Zamkowe muzeum
Nowe życie pisane jest raciborskiej mumii. Wiele wskazuje na to, że trafi na Ostróg. To jeden z elementów bogatego scenariusza na wykorzystanie wspólnego potencjału raciborskiego Zamku oraz Muzeum.
Po 30 latach nie widać różnicy
Jakie atuty Zamku dostrzega G. Wawoczny? Są nimi: zabytkowa kaplica, sąsiedztwo browaru, położenie nad Odrą i liczne imprezy organizowane w obiekcie. Zamkowi nie brakuje wad. Oto one: model zarządzania jednostką, brak zbiorów wystawienniczych, niewykorzystane powierzchnie, nieracjonalne wykorzystanie zatrudnionej kadry.
Muzeum też ma swoje atuty. To np: bogate zbiory i położenie w śródmieściu. Jednak nie brakuje mu wad. Muzeum jest wciąż analogowe. Obecnie, w takich obiektach stawia się na interaktywność. W ocenie autora prezentacji przez 30 lat nic się w nim nie zmieniło (poparł tę tezę radny Paweł Płonka, mówiąc, że pamięta Muzeum z czasów nauki w szkole podstawowej i nie widzi w nim różnic jako dorosły).
Wenus z pudełka po butach
Wiadomo, że Muzeum brakuje pomieszczeń, a budynek administracyjny jest w złym stanie technicznym. Eksponatów Muzeum posiada tak wiele, że można byłoby nimi wypełnić Muzuem Śląskie w Katowicach. Tyle, że tych eksponatów nie pokazuje się na wystawach.
Grzegorz Wawoczny mówił o potencjale wystawienniczym. Wie, że wiele eksponatów muzealnych jest schowanych, np. w pudełkach po butach. Znaleziska archeologów pracujących przy budowie Zbiornika Racibórz, jak np. Wenus z Sudołu, pokazywana swego czasu prezydentowi Komorowskiemu, także tkwią w magazynie.
Zamek na Industriadzie
– Początek zamek miał fajny, ale szał minął – skwitował autor koncepcji. Co zatem trzeba zrobić by znów żył? Pracownik PWSZ proponuje przenieść z muzeum na zamek słynną mumię z „Krainy Ozyrysa” i stworzyć ekspozycję grobowca staroegipskiego. Ponadto można uruchomić wystawę poświęconą Górnej Odrze, a także wykorzystać istniejącą w Raciborzu (ul. Rzeźnicza) ekspozycję browarnianą, co pozwoliłoby Zamkowi włączyć się w popularną Industriadę. W słodowni, aktualnie nieczynnej, czekającej na remont, miałoby powstać Muzeum Piastów Górnej Odry. – Możemy mieć unikalne w skali kraju wystawy. Takie, jakich między Krakowem, a Wiedniem nie ma – podkreślił G. Wawoczny.
W dalszej fazie rozwoju projektu miałyby dołączyć gminy powiatu, np. Krzyżanowice (z zapowiadanym Muzeum Odry w Chałupkach) czy Rudnik (z bogatą, choć zaniedbaną ofertą zabytkową i potencjałem turystyki rowerowej, ostatnio nawet konnej).
Autor zastrzegł, że nie chodzi tu o dosłowne połączenie placówek czy przejęcie przez Miasto. Najważniejsze to wypracować odpowiednią umowę. – Nie chodzi o to, aby coś burzyć, tylko lepiej przeskalować, bez likwidacji. Nikogo nie trzeba zwalniać, nic nie trzeba zamykać – zapewniał.
Ludzie:
Adrian Plura
Radny Powiatu Raciborskiego.
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Grzegorz Swoboda
Starosta Raciborski
Katarzyna Dutkiewicz
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik
Michał Fita
Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza
Szymon Bolik
Radny Powiatu Raciborskiego
Komentarze
6 komentarzy
Muzeum może więcej zarobić, ale Muszą wydłużyć czas , godziny otwarcia do godz. 18tej. Gdy dawniej tak było, to masa ludzi odwiedzała Muzeum. Teraz godziny otwarcia są chyba tylko dla szkół i bezrobotnych!... nawet w weekendy są... Śmiechu i łez warte!!
Do tej pory myślałem, że do spania Wacławczyk zdejmuje te nieodłączne okluray na czubku głowy, ale się pomyliłem. Gratulacje dla tego giganta, który wyymyślił nowe życie mumii. Polecam jak najszybsze zarezerwowanie praw do tego sloganu. Już widzę jak cała Polska wali oglądać nowe życie mumii, a kasa bije rekordy.
lepiej bym tego nie ujął "nie mamy pomysłu na zamek= tyle ma do powiedzenia główny spec od turystyki,przynajmniej w swoim mniemaniu? a kto był motorem wyboru obecnej dyrektorki zamku? miała mieć worek projektów i głowę pełna pomysłów a przede wszystkim podobno wybrano ja sposród innych za najlepszą autorską koncepcję funkcjonowania zamku w perspektywie kilku lat. to jakaś kpina? i następny ,oczywiście pro bono, zbawca i uzdrowiciel się już znalazł? a co z odpowiedzialnoscia za obsadzenie kierowniczego stołka osobą co nie potrafi pokazać strategii zamku? amatorszczyzna "
Jeżeli Pan Swoboda chce rozwikłać zagadkę nieudolnego zarządzania Zamkiem ,niech się zapozna z dokumentacją feralnego konkursu na Dyrektora . Zamek ma ogromny potencjał ,wystarczy człowieka z umiejętnościami zarządzania Czy przypadkiem nie jest tak zarządzany RCK ???
Żeby tylko znów nie skończyło się na gadaniu, jak w wielu różnych sprawach w Raciborzu.
nie mamy pomysłu na zamek= tyle ma do powiedzenia główny spec od turystyki,przynajmniej w swoim mniemaniu? a kto był motorem wyboru obecnej dyrektorki zamku? miała mieć worek projektów i głowę pełna pomysłów a przede wszystkim podobno wybrano ja sposród innych za najlepszą autorską koncepcję funkcjonowania zamku w perspektywie kilku lat. to jakaś kpina? i następny ,oczywiście pro bono, zbawca i uzdrowiciel się już znalazł? a co z odpowiedzialnoscia za obsadzenie kierowniczego stołka osobą co nie potrafi pokazać strategii zamku? amatorszczyzna