Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Wyjątkowy rok dla krzanowickich strażaków

14.06.2019 12:00 | 0 komentarzy | mad

– 2018 rok był dla straży rokiem wyjątkowym – podkreślała na minionej sesji rady miejskiej w Krzanowicach Grażyna Nowak, inspektor ds. zarządzania kryzysowego.

Wyjątkowy rok dla krzanowickich strażaków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cenna pomoc

Urzędniczka przyszła na sesję, aby podsumować działalność jednostek ochotniczych straż pożarnych z terenu gminy. Była więc mowa o OSP: Krzanowice, Bojanów, Borucin, Pietraszyn i Wojnowice. Grażyna Nowak mówiła radnym, że miniony rok był szczególny pod względem pozyskanego sprzętu czy dofinansowania. Jakie więc wsparcie otrzymali strażacy?

„Ready to help” – to pierwszy projekt, z którego skorzystali strażacy-ochotnicy w gminie. W ramach przedsięwzięcia do jednostki w stolicy gminy trafił nowy samochód strażacki marki VOLVO. Pozostałe jednostki otrzymały wyposażenie osobiste oraz sprzęt pożarniczy. Łącznie w projekt „Ready to help” włączyło się siedem czeskich gmin: Sudice, Rohov, Strahovice, Chuchelna, Píšť, Hať, Šilheřovice, oraz dwie polskie, bo obok Krzanowic również Krzyżanowice.

Następnym wsparciem, które otrzymały jednostki, był sprzęt zakupiony w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Wśród którego znalazły się automatyczne defibrylatory, hydrauliczne nożyce, detektory napięcia, przenośne zestawy oświetleniowe, uniwersalne narzędzia ratownicze oraz elementy związane z zabezpieczaniem miejsca wypadku.

W 2018 roku doszło też do rozbudowy remizy strażackiej w Wojnowicach. Bo ze środków Lokalnej Grupy Działania dobudowano tam świetlicę wiejską. Wartość inwestycji to ponad 200 tys. złotych.

– Zadowolenie w jednostkach jest duże, ponieważ nigdy nie było jeszcze tak dobrze – mówiła na sesji G. Nowak. Zauważała, że te pozytywne zmiany przyczyniają się do większego zaangażowania strażaków-ochotników, bo mogą m.in. sprawniej działać.

Najwięcej pracowali strażacy Bojanowa, najmniej z Wojnowic

W 2018 roku ochotnicze straże pożarne z terenu gminy odnotowały podobną liczbę interwencji niż w latach poprzednich. Wśród najczęstszych zdarzeń wylicza się: wypadki drogowe, likwidację gniazd os oraz szerszeni czy pożary trw. W trakcie działań ratowniczych najwięcej przepracowali członkowie straży z Bojanowa, bo około 194 godzin, najmniej ochotnicy z Wojnowic, bo nieco ponad 28 godzin. Tak duża liczba przepracowanych godzin przez strażaków z Bojanowa wiąże się z pożarem stogu siana, do którego doszło w wiosce minionego roku. Wiatr był tak silny, że nastąpiło ponowne rozniecenie ognia. Strażacy z Bojanowa zdecydowali się więc na pełnienie tam dyżuru, aby ogień nie rozprzestrzeniał się dalej.

(mad)