastronomię, bilard oraz piłkarzyki.
M. Kuligę ciekawiło również, czy nowy dyrektor zamierza rozwijać w Raciborzu imprezy masowe, np. rowerowe. - Rybnik ma "Tour de Rybnik", my moglibyśmy mieć "Tour de Racibórz" - zauważył. Paweł Król odniósł się również do tej kwestii. Stwierdził, że w mieście przydałaby się masowa impreza rowerowa pokroju tegorocznego "Bike Atelier MTB Maraton". Jest również zainteresowany organizacją cyklu imprez rowerowych skierowanych do mieszkańców o formule zbliżonej do cyklu imprez biegowych "4 Biegi Racibórz".
(żet)
Ludzie:
Anna Wacławczyk
Radna Gminy Racibórz.
Ludmiła Nowacka
dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.
Michał Kuliga
Wiceprezydent Raciborza
Paweł Rycka
Radny Gminy Racibórz.
Paweł Król
Dyrektor OSiR Racibórz
Stanisław Borowik
Strażak, radny miasta Racibórz, zmarł 20 października 2021 r.