Zaskarżą decyzję o zamianie majora Armii Czerwonej na męczennika
Wracamy do sprawy wydanego kilka tygodni temu zarządzenia zastępczego śląskiego wojewody w sprawie zmiany nazwy ul. Piotra Iwanowicza Rogozina w Radlinie. Zgodnie z jego decyzją, teraz ma się nazywać ks. Jerzego Popiełuszki. Na sesji, która odbyła się 9 kwietnia, radlińscy radni większością głosów zdecydowali, że złożą skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na wydane postanowienie.
IPN się zapętlił
Przypomnijmy, że wojewoda podjął decyzję o zmianie nazwy ulicy w świetle wydanej na jego prośbę opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Historycy uznali, że w nazwie ulicy majora Rogozina honorowane są nie tyle szczególne osobiste zasługi samego patrona, ale jest ona wyrazem hołdu dla całej formacji sił zbrojnych Armii Czerwonej oraz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Wydana przez IPN opinia budzi jednak pewne kontrowersje. Dwa lat temu podczas prac dekomunizacyjnych miasto zwróciło się do historyków o opinię, czy nazwa ulicy Rogozina propaguje komunizm lub inny ustrój totalitarny, czy nie. Wówczas specjaliści stwierdzili, że ul. Rogozina nie kwalifikuje się do zmiany w myśl przepisów ustawy dekomunizacyjnej. Dlatego, że nie ma dowodów na to, aby major prowadził jakąkolwiek zbrodniczą działalność przeciw narodowi polskiemu. Dlaczego opinie wydane przez ekspertów dotyczące postaci majora Piotra Iwanowicza Rogozina są różne? Jak wyjaśnia Adam Stefan Lewandowski z biura prezesa i komunikacji społecznej IPN–u, na zapytanie wojewody specjaliści zobowiązani byli w sposób jednoznaczny określić, czy nazwa jest zgodna, czy nie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Z kolei, kiedy o opinię prosiło miasto, nie miała ona charakteru wiążącego i stanowiła jedynie wskazówkę dla władz samorządowych. – W tym kontekście postać Piotra Iwanowicza Rogozina stanowi symbol komunizmu, z tej prostej przyczyny, że oficer ten służył w armii komunistycznego państwa totalitarnego, jakim był ZSRS – mówi Adam Stefan Lewandowski.
(juk)
Komentarze
8 komentarzy
Z tego wynika że w Radlinie wolą mieć ulicę jakiegoś ruskiego sołdata niż bł. Jerzego Popiełuszkę dla przypomnienia patrona sprawy robotniczej i Solidarności. Czy Wam nie wstyd?
do expert - z ciebie też taki sam ekspert. Poczytaj trochę historii - ten sam oddział Rogozina wyzwolił też wtedy Radlin. Rogozin zginął dzień później w Syryni, więc nie miał możliwości "zniewolenia" kogokolwiek. Piszesz tak: "Nazwiska tych co zaskarżyli tą decyzję są gdzieś dostępne?" Po tym wpisie widać że masz PIS-owski mózg "zniewolony" propagandą Maciarewicza i Rydzyka. Żal mi ciebie, bo ziejesz nienawiścią, a w niedzielę pewnie udajesz dobrego katolika.
do (niby)radliniok75 po pierwsze Biertułtowy a nie żaden Radlin bo Radlin jest w Wodzisławiu, a po drugie nie wyzwolił tylko zniewolił. poza tym z ciebie taki radliniok jak z koziej du...y trąba.
Odpieprzcie się! Radlin wyzwolił major Rogozin, którego nazywacie "człowiekiem sowieckim", a nie żaden męczennik katolicki, z całym szacunkiem do osoby ks. Popiełuszki.
Napiszcie od razu wniosek żeby przywrócić ulice Lenina w Biertultowach.
To chyba za tym zaskarżeniem stoją Bolszewicy i bezbożnicy skoro wolą człowieka sowieckiego od męczennika katolickiego. Nazwiska tych co zaskarżyli tą decyzję są gdzieś dostępne? Wstyd dla tych osób i tyle.
wyjaśnienie Johana prawidłowe Redaktor powinien się poduczyć Biertułtowikom widocznie bolszewizm przeżarł mózg
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich co do zasady taka była prawidłowa nazwa tego państwa. W rosyjskim brzmieniu: Sojuz Sowietskich Socjalisticieskich Respublik. W skrócie CCCP. Pisownia ZSRS jest błędna, jak co poniektóre decyzje decydentów naszych.