Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Stało się. W Zabełkowie połączono szkołę i przedszkole w jedną placówkę

06.06.2019 07:00 | 0 komentarzy | mad

Od nowego roku szkolnego w Zabełkowie podstawówkę i przedszkole połączy zespół szkolno-przedszkolny. W Gminie tłumaczą, że przekształcenie jest formalnością, która powinna zostać dokonana już dawno. Natomiast jedyną zmianą, która nastąpi w funkcjonowaniu placówek, będzie fakt, że na ich czele stanie jeden – a nie tak jak dotychczas dwóch dyrektorów. Nie brakuje jednak kontrowersji wokół sprawy. W tle przewija się konflikt na linii wójt Grzegorz Utracki, a obecna dyrektor zabełkowskiej podstawówki Iwona Krupa.

Stało się. W Zabełkowie połączono szkołę i przedszkole w jedną placówkę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Decyzja miała być szybciej

Grzegorz Utracki zauważał że pomysł połączenia chciał przedyskutować z dyrektorami obu placówek, jednak na zwołanej naradzie nie pojawiła się dyrektor zabełkowskiej szkoły. Nie było też dyrektor społecznej, która jest powołana w tej placówce, bo miała mieć to „zabronione”.

Gmina zgodnie z prawem musiała dostarczyć do obu placówek akt założycielski zespołu szkolno-przedszkolnego z prośbą o zaopiniowanie go przez rady pedagogiczne. Dokonała tego 3 kwietnia. Z przedszkola odpowiedź pozytywna nadeszła już 6 kwietnia. W podstawówce było już inaczej. Jak mówił wójt – 8 kwietnia dyrektor szkoły poinformowała, że „wszelkie działania rady pedagogicznej zostają wstrzymane w związku z przystąpieniem nauczycieli szkoły podstawowej w Zabełkowie do strajku. Odpowiedź na pismo zostanie przesłana po uzyskaniu stanowiska rady pedagogicznej, ustalonego na najbliższym posiedzeniu rady. Posiedzenie rady pedagogicznej zostanie zwołane w najbliższym możliwym terminie”. Wójt na majowej sesji stwierdził, że tego typu działanie było „na przeczekanie aż się rozpocznie strajk”, bo ten zaczął się właśnie w poniedziałek 8 kwietnia. To też ma pokazywać, w jaki sposób szkoła współpracuje ze swoim organem prowadzącym.

Decyzja w sprawie połączenia placówek miała być już podjęta na kwietniowych obradach. Jednak jako że nie było odpowiedzi ze strony szkoły, uchwała została przesunięta w czasie. Gmina zaostrzyła też sposób pozyskania odpowiedzi. Wysłano do placówki kolejne pismo, w którym wskazano, że jeżeli do 14 dni nie zostanie przesłana odpowiedź — powołując się przy tym na odpowiedni paragraf ustawy o samorządzie gminnym — opinia rady pedagogicznej zostanie uznana za pozytywną. I tak finalnie zakończyła się sprawa. Rada rodziców przesłała jednak swoją opinię i była ona negatywna.

Wszystkie wymagane stanowiska formalnie były. Nadzwyczajna sesja została zwołana więc po to, aby Daria Wieczorek, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w chwili zgody ze strony radnych zdążyła przygotować projekty organizacyjne dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie, a na to ma czas do maja. Później dokumenty muszą zostać zatwierdzone.

Opozycja pyta, wójt odpowiada

W trakcie dyskusji radna opozycyjna Małgorzata Janda wypytywała wójta o analizę zysków po połączeniu placówek. Wójt odpowiedział krótko: będzie jeden dyrektor. Radna dopytywała również czy przewidywane jest powołanie również wicedyrektora w zespole. – Zobaczymy – odpowiedział Utracki. W trzecim pytaniu zapytała o to, czy było zorganizowane oficjalne spotkanie z rodzicami w sprawie zmian. Wójt mówił, że wszelkie kwestie, które były wymagane przy łączeniu placówek, gmina dopełniła.

Radny opozycyjny Oliwer Huptaś ubolewał natomiast nad tym, że na sesję nie przyszyły dyrektorki obu placówek. Mówił również o systemie oświatowym w gminie, który jest kosztowny. Zwracał uwagę na to, że należy go przemyśleć, a nawet stworzyć na nowo strategię oświatową dla gminy, „aby była dostosowana do dzisiejszych wymagań”. Wójt Utracki dopytywał radnego, co złego jest w obecnych działaniach. Dopowiadał, że wszystko działa dobrze, a podejmowana zmiana w sprawie łączenia placówek przyczynia się do jeszcze lepszego funkcjonowania zabełkowskich placówek.

Uchwała przyjęta

Na 14 obecnych radnych na posiedzeniu, „za” zagłosowało dziewięć osób, dwie były przeciwko, a trzy wstrzymały się od głosu. Uchwała została więc przyjęta. Pokłosiem decyzji, od 1 września 2019 r. tworzy się w gminie Krzyżanowice Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabełkowie, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Józefa Rymera oraz Przedszkole Publiczne im. Kubusia Puchatka.

Dawid Machecki

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Małgorzata Janda

Małgorzata Janda

Radna gminy Krzyżanowice

Oliwer Huptaś

Oliwer Huptaś

Radny gminy Krzyżanowice