Quo vadis, gmino Rudnik?
Raport o stanie gminy Rudnik wskazuje na jej mocne strony, ale obnaża również słabości. Rolniczy charakter i piękne krajobrazy przekładają się na niewielką liczbę podmiotów gospodarczych. Ponadprzeciętna liczba organizacji społecznych kontrastuje z niewielką aktywnością obywatelską mieszkańców gminy. – Potrzebujemy strategii, która powie nam, w co mamy inwestować, w jakim kierunku iść – twierdzi Artur Osak, przewodniczący gminnej komisji gospodarczej, rolnictwa i ochrony środowiska.
Mniejsza aktywność gospodarcza
Według danych z 2017 r., w gminie działało wówczas 335 firm. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców było to 646 podmiotów gospodarczych. To mniej niż w powiecie raciborskim, w którym na 10 tys. mieszkańców przypadało w 2017 r. średnio 779 firm, a także w Polsce, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypadało 1121 firm. Dodajmy, że w gminach wiejskich w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypadało w 2017 r. średnio 777 firm.
Woda dla wszystkich, gorzej z kanalizacją i gazem
100% mieszkańców gminy ma dostęp do sieci wodociągowej. Gorzej jest z dostępem do sieci kanalizacyjnej, który obejmuje niespełna 30% mieszkańców. Dostęp do gazu sieciowego ma zaledwie 2,8% mieszkańców gminy.
Niewielkie dochody własne
Na ogólne dochody gminy składają się zarówno dochody własne (m.in. wpływy z lokalnych podatków, np. od nieruchomości, udział w podatku PIT oraz CIT), jak i dochody pochodzące z budżetu państwa (subwencje i dotacje na przekazywane na oświatę, ośrodki zdrowia, pomoc społeczną).
Pieniądze trafiające do gminy z budżetu państwa można określić jako „znaczone”, tzn. że gmina nie może dysponować nimi swobodnie, ale musi przeznaczyć je na cel, na który zostały przekazane (np. pensje nauczycieli, wypłatę świadczeń 500+). Dlatego tak ważne dla gminy jest posiadanie solidnej bazy dochodów własnych, które pozwalają na realizację własnej polityki, przede wszystkim inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną, budowę kanalizacji, przygotowywanie terenów inwestycyjnych oraz na cele mieszkaniowe itp.
Niestety, gminę Rudnik cechuje bardzo niewielki udział dochodów własnych w dochodach ogólnych. Dochody własne wynoszą niespełna 1/3 dochodów ogółem. Średni udział dochodów własnych w innych gminach powiatu raciborskiego oraz w Polsce wynosi około 50%.
Mimo to gmina nie jest zadłużona. Zobowiązania finansowe gminy na koniec 2018 r. wyniosły 3,092 mln zł. Co ciekawe, po 2019 r. władze gminy nie planują zaciągania nowych kredytów.
Ludzie:
Artur Osak
Były radny gminy Rudnik.
Gerard Panek
Przewodniczący radny gminy Rudnik.
Ireneusz Jaśkowski
Były przewodniczący rady gminy Rudnik.
Mirosław Golijasz
Sołtys Strzybnika, były radny gminy Rudnik.
Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.
Stefan Absalon
Radny Gminy Rudnik.
Tomasz Kruppa
Wicewójt gminy Rudnik
Komentarze
3 komentarze
@GP, teraz powinno być dobrze. Dziękuję za uwagę.
Nie pytałem o przebudowę linii energetycznej Tauronu, ale o budowę nowej linii średniego napięcia, która miała, lub ma odprowadzać energię z farmy wiatrowej w Gminie Pawłowiczki.
A o smogu i wycinaniu lasów w gminie i drzew i niszczenie krajobrazu i turystyki przez to ani słowa.